Investičný fond Elliott Investment Management prevzal významný aktivistický podiel v softvérovej spoločnosti Salesforce. Urobil tak po tom, čo niekoľkokrát ocenená firma stratila od najvyššej kapitalizácie až polovicu trhovej hodnoty. Aktivisti z fondu Elliot sú známi tým, že po získaní podielu v nejakom podniku presadzujú strategické zmeny a usilujú sa o zastúpenie v predstavenstve. Týmito zmenami sa budú snažiť odomknúť skrytú hodnotu v akciách firmy pre jej akcionárov napr. skrz spätné odkupy akcií, zmeny v organizačnej štruktúre alebo dosiahnutia vyššej ziskovosti.

„Salesforce je jednou z popredných softvérových spoločností na svete a keďže sme spoločnosť sledovali takmer dve desaťročia, vybudovali sme si hlboký rešpekt k Marcovi Benioffovi a k tomu, čo vybudoval,“ povedal Jesse Cohn, vedúci partner spoločnosti Elliott vo vyhlásení. „Tešíme sa na konštruktívnu spoluprácu so Salesforce, aby sme si odomkli hodnotu, ktorá patrí spoločnosti jej veľkosti.“ Benioff je predsedom a spoluvýkonným riaditeľom Salesforce. Elliott vo vyhlásení nezverejnil podrobnosti o svojej investícii.

Elliott je investičný fond, ktorý sa v minulosti podieľal na presadzovaní zmien vo viacerých technologických spoločnostiach, ako napr. Paypal, Pinterest, Western Digital. Podľa údajných informácií mal Elliot získať niekoľkomiliardový podiel v Salesforce.

Záujem o Salesforce

Elliot ale nie je jediným aktivistickým investorom, ktorý využil prepad akcií Salesforce na investíciu do spoločnosti. Druhým významným aktivistickým investorom, ktorý v októbri minulého roka získal podiel v spoločnosti je Starboard Value. Tá uviedla, že sa bude snažiť vyriešiť problém firmy, ktoré spočívajú v tom, že nedokáže premietnuť výborný rast do ziskovosti.

Spoločnosť Salesforce začiatkom tohto mesiaca uviedla, že prepustí približne 10 % svojej pracovnej sily a zníži držbu nehnuteľností po tom, čo počas pandémie Covid najal príliš veľa ľudí, keďže dopyt po jej službách prudko stúpal. Znižovaním počtu zamestnancov sa podnik prispôsobuje opatrnejšiemu míňaniu zákazníkov.

Salesforce v predchádzajúcich štyroch rokoch takmer strojnásobil svoju pracovnú silu, z veľkej časti prostredníctvom desiatok akvizícií, vrátane kúpy Slacku v roku 2021 za 27,7 miliardy dolárov. Práve táto akvizícia odštartovala začiatok pádu akcií Salesforce, pretože manažment bol kritizovaný za príliš veľkú cenu akvizície.

Firma poskytuje úpdmolpvá cloudový softvér na oblasti manažmentu vzťahov so zákazníkmi, marketingové kampane, zákaznícku podporu, správu e-shopu, analytické riešenia a ďalšie. V minulosti bola viackrát ocenená ako najinovatívnejšia spoločnosť sveta a ide o najrýchlejšie rastúcu softvérovú spoločnosť v histórií. Je známa aj svojim pozitívnym prístupom k ESG kritériám. Jej zakladateľ a riaditeľ Marc Benioff je zas považovaný za jedného z najrešpektovanejších podnikateľov sveta.

Akcie Salesforce


Akcie spoločnosti Salesforce, v tomto roku vzrástli o +17,9 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 151,25 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 540,2 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 27,3 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 36,7 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokECB do polovice roka zvýši úrokovú sadzbu na 3,25 %, inflačný cieľ môže splniť skôr ako sa očakávalo
Ďalší článokUSA žaluje Google za vytvorenie monopolu a vyzýva na jeho rozpustenie
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno