Kvartálne výsledky

Tohto-týždňová nádielka kvartálnych výsledkov spoločností kótovaných na burze sa pomaly končí, pričom už začiatkom týždňa ohlasovali svoje štvrťročné čísla spoločnosti ako SAP, Spotify, Tesla či Visa. Záver sa niesol v duchu najväčších gigantov na akciovom trhu, poďme sa pozrieť ako sa darilo v prvom kvartáli neohrozenému lídrovi v oblasti online vyhľadávania – Googlu (Alphabet).

Alphabet, materská firma Google, je jednou nohou v “dvoj-biliónovom klube“. Investori sú optimistickí ohľadom stratégie spoločnosti v oblasti umelej inteligencie a akcie spoločnosti si v tomto roku pripísali viac ako +13,2 % a trhová kapitalizácia sa blíži k rekordným 2 biliónom USD.

Firma v minulom roku investovala veľké prostriedky práve do tejto oblasti. O ambíciách svedčia aj investície do AI startupov s tým najväčším potenciálom. Spolu s Nvidiou investoval Google do najviac startupov, nechýbajú medzi nimi spoločnosti Anhropic, Deepmind, Hugging Face, AI21 Labs, Runway a Inflection. V decembri minulého roka firma oznámila plány na reštrukturalizácii reklamného podnikania a taktiež plány na výstavbu dátového centra neďaleko Londýna za približne 1 miliardy EUR. 

Nedávno s tiež oznámili správy, že Google má v hľadáčiku firmu HubSpot,, s cieľom vyzvať stálice na pôde CRM Oracle či Salesforce. Ak by došlo k dohode o kúpe, išlo by o najväčšiu akvizíciu spoločnosti Alphabet v jej histórií. Firma teda nezaháľa a podobne ako jej konkurenti vynakladá veľké investície do AI.

V posledných kvartálnych výsledkoch však ohlásila slabší rast tržieb z reklamy, čo sklamalo investorov. Aký bol teda reparát v rámci prvého kvartálu 2024? Google prekonal analytikov z pohľadu tržieb aj zisku a potešil investorov ďalšími strategickými rozhodnutiami. V reakcií na to, akcie firmy si v rozšírenom obchodovaní pripísali +12,1 %.

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti za 1. štvrťrok 2024 boli na úrovni 80,5 miliardy USD, čo predstavuje 15,4 % medziročný rast. Tržby boli mierne nad očakávaniami analytikov, ktorí predpovedali 79 miliárd USD. Tržby z reklamy, zahŕňajúce Youtube či Google Search, vzrástli o takmer 13 % na 61,6 miliardy USD. Firma zvyšuje aj tržby z cloudu, tie predstavovali 9,6 miliardy USD, čo je o 9 % viac ako v minulom kvartáli.

Firma oznámila prevádzkový zisk 25,5 miliardy USD, ten sa zvýšil v porovnaní s minulým rokom o takmer 10 %. Prevádzková zisková marža za 1 štvrťrok 2024 bola na úrovni 31,6 %, čo je o takmer o 10 % viac ako v minulom roku.

Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Zdroj: Alphabet IR

Predstavitelia spoločnosti oznámili čistý zisk 23,6 miliardy USD, čo predstavuje medziročný rast o viac ako 9 %. Technologický gigant tiež zvýšil zisk na akciu z 1,17 USD na 1,89 USD na akciu, to predstavuje 61 % medziročný rast. Analytici na Wall Street pritom predpodeali zisk na úrovni 1,53 USD na akciu. Voľný cash flow klesol o viac ako 2 % na 16,8 miliardy USD, pričom v rovnakom období minulého roka bol voľný cash flow na úrovni 17,2 miliardy USD. To bolo značne menej ako konsenzus Wall Street.

Najdôležitejšie novinky

Akcie Alphabetu zareagovali na tieto výsledky veľmi pozitívne, so zvýšením o 12 % v rozšírenom obchodovaní. Tento rast podporil aj ohlásením historicky prvej dividendy vo výške 0,20 USD na akciu, čo je krok, ktorým Alphabet nasledoval konkurenčnú Metu, a zvýšením programu spätných odkupov akcií o ďalších 70 miliárd USD. Tieto kroky ukazujú na silnú dôveru vo výkonnosť spoločnosti a záväzok k maximalizácii hodnoty pre akcionárov.

Akcie firmy si pripísali 12 % v rozšírenom obchodovaní, čo zabezpečí firme vstupenku do 2-biliónového klubu (podľa trhovej kapitalizácie). Celkovo by mala trhová hodnota firmy vzrásť o 230 miliárd USD. Google je vzdialeným tretím hráčom na trhu s cloudovým výpočtom, za Amazon Microsoftom, ale schopnosť spoločnosti v oblasti umelej inteligencie by jej mohla pomôcť stiahnuť rozdiel. „Hlavná vec je, že sme naozaj nadšení z prínosu umelej inteligencie pre našich cloudových zákazníkov,“ povedala Ruth Porat. „Videli sme rast našich riešení z umelej inteligencie.“ Výsledky Google Cloud „odrážajú širokú silu v celom priemysle,“ dodala.

Akcie Google


Akcie firmy Google za posledných 12 mesiacov vzrástli o +46,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 156,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 27 násobok zisku na akciu (P/E), 20 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) čo je nižšie ako 33 násobok Microsoftu, a približne rovnako ako index S&P 500 a 18,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,9 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #6 Trhy niekedy nedávajú zmysel a na rade je Čína
Ďalší článokIntel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno