Bitcoin nad 60 tisíc USD

V priebehu stredy cena bitcoinu prekonala psychologickú hranicu 60 000 USD. Ide o najvyššiu hodnotu od novembra 2021 a najznámejšiu kryptomenu delí od historických maxím iba 14 %. Od začiatku roka vzrástla cena Bitcoinu o viac ako 43 % a ani po minuloročnom 167 % náraste nevykazuje známky spomalenia. Čo však stojí za pokračujúcim rastovým trendom?

Cena bitcoinu prekročila hranicu 60 tisíc. dolárov !
Zdroj: xStation

Fondy obchodované na burze (ETF)

Jedným z faktorov vysvetľujúcich pokračujúci rast je schválenie spotových ETF americkou Komisiou pre cenné papiere. Na tieto ETF sa čakalo dlho, pričom prvým takýmto produktom bol Bitcoin Futures ETF spoločnosti Grayscale. Ten bol schválený už v roku 2021 a príliv peňazí do tohto fondu bol masívny. Avšak tento produkt nebol dokonalý, pretože neobsahoval podkladové aktívum Bitcoin, ale iba jeho derivátové kontrakty. Tiež nákladový pomer bol vysoký, až okolo 2 % ročne, čo je u pasívne spravovaných ETF pomerne vysoká hodnota. Dopyt po spotových ETF teda neutíchal a nakoniec Komisia pre cenné papiere a burzy schválila na začiatku tohto roka až 11 nových spotových ETF. Rozhodnutie však prišlo po veľmi dlhej dobe, a tak mnoho záujemcov čakalo na schválenie a kumulovalo svoje fondy. Kumulatívny čistý príliv peňazí do týchto fondov tak k 26. februáru predstavoval až 6 miliárd USD, a tak pri takom vysokom dopyte po kryptomene a relatívne stabilnej ponuke musela cena nutne rásť. V súčasnej dobe sa však o schválení týchto produktov v Európskej únii nehovorí, ale podobné produkty možno nájsť aj tu. Ide o ETN alebo ETP, teda produkty podobné ETF, ale štruktúrované ako dlhové cenné papiere obchodované na burze. Európska legislatíva je trochu odlišná od tej americkej a neumožňuje, aby sa takýto cenný papier nazýval jednoducho ETF. Tieto produkty sú tiež zahrnuté v ponuke XTB pod tickerom BTCE.DE alebo VBTC.DE a okrem nich tu nájdete aj fond VT0P.DE, ktorý taktiež združuje radu kryptomien, napríklad Bitcoin, Ethereum, Solana alebo Cardano. Všetky tieto fondy môžete v XTB nakupovať manuálne, ale aj v rámci Investičných plánov, s ktorými môžete nákupy plne automatizovať (obrázok).

Cena bitcoinu prekročila hranicu 60 tisíc. dolárov !
Zdroj: xStation apka

V súčasnej dobe sa tiež stále hovorí o produktoch ETF viazaných na druhú najväčšiu kryptomenu podľa trhovej kapitalizácie, Ethereum, čo len podporuje pozitívnu náladu na trhu kryptomien. Nedávne schválenie ETF na Bitcoin zo strany SEC tiež zvyšuje šance na schválenie ETF na ďalšie kryptomeny, čo tiež zvyšuje ich ceny. Sentiment v tejto oblasti je natoľko pozitívny, že hodnota trhu kryptomien tak opäť prekročila hranicu 2 biliónov dolárov, čo sa pre predstavu rovná objemu všetkej hotovosti v Spojených štátoch.

Zníženie na polovicu

Ďalším pozitívnym faktorom na trhu s kryptomenami je blížiace sa polenie bitcoinu, ktoré nastane 19. apríla a bude znamenať, že odmena za ťažbu kryptomien sa zníži na polovicu, z 6,25 BTC za vyťažený blok na 3,125 BTC. Halving je často spájaný s novým cenovým cyklom, pretože v minulosti práve po tejto udalosti prišiel na trh býčí sentiment a cena vzrástla o stovky percent. Je však otázkou, či to tak bude aj tentoraz, pretože trh je schopný odhadnúť vplyv na ponuku vopred a oceniť ho už teraz. Či tak alebo onak, podobné historické príbehy len naďalej podporujú pozitívnu náladu na trhu a spôsobujú ďalší rast cien.

Pokiaľ chcete kryptomeny obchodovať vo forme cenných papierov alebo CFD kontraktov, navštívte: https://www.xtb.com/sk

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Bitcoinové ETF si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSolídne výsledky Snowflake zatienené prognózou, akcie odpisujú 20 %
Ďalší článokSalesforce potešil silnou ziskovosťou a po vzore Mety oznamuje historickú dividendu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno