Najziskovejšie spoločnosti sveta

Začiatkom roka sme sa v našom rozsiahlom článku pozreli na TOP 50: Najlepšie akcie za rok 2023 z hľadiska percentuálneho výnosu. Každá z 50 firiem, ktoré sa do rebríčka zmestili, priniesla svojim investoromv v priebehu minimálne zdvojnásobenie investície. Tentoraz sme sa rozhodli pozrieť na tie najziskovejšie spoločnosti sveta. Prečo práve teraz? Len nedávno skončila hlavná časť výsledkovej sezóny, v rámci ktorej firmy reportovali čísla, ktorým ukončili svoj fiškálny rok 2023.

V našom rebríčku najziskovejších firiem sme sa ale nedívali výhradne na kalendárny rok 2023, pretože mnoho podnikov nevykazuje svoje čísla podľa kalendárneho roka, ale počas vlastného hospodárskeho roka. Príkladom je Microsoft, ktorý nedávno zverejnil výsledky za svoj druhý štvrťrok 2024, alebo Apple ktorý reportoval prvý štvrťrok 2024. Kvôli týmto nezhodám sme sa rozhodli vytvoriť rebríček podľa posledných 4 kvartálov, resp. 12 mesiacov, teda najaktuálnejších čísel jednotlivých firiem, ktoré sú k dispozicií. Okrem čistého zisku sme sa pozreli tiež na čistú ziskovú maržu jednotlivých firiem a aj priemerný 5-ročný rast zisku (5Y CAGR).

Navrh bez nazvu 86
Najziskovejšie spoločnosti sveta

Financie, energie, IT a komunikácie

Najziskovejšie spoločnosti sveta ovládli americké firmy, ktoré majú medzi 50 v rebríčku takmer polovičné zastúpenie (22). Európa má v rebríčku 15 spoločností a nasleduje Čína s 8 podnikmi. Jedného zástupca má aj Saudská Arábia a to vôbec toho najziskovejšieho, Južná Kórea, Taiwan, Brazília a Japonsko.

Zo sektorového hľadiska má najvyšší podiel medzi najziskovejšími firmami sveta financie s 14 firmami, nasledovaný energiami s 9 firmami a IT so 7 firmami. Toto sektorové rozloženie má svoj dôvod. Finančnému odvetviu sa darí v USA i v Európe. Európske banky dokonca hlásia rekordné zisky, čo je dôsledkom vysokých úrokových sadzieb, z ktorých ťažia. Energetické podniky zas benefitujú z vysokých cien energií, najmä ropy.

Vôbec najziskovejšou spoločnosťou za posledných 12 mesiacov sa stal ropný gigant Saudi Aramco, keď vyprodukoval zisk 120,6 miliardy USD pri ziskovej marži 25,7 %. Nasleduje najväčší svetový výrobca smartfónov Apple so ziskom 100,9 miliardy a ziskovou maržou 25 %. O priečku nižšie je Microsoft, dnes už najcennejšia spoločnosť sveta, s 82,5 miliardami USD a maržou 34,4 %. Na štvrtom mieste sa nachádza spoločnosť Warrena Buffeta Berkshire Hathaway a prvú päťku uzatvára Alphabet, materská spoločnosť Google.

Medzi najziskovejšie spoločnosti sveta patria aj ďalšie Big Tech spoločnosti Meta a Amazon, čipoví giganti Nvidia, TSMC, Samsung a Broadcom, či svetové automobilové skupiny Stellantis, Toyota, Mercedes-Benz, Volkswagen a Tesla. Energetické odvetvie má v zozname zastúpenie okrem Saudi Aramco aj v podobe firiem ExxonMobil, Shell, Petroleo Brasileiro, BP, Chevron TotalEnergies, PetroChina, Equinor a Eni. Najziskovejšími finančnými skupinami, ktoré sa taktiež zmestili medzi 50 najziskovejších spoločností sveta, sú Industrial and Commercial Bank of China, JP Morgan Chase, China Construction Bank, HSBC, Agricultural bank of China, Bank of America, Wells Fargo a Allianz.

Kto má najvyššie marže a komu najrýchlejšie rastú zisky?

Posledných 5 rokov bolo ovplyvnených najprv pandémiou Covid-19 a následne najvyššou infláciou za posledné dekády, čo malo výrazný a vo vo väčšine prípadou negatívny vplyv na ziskovosť firiem. Mnohé z tých najziskovejších sa ale vysporiadalo s prekážkami viac ako dobre. Posvietime si preto nielen na samotné zisky, ale aj na marže a rast ziskov počas tohto náročného obdobia.

Jednoznačne najvyššou ziskovou maržou sa môže pochváliť platobný gigant Visa, ktorej čistá marža dosahuje 51,1 %. Inými slovami z každého dolára polovicu (51 centov) premení na čistý zisk. Na druhom mieste je najväčší a najvýznamnejší zmluvný výrobca čipov na svete Taiwan Semiconductor Company (TSMC) s maržou vo výške 43,4 %. O miesto nižšie sa nachádza americký návrhar čipov Broadcom s 37,5 % maržou. Nasleduje Microsoft s 34,4 % a čínsky internetový gigant Tencent a švajčiarska banka UBS s 33,2 %.

Najväčším zloženým priemerným rastom zisku za posledných 5 rokov, ktorý dosiahol až 86,2 %, sa môže pochváliť farmaceutický obor Johnson & Johnson. Priemerný rast na úrovni 79 % zaznamenala banka UBS a 76,9 % Tesla. Na štvrtom mieste je Cisco s 60,6 % a brazílska energetická skupina Petroleo Brasileiro Petronas s 49,7 %. Nasleduje Nvidia s 48,3 %.

Najnižšie ziskové marže v rámci nášho zoznamu dosiahol Walmart a to iba 2 %, čo je ale v súlade so stratégiou firmy, ktorá predáva široký sortiment produktov za nízke ceny. Nasleduje Amazon s 2,3 % a Volkswagen s 4 %. Ziskovú maržu pod 10 % dosiahli aj spoločnosti PetroChina, BP, UnitedHealth, Toyota, Allianz, Comcast, TotalEnergies, Berkshire Hathaway, Alibaba a Stellantis.

Naopak najväčší pokles zisku za 5 rokov zaznamenal Samsung (-7,7 %) a americké banky Wells Fargo (-2,7 %) a Bank of America (-1,4 %). Nulový rast dosiahli európske automobilky Volkswagen a Stellantis, ktoré čelia intenzívnejšej konkurencii najmä zo strany čínskych automobiliek, ale v podstate aj Saudi Aramco.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokMicron spúšťa hromadnú výrobu pamäťových čipov
Ďalší článokSolídne výsledky Snowflake zatienené prognózou, akcie odpisujú 20 %
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno