Analýza akcie

Základom každej investície a investičného rozhodnutia by mala byť dôkladná analýza, avšak ako sa dnes stáva investovanie čoraz populárnejšie, mnoho najmä mladších ľudí špekuluje na rast firiem, ktoré majú veľký potenciál. Problémom však je, že často ani nevedia ako v skutočnosti na tom daná firma je z hľadiska kľúčových čísel. Pri výbere správnej akcie je treba zohľadniť veľké množstvo faktorov, pričom ten najdôležitejší je to za akú cenu akcie nakúpite. Ukazovateľ P/E

Investor by sa mal pred investovaním pokúšať zohľadniť minimálne tieto základné faktory:

  • Čo firma robí, ako zarába a aký ma potenciál
  • Postavenie firmy na trhu a jej konkurenčná výhoda
  • Potenciál trhu, na ktorom spoločnosť pôsobí
  • Hodnotové ukazovatele 
  • Finančná sila a zdravie
  • Vývoj a rentabilita
  • Manažment a jeho schopnosti 
  • Dividendový výnos a spätné odkupy akcií

To akú cenu investor platí za akcie, resp. to či sú akcie lacné vyjadrujú tzv. „hodnotové ukazovatele“, pričom najrozšírenejším je ukazovateľ P/E.

Čo vyjadruje ukazovateľ P/E

P/E dáva do pomeru P – „Price“ teda cenu akcie a E – „EPS“ (Earnings per share), čiže zisk spoločnosti pripadajúci na 1 akciu.

V jednoduchosti vyjadruje koľko zaplatíte za jednotku zisku (napr. eura), čiže ak je P/E na úrovni 10, znamená to, že platíte 10 € za 1 € čistého zisku. Čiže ak by podnik dokázal produkovať rovnaký zisk a celý ho vyplácal svojím akcionárom, za 10 rokov by ste boli s Vašou investíciou na nule.

Vo všeobecnosti platí teda pravidlo, že čím nižšia je hodnota ukazovateľa, tým lepšie. Avšak spoločnosti nikdy negenerujú rovnaký zisk a už vôbec nevyplácajú celý zisk akcionárom. Mnohokrát nevyplácajú žiaden zisk, ale investujú ho ďalej do podnikania s cieľom dosiahnuť ďalší rast.

Príklad:

Cena akcie Microsoft: $246,48 (P)
Čistý zisk: 44,27 miliárd dolárov
Počet akcií na burze: 7,68 miliardy
Zisk na akciu: 44,27 / 7,68 = 5,76 (EPS)

P/E = 246,48 / 5,76
P/E = 42,79

V príklade sme využili skutočné čísla, to znamená, že investori sú aktuálne ochotní zaplatiť 45,92 dolárov za 1 dolár zisku vyprodukovaného Microsoftom v roku 2020.

P/E v praxi

Ukazovateľ P/E patrí medzi hodnotové indikátory, pretože sa vďaka nemu určuje hodnota firmy. Podľa teórie sa považujú za nízku hodnotu P/E číslo menšie ako 10, primerané medzi 10 až 20 a vysoké nad 20. Aj tu však treba vždy zohľadniť špecifické faktory, ktoré sme spomínali vyššie ako kvalita manažmentu, potenciál firmy, atď. Ak sa totiž obchodujú akcie 2 rôznych spoločností (A a B) za rovnaký pomer P/E, ale firma A má predpoklady, aby v ďalších 5 rokoch rástla ročným tempom 20 %, zatiaľ čo firma B bude stagnovať, logicky bude lepšou investíciou firma A.

Vďaka rastu zisku, ktorý v ďalších rokoch totiž firma zaznamená, sa totiž jej pomer P/E zníži a teda bola by lacnejšia ako firma B, čo by sa malo pretaviť do zvýšenia ceny akcií. V praxi sa totiž môže často stať, že lepšou investíciou je spoločnosť s vyšším pomerom P/E, avšak iba v prípade, že má výnimočné kvality a potenciál.

Niekedy môže byť nízka úroveň P/E zapríčinená aj inými negatívnymi faktormi ako zlá finančná situácia alebo predpokladaný pokles zisku (čo teda spôsobí nárast P/E v ďalšom roku). Je teda bežným javom, že z dlhodobého hľadiska sa niektorým akciám s vyššou hodnotou P/E darí lepšie. Aj z tohto teda vyplýva, že ukazovateľ P/E je síce veľmi dôležitý, ale bez zohľadnenia ostatných faktorov v podstate bezcenný.

Príklad:

Rok 2010MicrosoftMondelezGoogle
Cena akcie$31,00$28,00$290,00
Zisk na 1 akciu2,102,3913,15
P/E14,7611,7122,05
Rok 2020MicrosoftMondelezGoogle
Cena akcie$246,48$63,11$2 356,09
Zisk na 1 akciu5,762,4758,61
P/E42,7925,5540,20
Výnos 2010 – 2020+695 %+125 %+712 %

Na základe 2 tabuliek vyššie možno vidieť ako boli ocenené rastové akcie Microsoft a Google a akcie Mondelez v roku 2010 a ako sa im darilo do roku 2020. Prvé dve menované spoločnosti zažívajú vyše dekádu významného rastu, zatiaľ čo Mondelez, jeden z najväčších potravinových výrobcov na svete, si svoju pozíciu na trhu skôr udržiava.

Hoci akcie Mondelez vyzerali byť z hľadiska ukazovateľa P/E v roku 2010 najlacnejšie, akcie Microsoft drahšie a akcie Google najdrahšie, vzhľadom na obrovský rast, ktorý zažili dvaja súčasní technologickí giganti sa ukázali byť ako lepšia investícia. Stačí porovnať nárast akcií do dnešného dňa.

Ako pracovať s ukazovateľom P/E pri analýze spoločnosti

To potvrdzuje fakt, že ukazovateľ nám dáva veľkú výpovednú hodnotu najmä vtedy, ak berieme do úvahy aj potenciálny vývoj firmy v ďalších rokoch. Zároveň však neplatí vždy, že čím vyšší je pomer, tým vyšší potenciál. Mnoho podnikov sa tak javí, avšak potenciál buď nenaplní alebo je ich ocenenie na trhu výrazne prehnané.

Príkladom môže byť dot.com bublina z rokov 1999 až 2001, ktorá vystrelila akcie mnohých internetových a technologických firiem do bezprecedentných výšok. Asi najžiarivejším prípadom prečo je potrebné riadiť sa hodnotovými ukazovateľmi ukázala táto bublina v prípade firmy Cisco.

Do nej vkladali investori obrovské nádeje a cena jej akcií vzrástla vtedy v priebehu 3 rokov o takmer 1 000 % až dosiahli hodnotu $77,31. V tom čase sa akcie Cisco obchodovali s pomerom P/E 196,2, pričom ak by sme považovali za férovú úroveň číslo 15, spoločnosť by musela vygenerovať v blízkej budúcnosti 13x väčší zisk na akciu ako v danom roku, aby ospravedlnila takúto výšku ukazovateľa. Výsledok týchto očakávaní je, že investori, ktorí vtedy investovali do spoločnosti sú aj dnes po 21 rokoch stále v mínuse.


Pred tým ako si vyberiete akciu, do ktorej investujete, mali by ste sa teda pozrieť nielen na pomer P/E, porovnať ho s konkurenciou, ale aj na to či firma má potenciál zisk znásobiť na takú úroveň, aby v najbližších rokoch klesol na nejakú nižšiu, prijateľnú mieru. Ideálnym scenárom je teda nájsť akciu, ktorá sa obchoduje pomerne lacno a zároveň má vysoký potenciál.

A ako sú na tom z hľadiska základného hodnotového ukazovateľa vybrané akcie v súčasnosti?

FirmaP/E
Tesla135,4
Apple27,1
Microsoft28,8
Alphabet20,8
Coca-Cola29,3
Amazon44,6
Volkswagen5,2
S&P 500 (historický priemer)16,0
*Údaje sú z roku 2022, zdrojové údaje: Finance Yahoo

Nevýhody P/E

Nevýhodami ukazovateľa P/E je, že môže často skresľovať skutočné hospodárenie firmy a to hneď niekoľkými spôsobmi. Niekedy totiž podniky môžu získať vysoké daňové kompenzácie alebo naopak zaplatiť vysokú daň, pričom obidve udalosti skreslia výsleodok čistého azisku a teda aj tohto ukazovateľa. Výrazne môžu skresľovať výsledky aj odpisy. Za negatívum možno považovať aj to, že ukazovateľ P/E nekalkuluje s dlhom a hotovosťou ako niektoré iné ukazovatele založené na ukazovateli Enterprise Value (EV).

Pri analýze akcií odporúčame sledovať a zohľadňovať všetky 3 dôležité hodnotové ukazovatele:

ozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Beyond Meat poskočili o 9%, KFC spúšťa predaj Beyond Fried Chicken
Ďalší článokPayPal coin je na ceste, firma zvažuje svoj stable coin
Marek pracuje ako analytik finančných trhov a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno