Kvartálne výsledky

Tohto-týždňová nádielka kvartálnych výsledkov spoločností kótovaných na burze sa pomaly končí, pričom už začiatkom týždňa ohlasovali svoje štvrťročné čísla spoločnosti ako SAP, Spotify, Tesla či Visa. Záver sa niesol v duchu najväčších gigantov na akciovom trhu, poďme sa pozrieť ako sa darilo v prvom kvartáli najhodnotnejšej firme na svete – Microsoftu.

V januári 2024 sa Microsoft stal najhodnotnejšou spoločnosťou na svete potom, čo akcie konkurenčného výrobcu iPhone začali rok s poklesom z dôvodu narastajúcich obáv o dopyt v Číne. Microsoft sa tiež výrazne posilnil v oblasti generatívnej umelej inteligencie, najmä vďaka skorým investíciám do spoločnosti OpenAI, výrobcu ChatGPT.

Práve s OpenAI pracujú na plánoch pre projekt dátového centra, ktorý by mohol stáť až 100 miliárd USD a zahŕňať superpočítač podporovaný umelou inteligenciou s názvom „Stargate„, ktorý má byť spustený v roku 2028. Manažment, pritom očakáva, že bude stáť 100-krát viac než niektoré z najväčších existujúcich dátových centier. Navrhovaný superpočítač so sídlom v USA by bol najväčší v rade, ktorý spoločnosti plánujú vybudovať v priebehu nasledujúcich šiestich rokov. 

Spoločnosť tak podobne ako konkurencia míňa veľké peniaze na investície do AI. Ako ovplyvňujú jej biznis? V poslednom kvartáli minulého roka podnik ukázal silu cloudu a investori boli zvedaví na to ako sa situácia vyvíjala aj začiatkom tohto roka. A vyvíja sa viac než dobre, spoločnosť v treťom kvartáli porazila očakávania Wall Strett z hľadiska tržieb aj z hľadiska ziskov a akcie si v rozšírenom obchodovaní pripísali viac ako +4 %.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 3. kvartál 2024 na úrovni 61,85 miliardy USD, čo je o 17 % viac ako v rovnakom období minulého roku. Analytici odhadovali, že tržby sa budú pohybovať okolo 60,88 miliárd USD. Tržby z cloudu, hlavný príjem spoločnosti, vzrástli o 21 % na 26,7 miliardy USD, pričom priemerný odhad analytikov bol na úrovni 26,25 miliardy USD. Microsoft tak opäť dokázal prekonal očakávania analytikov v rámci tržieb.

Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o viac ako 23 % na 27,58 miliardy USD, pričom prevádzková zisková marža dosiahla takmer 44,6%. To je o niečo viac ako predpovedali analytici na Wall Street. Náklady na výskum a vývoj vzrástli o viac takmer 10 %.

Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft trhá predpovede
Zdroj: IR Microsoft

Čistý zisk organizácie vzrástol o 17 % na 21,4 miliardy USD, pričom zisk na akciu dosiahol 2,94 USD. Analytici pritom odhadovali zisk na akciu na úrovni 2,83 USD.  Voľný cash flow v treťom kvartáli 2024 vzrástol o takmer 19 % na 21,05 miliardy USD, pričom v rovnakom období minulého roka bol voľný cash flow na úrovni 17,8 miliardy USD.

Najdôležitejšie novinky

Microsoft ponúkol očakávania na aktuálny kvartál (Q4 2024). Manažment očakáva tržby na úrovni 64 miliárd USD, čo je trochu za očakávaniami Wall Street (64,71 miliardy USD). Očakávané tržby z cloudu tiež mierne zostali za odhadmi, keď predstavitelia firmy oznámili že tržby z cloudu by sa mali pohybovať približne na úrovni 20,5 miliardy USD.

Ambície firmy v oblasti umelej inteligencie dostali zdravý impulz. Coca-Cola totiž podpísala päťročnú dohodu v hodnote 1,1 miliardy USD na využívanie cloudových služieb Azure a technológií umelej inteligencie softvérového giganta. „Vďaka nášmu dlhodobému partnerstvu sme dosiahli významný pokrok pri urýchľovaní transformácie AI naprieč spoločnosťou Coca-Cola a jej sieťou nezávislých miestnych výrobcov po celom svete,“ uviedol vo vyhlásení výkonný viceprezident a riaditeľ obchodných operácií Microsoftu Judson Althoff.

Microsoft odhalil množstvo nových funkcií a služieb v oblasti umelej inteligencie pre svoje podnikové a produktívne aplikácie a spotrebiteľské platformy od chvíle, keď prvýkrát predstavil svoju prepracovanú verziu Bing a svojho chatbota AI v februári 2023. V marci Microsoft oznámil, že zamestnal spoluzakladateľa DeepMind AI a Inflection AI Mustafu Suleymana, spoluzakladateľa Inflection AI Karéna Simonyana, ako aj niekoľko ďalších zamestnancov spoločnosti. Suleyman preberá novú pozíciu v Microsofte ako generálny riaditeľ divízie Microsoft AI.

Vo februári Microsoft oznámil viacročné partnerstvo s francúzskou startupovou spoločnosťou Mistral, ktoré by Microsoftu umožnilo ponúkať modely tejto spoločnosti na svojej platforme Azure. Tržby z Azure vzrástli o 31 %, čo bolo viac ako konsenzus na Wall Street. Asi 7 % tohto nárastu sa dalo pripísať umelej inteligencii, v porovnaní s 6 % v predchádzajúcom štvrťroku.

Akcie Microsoft


Akcie firmy od začiatku roka vzrástli o +7,6 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +35,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 399,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 36,1 násobok zisku na akciu (P/E), 32 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 25,3 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,97 bilióna USD. Aktuálny dividendový výnos je na úrovni 0,75 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokŤažobný gigant BHP chce kúpiť konkurenta Anglo American za 38,8 miliardy USD
Ďalší článokAkcie na 10 minút #6 Trhy niekedy nedávajú zmysel a na rade je Čína
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno