Ropné firmy a prvý štvrťrok 2024

Ropní giganti v roku 2023 ťahali za kratší koniec, z dôvodu poklesu cien ropy a plynu ich tržby aj zisky klesli. Treba však povedať, že rok 2022 bol pre ropné firmy naopak priaznivý, ceny ropy a plynu z dôvodu rusko-ukrajinskej vojny vzrástli, čo pozitívne ovplyvnilo zisky ropných koncernov.

Zatiaľ čo ceny Severomorskej ropnej zmesi Brent v roku 2022 väčšinu času prekonávali hranicu 90 USD za barel a dosiahli maximálnu hodnotu 122,3 USD za barel, v roku 2023 klesli ceny ropy približne o 10 %. V tomto roku však cena ropy opäť vzrástla najmä v dôsledku rozšírenia konfliktu na Blízkom východe. Ropná zmes Brent od začiatku tohto roka vzrástla o 17,3 % a WTI o 16,8 %, avšak zemný plyn v tomto roku poklesol o viac ako 20 %.

Pokles cien zemného plynu bol spôsobený viacerými faktormi, pričom analytici za najvýraznejší pokladajú pomerne miernu zimu a vysoké zásoby komodity v Európe a USA. Pokles cien by sa však podľa nich mal zastaviť a ešte v prvej polovici tohto roka očakávajú opätovný nárast. Práve pokles tejto komodity výrazne ovplyvnil výsledky ropných firiem v prvom štvrťroku 2024. Poďme sa spoločne pozrieť na výsledky jednotlivých ropných spoločností, ktoré zatiaľ reportovali svoje čísla za prvý kvartál tohto roku.

Kvartálne výsledky

Dvojica amerických ropných gigantov oznámila svojim investorom pokles ziskov. Ten väčší z tejto dvojice, Exxon Mobil, ohlásil medziročný pokles tržieb o 4 % na 83,08 miliardy USD. Aj napriek poklesu však tržby prekonali očakávania Wall Street, ktoré boli na úrovni 78,35 miliardy USD. Zisk na akciu taktiež klesol z 2,79 USD v minulom roku na 2,06 USD.

Hlavným dôvodom poklesu kľúčových ukazovateľ boli nižšie rafinérske marže a pokles cien zemného plynu. Ziskové marže totiž v dôsledku nižších cien komodít, investícií a daňových nákladov klesli o viac ako 67 %. V máji minulého roka Exxon súhlasil s kúpou Pioneer Natural Resources za 60 miliárd USD aby predbehol Chevron a stal sa najväčším producentom v Perme (Permská panva je najväčšie ropné pole v Spojených štátoch). 

Jeho hlavný konkurent Chevron si viedol dosť podobne. Tržby spoločnosti taktiež klesli o 4 % na 48,72 miliardy USD. Celkový zisk za prvý kvartál bol na úrovni 5,5 miliardy USD, alebo na 2,97 USD na akciu, čo bolo mierne nad priemernými odhadmi na analytikov. Vyššia produkcia pomohla čiastočne vykompenzovať nižšie ceny zemného plynu. Manažment firmy oznámil plány na zvýšenie dividend vo výške 1,63 USD na akciu, ktorá by mala byť splatná 10 júla.

Koncom minulého roka Chevron oznámil, že kupuje konkurenta Hess za 53 miliárd USDTým získal 30 % podiel v Guyanskom bloku Stabroek, ktorý je domovom najväčšieho svetového náleziska ropy za posledné desaťročie. Táto akvizícia pomáha kalifornskému ropnému gigantovi zmenšiť priepasť v porovnaní s jeho väčším americkým rivalom. V máji tiež ohlási kúpu PDC Energy za 6,3 miliardy USD.

Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?

Francúzka ropná firma TotalEnegies oznámil taktiež pokles tržieb na úroveň 56,3 miliardy USD zo 62,60 miliardy USD, avšak čistý zisk v prvých troch mesiacoch roka vzrástol a prekonal očakávania analytikov. Čistý zisk dosiahol 5,72 miliardy USD v porovnaní s 5,56 miliardami USD pred rokom, konsenzus na Wall Street bol na úrovni 4,88 miliardy USD. Po náraste zisku manažment oznámil buyback v hodnote 2 miliárd USD a načrtol plány o navýšení svojho prvého dividendového roku 2024 o 7 %. Dividenda by tak mala byť 0,85 USD na akciu.

Spoločnosť pracuje na rozšírení a rozvoji svojho integrovaného energetického segmentu ako súčasti svojej stratégie prechodu k čistejšej energii. Koncom minulého roka TotalEnergies kúpil tri plynové elektrárne v Texase s celkovou kapacitou 1,5 gigawattu za 635 miliónov USD. Manažment tak potvrdil svoj zámer investovať 5 miliárd USD do tohto obchodného segmentu, čo je súčasťou plánovaných investícií vo výške 17 až 18 miliárd USD na tento rok.

Nórska firma Equinor oznámila lepšie ako očakávané tržby za prvý kvartál na úrovni 25,1 miliardy USD. Čistý zisk spoločnosti bol tiež lepší ako očakávali analytici a to na úrovni 2,9 miliardy USD, alebo 0,96 USD na akciu. Priemerný odhad Wall Street pritom predstavoval 0,78 USD na akciu. V reakcií na tieto čísla, akcie firmy vzrástli o takmer 4,5 %.

Manažment organizácie oznámil, že spustí druhú tranžu programu na odkúpenie akcií v hodnote až 1,6 miliardy USD. Equinor oznámil už vo februári 2024 dvojročný program na odkúpenie akcií v celkovej hodnote 10 až 12 miliárd USD na roky 2024-2025, pričom do roku 2024 plánuje odkúpiť akcie v hodnote až 6 miliárd USD.

Aké sú očakávania na rok 2024?

Ešte začiatkom februára analytici agentúry Reuters uskutočnili prieskum a zistili, že priemerná očakávaná cena ropy Brent v roku 2024 by mala dosiahnuť 82,56 USD za barel. V novembri minulého roka sa predpokladalo, že táto cena dosiahne hodnotu 84,43 USD za barel. Dôvodom zníženia prognózy boli slabšie vyhliadky globálnej ekonomiky. Podobne to videl aj analytický tím v J.P. Morgan. Podľa nich ceny ropy zostanú v roku 2024 prevažne stabilné, pričom sa očakáva, že priemerná cena ropy Brent bude okolo 83 USD za barel. Táto prognóza bola založená na odolnosti dopytu po rope v USA, silnom raste dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch a stabilných očakávaniach na európskych trhoch.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) nedávno ale zvýšila svoj pohľad na rast dopytu po rope v tomto roku a už po štvrtýkrát od novembra, keďže útoky Húsijských povstalcov narušujú dopravu v Červenom mori. Avšak varuje, že „globálne ekonomické spomalenie pôsobí ako ďalší protivietor dopytu po rope“. Agentúra pre energiu predpovedala, že dopyt vzrastie o 1,3 milióna barelov denne v roku 2024, čo je o 110 000 barelov denne viac ako vo februári tohto roka, ale stále menej ako rast o 2,3 milióna barelov denne vlani.

Inštitúcia taktiež povedala, že trhy so zemným plynom zostali počas zimy na severnej pologuli 2023/24 relatívne pokojné. Ázijské a európske spotové ceny plynu klesli na predkrízové ​​úrovne. Očakáva sa, že trhy so zemným plynom sa v roku 2024 vrátia k silnejšiemu rastu dopytu, predovšetkým vďaka priemyselnému a energetickému sektoru v rýchlo rastúcich ekonomikách Ázie. Pokračujúce rozširovanie obnoviteľných zdrojov a zlepšujúca sa dostupnosť jadrových elektrární pravdepodobne zaťaží výrobu elektriny z plynu na vyspelých trhoch.

Najväčšie riziko pre krátkodobý výhľad predstavuje geopolitické napätie. Obchod so skvapalneným zemným plynom sa v Červenom mori od začiatku roka zastavil, zatiaľ čo pretrvávajúce ruské útoky na energetickú infraštruktúru vrátane skladovania pretrvávajú. V tejto súvislosti zostáva bezpečnosť dodávok zemného plynu kľúčovým aspektom tvorby energetickej politiky a riziká súvisiace s vyhliadkami zdôrazňujú potrebu posilniť medzinárodnú spoluprácu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokMajiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno