Fúzia na linke Tapestry – Capri Holdings v ohrození

Federálna obchodná komisia (FTC) sa začiatkom tohto týždňa pokúsila zablokovať zlúčenie dvoch výrobcov luxusných kabeliek, ktoré by podľa nej poskytlo príliš veľkú moc na trhu s dostupnými luxusnými kabelkami. Ide o akvizíciu spoločnosti Tapestry v hodnote 8,5 miliardy USD, ktorá chcela kúpiť rivala Capri Holdings. Komisia povedala, že dohoda by mohla negatívne ovplyvniť mzdy zamestnancov a pracovné výhody. Po zlúčení by spoločnosť zamestnávala približne 33 000 zamestnancov po celom svete.

Tapestry, ktorá vlastní značku Coach, uzavrela v auguste dohodu o kúpe spoločnosti Capri, ktorá vlastní značku Michael Kors. Kombinácia by dala pod jednu strechu viacero značiek, vrátane Kate Spade, Stuart Weitzman, Jimmy Choo a Versace, a vytvorila by rivala európskym konglomerátom luxusných tovarov. Zlúčená spoločnosť by mala ročné tržby viac ako 12 miliárd USD a obsluhovala by široké spektrum zákazníkov. Od zákazníkov s obmedzeným rozpočtom až po horných ešelónov britského a talianskeho módneho priemyslu.

Analytik Citi Paul Lejuez uviedol, že nie je veľa dôvodov na blokovanie dohody z protisúťažných dôvodov. „Kabelky patria medzi najdispozičnejšie nákupy, a hoci Coach a Kors držia veľký podiel na trhu (najmä ak je trh úzko definovaný), existuje významná konkurencia,“ napísal.

Vysoká úroveň konkurencie v luxusnom priemysle je jeden z dôvodov, prečo FTC zriedka blokuje takéto zlúčenia, povedal Barry Nigro, predseda antitrustového oddelenia advokátskej kancelárie Fried Frank. Jednou z mála výnimiek bol krok ministerstva spravodlivosti pred viac ako tridsiatimi rokmi, ktorým sa snažilo zablokovať akvizíciu luxusného výrobcu perá značky Gillette. Agentúra prehrala prípad a dohoda bola uzatvorená v roku 1993.

FTC vo svojom vyhlásení uviedla, že Coach, Kate Spade a Michael Kors neustále monitorujú kabelky ostatných značiek, aby určili ceny a výkonnosť, a každá z nich používa tieto informácie na strategické rozhodnutia, vrátane toho, či zvýši alebo zníži ceny kabeliek. Agentúra uviedla, že desiatky miliónov Američanov, ktorí nakupujú produkty od Coach, Kate Spade či Michael Kors, by mohli čeliť vyšším cenám.

Tapestry dosiahol úspech tým, že oživil značku Coach, čiastočne obmedzením zliav a učinil produkty exkluzívnejšími, čo viedlo k vyšším cenám. Dúfa, že podobnú stratégiu bude môcť uplatniť aj na značku Michael Kors od Capri, ktorý v posledných rokoch zápasil so spomalením.

be spoločnosti rástli prostredníctvom akvizícií

V roku 2017 Tapestry, vtedy známa ako Coach, kúpila výrobcu kabeliek Kate Spade za 2,4 miliardy USD. V tom istom roku Capri, predtým známy ako Michael Kors, získal britského obuvníka Jimmyho Choo za 1,2 miliardy USD. O rok neskôr Capri kúpilo Versaceho za 2,2 miliardy USD. „Rozširujeme a diverzifikujeme našu zákaznícku základňu, čím prehlbujeme náš prístup k luxusným spotrebiteľom a trhovým segmentom,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Tapestry Joanne Crevoiserat.

image 14

Akvizícia Capri by tiež mohla znamenať oživenie v uzatváraní dohôd v luxusnom odvetví USA, zatiaľ čo európske veľké spoločnosti získali špičkové značky. Odhaduje sa, že transakcia prinesie úspory vo výške viac ako 200 miliónov USD do troch rokov od uzavretia.

Počas kvartálnych výsledkoch Capri zaznamenalo pokles celkových tržieb za prvý štvrťrok o 9,6 % na 1,23 miliardy USD, ale prekonalo očakávania analytikov vo výške 1,20 miliardy USD. Jej upravený zisk dosiahol 74 centov na akciu, čo tiež prekonalo odhady 71 centov. Spoločnosť dodala, že kvôli ohlásenej transakcii v súčasnosti nemieni poskytnúť žiadne finančné usmernenia a stiahla svoju predtým zverejnenú prognózu.

Akcie Tapestry


Akcie Tapestry v tomto roku vzrástli o +4,8 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -0,8 %. V súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 34,67 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 10,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 8,8 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 7,7 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je na úrovni 9,2 miliardy USD. Dividendový výnos spoločnosti predstavuje 3,50 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokMeta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Ďalší článokŤažobný gigant BHP chce kúpiť konkurenta Anglo American za 38,8 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno