Nová akvizícia na linke BHP – Anglo American

Austrálska spoločnosť BHP Group plánuje kúpiť firmu Anglo America za 38,8 miliardy USD. Touto ponukou prináša návrh na vytvorenie najväčšej ťažobnej spoločnosti medi na svete. Akcie Anglo American na správu reagovali rastom 16 %. Snaha firmy o kúpu menšieho konkurenta je poháňaná najnovšími závodmi o meď a ďalšie kovy, ktoré sú považované za zásadné pre globálny prechod k čistejšej energií.

BHP Group, predtým známa ako BHP Billiton, je najväčšia ťažobná firma na svete. Austrálsky gigant ťaží viacero komodít vrátane železnej rudy, medi, uhlia a ropy. Firma má pobočky vo viacerých krajinách so silným zastúpením v Austrálii a Amerike. Železnú rudu ťaží v regióne Pilbara v Západnej Austrálii. Meď ťaží v Chile, Peru a v Austrálii, uhlie v Kolumbii, ropu a zemný plyn najmä v Amerike a Austrálii a hliník v Kanade a Spojenom kráľovstve. Viac o spoločnosti a celom odvetví, si môžete prečítať v našom článku nižšie:

Manažment firmy uviedol, že ponúkne 31,39 USD za akciu Anglo American. To predstavuje takmer 31 % prirážku k aktuálnej cene. Anglo, ktorá vlastní doly v krajinách ako Chile, Juhoafrická republika, Brazília a Austrália, uviedol, že skúma ponuku od. Dohoda by vytvorila skupinu, ktorá by mala okolo 10 % svetovej produkcie medi. Okrem iného by sa akvizícia svojou veľkosťou pravdepodobne umiestnila v TOP 10 najväčších obchodov v tomto odvetví.

Taktiež by išlo o druhú veľkú akvizíciu austrálskej firmy za približne rok. V minulom roku totiž kúpila Oz Minerals, v reakcií na oznámenie dohody medzi gigantom v oblasti zlata Newmontom a ďalšou austrálskou firmou Newcrest Mining za približne 17 miliárd USD.

Pre Anglo, ktorej zisk v minulom roku klesol o 94 %, tak ide o zaujímavú ponuku, aj keď viacero analytikov si myslí, že ide o príliš nízku sumu. Mark Kelly z poradenské firmy MKP povedal, že „nie je možné“, aby táto suma od BHP „presvedčila vedenie Anglo“. Anglo má doly na meď v Chile a Peru, podobne tak ako BHP. Ich kombinovaná produkcia by činila asi 2,6 milióna ton ročne, čo je ďaleko pred produkciou amerického Freeport-McMoRan a chilského štátneho ťažiara Codelco.

Vývoje ako umelá inteligencia, automatizácia a energetický prechod, ktorý zahŕňa elektrické vozidlá a obnoviteľnú energiu, zvyšuje vyhliadky dopytu po medi, ktorá sa používa k vedeniu elektrickej energie. BHP si kladie za cieľ produkciu medzi 1,7 a 1,9 miliónmi ton za obdobie 12 mesiacov končiace v júni, zatiaľ čo produkcia Anglo je 730 000 až 790 000 ton.

image 37

Spoločnosť BHP patrí medzi najväčších platcov dividend za posledné roky. V rokoch 2021 a 2022 dokonca v tomto rebríčku obsadila prvú priečku. V minulom roku však sektor trpel, čo sa podpísalo aj pod hotovostné toky organizácie. Firemné hotovostné toky vo väčšine odvetví zostali silné a to poskytlo dostatok prostriedkov na dividendy a odkupy vlastných akcií, tkz. buy backy,“ povedal Ben Lofthouse, vedúci oddelenia dividendových príjmov v spoločnosti Janus Henderson.

image 38

Akcie BHP Group


Akcie firmy v tomto roku klesli o -15,7 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +0,9 %. V súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 57,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 19,8 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 28,2 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 11,8 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je na úrovni 145,7 miliardy USD. Dividendový výnos spoločnosti predstavuje 8,4 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článok“Luxusná“ fúzia na linke Tapestry – Capri Holdings v ohrození
Ďalší článokNajhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno