Kvartálne výsledky

Spoločnosť Salesforce je jednou z Big tech spoločností, ktorým sa tento rok darí. Jej akcie si od začiatku roka pripísali už +59,5 %, pričom za tento úspech vďačia akcionári tlaku viacerých aktivistických investorov, ktorí vstúpili do firmy so svojim kapitálom. Tí odporučili viaceré úsporné opatrenia a tlačili na zvyšovanie ziskových marží. Spoločnosť od začiatku roka tieto opatrenia prijala a jej ziskovosť skutočne skokovo vzrástla. Zároveň Salesforce ohlásil novinky v oblasti umelej inteligencie a odkup vlastných akcií za 20 miliárd USD.

Včera mal podnik na programe dňa zverejnenie kvartálnych výsledkov za druhý štvrťrok fiškálneho roka 2024 a investori zvedaví, ako Salesforce v progrese pokračuje. Zdá sa, že dobre. Spoločnosť totiž prekonala odhady analytikov z hľadiska príjmov, zisku, ziskovej marže i voľného cash flowu, na čo reagovali akcie Salesforce rastom v rozšírenom obchodovaní o +5,61 % na 227,1 USD.

Najdôležitejšie čísla:

Výnosy: V štvrtom kvartáli 2023 Salesforce zaznamenal tržby vo výške $8,60 MLD., čo je o +11 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $8,53 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa zvýšil zo $193 MIL. na $1,48 MLD. a prevádzková zisková marža sa zlepšila z 2,5 % na 17,2 %. Upravená prevádzková marža (non-GAAP) dosiahla 31,6 %, počítalo s maržou vo výške 28,2 %.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol z $68 MIL. na $1,27 MLD., resp. z $0,07 na $1,28 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol hodnotu $2,12 na akciu, pričom analytici odhadovali zisk $1,90 na akciu.

Voľný cash flow: Voľný cash flow sa medziročne zvýšil o +379 % na $630 MIL.

„Naša transformácia prispela k silným výsledkom v druhom štvrťroku, pričom sme dosiahli tržby vo výške 8,6 miliardy USD a rekordné prevádzkové marže podľa GAAP a non-GAAP,“ povedal Marc Benioff, predseda a generálny riaditeľ Salesforce. „Na základe našej výkonnosti a toho, čo vidíme v druhej polovici roka, zvyšujeme náš výhľad výnosy, prevádzkovú maržu a rast prevádzkových peňažných tokov za fiškálny rok 24. Ako jednotka v oblasti umelej softvérového zákazníckoho softvéru so špičkovými cloudmi, Einstein, Data Cloud, MuleSoft, Slack a Tableau, ktoré sú všetky integrované na jednej dôveryhodnej zjednotenej platforme, vedieme našich zákazníkov do novej éry AI.“

Najdôležitejšie novinky:

Salesforce zaznamenal dvojciferný rast tržieb v každom zo svojich segmentov, pričom najvýraznejší medziročný nárast o 16 %, zaznamenala divízia s dátovou analytikou. Naďalej ale vidieť spomaľujúci trend rastu príjmov. To je však kompenzované historicky najvyššou ziskovosťou spoločnosti v jej histórií.

CRM
Segmentácia príjmov a rastový trend jednotlivých segmentov spoločnosti Salesforce, zdroj obrázku: Q2 2024 Presentation

Investorov okrem vyšších ziskových marží potešila i prognóza manažmentu na 3. štvrťrok a celý fiškálny rok 2024, ktorá prekonala odhady Wall Street a potlačila pesimistické obavy z ďalšieho spomaľovania predaja. Dopomôcť k oživeniu rastového trendu by mohli nové funkcionality, ktoré Salesforce oznámil v priebehu štvťroka. Celá sada možností stojí zhruba 7 200 USD na rok.

Firma očakáva, že v ďalšom štvrťroku jej príjmy dosiahnu 8,71 miliardy USD, pričom analytici počítali s 8,66 miliardami. Salesforce tiež zvýšil svoj výhľad tržieb na celý fiškálny rok na 34,8 miliardy USD a svoju prevádzkovú maržu na z 28 na 30 %.

Generálny riaditeľ spoločnosti Marc Benioff zároveň uviedol, že ďalšie nové funkcie AI budú predvedené na výročnej konferencii spoločnosti v septembri. Podujatie s názvom Dreamforce sa koná každý rok v San Franciscu.

Akcie Salesforce


Akcie Salesforce v priebehu tohto roka stúpli o +59,5 % a v dnešnom rozšírenom obchodovaní rastú o ďalších +5,61 % na 227,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 133,6 násobok zisku na akciu (P/E); 28,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 30,7 násobok EV/EBITDA. S trhovou kapitalizáciou 209 miliárd USD je Salesforce 49. najcennejšou spoločnosťou sveta.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Akcie cloudového startupu Domo klesli o 39 % za jedeň deň
Najväčšie svetové reťazce s rekordnými ziskami
Baidu v zelených číslach, hlási oživenie v oblasti reklamy
Zoom zvyšuje prognózy tržieb aj zisku na zvyšok roka
Výsledky Palantir investory přiliš nepotěšily. Akcie zamířily do červena
Európsky fintech Adyen za jediný deň odpísal 41 % a 20 miliárd z trhovej hodnoty
Akcie Sea odpísali 29 %, firma hlási opäť červené čísla
Celkový počet predplatiteľov streamovacieho giganta Disney výrazne za očakávaniami
Akcie Robloxu odpísali 21 % po poklese denných používateľov
Paramount global postupne znižuje stratu zo streamovania
AMD oznámil solídne čísla, ale tiež prienik do umelej inteligencie
Letná výsledková sezóna očami Tomáša Vranku
Párty sa skončila. Zisk najväčších ropných spoločností sa prepadol o polovicu
Intel prekvapil Wall Street nečakaným ziskom, akcie posilňujú
Akcie Meta opäť posilňujú o 7%, rast spoločnosti opäť zrýchľuje
Impozantný nárast počtu používateľov Snapu o 50 miliónov zatienený slabými vyhliadkami
Google prekvapil silným štvrťrokom prekvapil vo všetkých smeroch, akcie posilňujú o 7%
Microsoft prekonáva prognózy napriek postupnému poklesu predaja
Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVzostup a pád WeWork
Ďalší článokCrowdStrike zvyšuje prognózu ročných príjmov a zisku
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno