Kvartálne výsledky

Snažíme sa Vám každý týždeň prinášať prehľad výsledkov zaujímavých firiem, kótovaných na akciových burzách. Ako sme spomínali v článku o tohto týždňovom stručnom prehľade o finančných trhoch, investori očakávali oznámenie kvartálnych výsledkov viacerých spoločností na čele s firmami ako IntuitSplunkWorkday, Salesforce, CrowdStrike, či Snowflake. Práve poslednú menovanú spoločnosť Snowflake, ktorá je známa pre svoju cloudovú platformu pre správu a analýzu dát, ktorá umožňuje organizáciám efektívne spravovať, skladovať a analyzovať svoje dáta v cloude sa pozrieme v tomto článku.

Americká spoločnosť, ktorej aktuálna trhová kapitalizácia činí takmer 62 miliárd USD, v posledných kvartálnych výsledkoch musela už druhý krát znížiť odhad rastu, kvôli narastajúcim stratám. Po uverejnení posledných kvartálnych výsledkoch spoločnosti, v ktorých prekonala odhady analytikov z pohľadu nižšej straty na akciu a príjmov, na akciovom trhu akcie Snowflake vzrástli o +7 %.

Najdôležitejšie čísla:

Tržby za štvrťrok boli 734,2 milióna USD, čo predstavuje 32 % medziročný rast. Prevádzková strata tento štvrťrok bola 206 miliónov USD v porovnaní s 260 miliónmi v minulom roku. Snowflake vykázala stratu 65 centov na akciu podľa všeobecne uznávaných účtovných princípov alebo GAAP. V porovnaní so stratou 63 centov pred rokom. Analytici očakávali, že Snowflake vykáže stratu 76 centov na základe GAAP.

Spoločnosť má teraz 436 zákazníkov s 12-mesačným príjmom z produktov vyšším ako 1 milión USD oproti 402 v predchádzajúcom štvrťroku, čo predstavuje 52%. A tiež 647 zákazníkov Forbes Global 2000, čo predstavuje 10% medziročný nárast. Celkový počet zákazníkov medziročne vzrástol o 24 % a v súčasnosti má spoločnosť 8907 zákazníkovi.

Snowflake kvartálne výsledky

„Počas 3. štvrťroka vzrástli výnosy z produktov medziročne o 34 % a dosiahli 698 miliónov USD a non-GAAP upravený voľný peňažný tok dosiahol 111 miliónov USD, čo predstavuje 70 % medziročný rast. Tieto výsledky odrážajú silnú realizáciu v celkovo stabilizujúcom sa makroprostredí,“ povedal Frank Slootman, CEO spoločnosti Snowflake.

Najdôležitejšie novinky

Tržby z produktov za štvrťrok dosiahli 698,5 milióna USD, čo predstavuje medziročný rast o 34 %. Produktová marža podľa GAAP je na úrovni 74 %. Zostávajúce záväzky na výkon boli 3,7 miliardy USD, čo predstavuje 23 % medziročný nárast. Snowflake získava asi 95% celkových tržieb z príjmov z produktov. Ide o príjmy, ktoré pochádzajú z cloudových dátových analytických a ukladacích služieb. Snowflake tiež generuje príjmy z profesionálnych služieb, ako sú konzultácie a školenia. Čistá hotovosť poskytnutá prevádzkovými činnosťami bola 120,9 milióna USD, čo predstavuje 53 % medziročný rast.

Expanzia tržieb Snowflake sa spomalila zo štvrťročných ziskov o viac ako 80 % za posledný rok, keďže mnohé spoločnosti začali kontrolovať svoje výdavky na softvér. Spoločnosť je obzvlášť citlivá na zmeny v ekonomickom sentimente, pretože zákazníkom účtuje poplatky na základe toho, koľko používajú produkty na analýzu údajov Snowflake, a nie požadovanie viacročného predplatného bežného u iných dodávateľov softvéru.

Firma má k tomuto štvrťroku 647 zákazníkov Forbes Global 2000, čo predstavuje a 10% medziročný nárast. Forbes Global 2000 je každoročné zoznam, ktorý Forbes vytvára a zverejňuje. Tento zoznam zahrnuje 2000 najväčších verejných spoločností na svete podľa rôznych metrík vrátane trhovej kapitalizácie, príjmov, zisku, aktív a ďalších finančných ukazovateľov. Tieto metriky sa používajú na hodnotenie veľkosti, výkonnosti a vplyvu týchto spoločností na globálnom trhu.

Spoločnosť poskytla aj výhľad, keď predstavitelia oznámili že pre štvrtý štvrťrok odhadujú tržby z produktov na úrovni 716 – 721 miliónov USD, to pretavuje 29 až 30 % medziročný rast produktových tržieb. Analytici očakávali 696 miliónov USD.

Akcie Snowflake


Akcie Snowflake si od začiatku roku pripísali +38,5 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 187,7 USD, respektíve za 192 násobok očakávaného zisku na akciu (FP/E) a 95,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF).

CrowdStrike s historickým míľnikom, akcie vystrelili o 10 %
Ako sa darilo firme ARM v jej vôbec prvom štvrťroku na Wall Street?
Akcie Trade Desk odpísali 28 %, výhľad ukázal, že trh s reklamou sa úplne nezotavil
Disney so silným rastom používateľov i zisku avizuje ďalšie úspory, akcie sa odrážajú od dna
Matka Game of Thrones, Warner Bros. Discovery, zaznamenala prepad akcií o takmer 20 %
Ryanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Apple porazil očakávania, ale problémom je výhľad, akcie klesajú o 3 %
Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokSlovenský Gevorkyan čaká burzovná zmena
Ďalší článokSalesforce pokračuje v znižovaní nákladov a zlepšuje výhľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno