Dividendový aristokrat

Nedávno sme sa pozreli na 42 spoločností, ktoré spĺňajú definíciu tzv. dividendových kráľov, teda na firmy, ktoré neznížili alebo zvyšovali svoju hotovostnú dividendu najmenej 50 rokov v rade. Titul dividendový aristokrat môže získať jedine spoločnosť, ktorej dividenda neklesla aspoň 20 rokov v rade a jej trhová kapitalizácia dosahuje najmenej 5 miliárd eur.

Investícia do dividendových kráľov či aristokratov je vhodná predovšetkým pre tých investorov, ktorí hľadajú na akciovom trhu stabilný a pravidelný príjem. Na základe historického trendu možno predpokladať, že vyplácanie a zvyšovanie dividendy bude pokračovať naďalej, a to navyše aj v zlých časoch.

Európski dividendoví aristokratiiShares EURO STOXX Select Dividend 30 UCITS ETF

Ak Vás zaujala možnosť investovať do európskych dividendových aristokratov možno tak urobiť prostredníctvom kúpy ETF, ktoré združuje tieto spoločnosti (iShares EURO STOXX Select Dividend 30 UCITS ETF) alebo investovaním do vybraných akcií. Fond sa snaží sledovať výkonnosť indexu zloženého z 30 akcií s vysokými dividendovými výnosmi v krajinách eurozóny. Treba však upozorniť, že na splnenie podmienky európskeho dividendového aristokrata v tomto indexe stačilo, aby firma zvyšovala svoju dividendu iba 10 rokov v rade a jej trhová kapitalizácia presahovala 3 miliardy eur.

V ETF majú najväčšie zastúpenie spoločnosti z finančného sektora (55,1 %), nasledované odvetvím spotrebného sektora (11 %), verejných služieb (8,6 %) a komunikácií (5,4 %). Burzovo obchodovaný fond má pod správou viac ako 600 miliónov eur a skladá sa z 30 spoločností. Celková miera výdavkov (TER) je na úrovni 0,31 % a dividendový výnos predstavuje 5,58 %, pričom dividendy sú vyplácané štvrťročne.

Zoznam 20 európskych dividendových aristokratov

Dividendový aristokrat - zoznam 30 európskych dividendových aristokratov
Dividendový aristokrat – zoznam 30 európskych dividendových aristokratov, zdroj obrázku: europeandgi

Európski dividendoví aristokrati, ktorý sa však dostali do nášho zoznamu museli splniť náročnejšiu požiadavku na vyššiu trhovú kapitalizáciu (10 miliárd eur) a dlhšie obdobie zvyšovania dividendy (aspoň 20 rokov). Zároveň sme rozšírili geografické hranice spoločností z eurźony na celú Európu vrátane Švajčiarska a Veľkej Británie. V tabuľke je zobrazená trhová kapitalizácia jednotlivých spoločností, počet rokov, počas ktorých firmy nepretržite zvyšovali dividendu, odvetvie, v ktorom podnikajú, krajinu pôdovodu a súčasný dividendový výnos.

Toto je zoznam 20 dividendových aristokratov, ktorí sa vyznačujú stabilitou a silnou dividendovou históriou. Viaceré z týchto spoločností spoluvytvárajú aj zoznam akcií GRANOLAS, európskom ekvivalente americkej Veľkolepej sedmičky (Magnificent 7), ktoré sa vyznačujú v posledných rokoch výbornou výkonnosťou.

Navrh bez nazvu 2024 04 15T145509.810

Titulom európsky dividendový aristokrat, ktorý neznížil svoju dividendu už viac ako 20 rokov, sa môže popýšiť celkovo 20 spoločností. Nájdeme medzi nimi napríklad druhú najcennejšiu spoločnosť v Európe, luxusnú skupinu Louis Vuitton Moet Hennessy, svetovú ikonu kozmetiky L´Oreal, farmaceutických obrov Roche, Novartis a Sanofi, softvérového giganta SAP alebo zbrojársku spoločnosť BAE Systems.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokStratí 3M status dividendového kráľa po 64 rokoch?
Ďalší článokKam pôjdu úrokové sadzby? Aktuálny prehľad situácie v USA, EÚ aj Českej republike
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno