Microsoft pomáha odštartovať generáciu počítačov AI

Spoločnosť Microsoft zínteznívňuje svoj záväzok voči AI zavedením nového klávesu, ktorý je špeciálne určený pre Windows Copilot spoločnosti. Tlačidlo Copilot, prvá aktualizácia klávesnice pre Windows PC za takmer 30 rokov, bude k dispozícii na notebookoch a stolných klávesniciach od OEM (Original Equipment Manufacturer) partnerov spoločnosti Microsoft od februára tohto roka.

Podľa hlavného marketingového riaditeľa spoločnosti Microsoft, Yusufa Mehdiho stlačením klávesu Copilot vyvoláte Copilot, ktorý vám umožní vyhľadávať obsah na webe, ako aj váš vlastný obsah a všeobecné funkcie počítača prostredníctvom generatívnej funkcie AI aplikácie. Myšlienkou je, aby Copilot fungoval ako druh inteligentného asistenta.

Aj keď spoločnosť Microsoft neoznámila žiadnych konkrétnych partnerov, uviedla, že spoločnosti by mali začať odhaľovať stolné počítače a notebooky vybavené touto funkciou v najbližších dňoch. Na najväčšom technologickom evente na svete, CES 2024, ktorý sa začína 9. januára, predstavitelia spoločnosti odhalia ďalšie možnosti. Správa prichádza v čase, keď Microsoft čelí žalobe od New York Times. Tá žaluje Microsoft a OpenAI, ktorá je materskou spoločnosťou ChatGPT, za údajné porušenie autorských práv tým, že milióny jeho článkov boli použité na trénovanie modelov AI, bez jeho súhlasu.

Tým, že spoločnosť Microsoft prinútila svojich hardvérových partnerov pridať tlačidlo Copilot do svojich notebookov a stolných počítačov, ukazuje, že verí, že generatívna AI je neoddeliteľnou súčasťou budúcnosti osobných počítačov. Naposledy Microsoft pridal nový kláves na klávesnici, keď v roku 1994 debutoval s klávesom Windows. Microsoft strávil veľkú časť roku 2023 prípravou série oznámení o umelej inteligencii, od debutu chatbota Bing a prehliadača Edge až po Copilot pre Microsoft 365. Generálny riaditeľ firmy Satya Nadella povedal, že pokroky v AI ovplyvnia takmer každú časť podnikania spoločnosti.

Microsoft pridáva tlačidlo AI na klávesnicu PC, pôjde o najväčšiu zmenu za 30 rokov

Konkurencia nespí

Do hnutia AI sa zapájajú aj polovodičoví giganti. AMD, Intel a Qualcomm predstavili svoje vlastné AI PC čipy s dedikovanými neurónovými procesormi navrhnutými na zvládanie úloh špecifických pre AI, ako je napríklad spúšťanie generatívnych aplikácií AI. Do akej miery budú mať spotrebitelia z týchto čipov prospech, je však stále otázne. Dokonca ani Intel presne nevie, aké druhy aplikácií vývojári nakoniec vytvoria.

Podľa analytikov Goldman Sachs, boom okolo AI PC prichádza v čase, keď sa očakáva, že sa trh s počítačmi vráti k rastu prvýkrát od roku 2021. „Podľa nášho názoru budú globálne dodávky počítačov v roku 2024 poháňané začiatkom obnovovacieho cyklu, keďže zariadenia zakúpené v rámci pandémie začnú mať štyri roky a nové počítače s umelou inteligenciou prídu na trh (neskôr v roku 2024) podľa nášho názoru. ako prvý technologický posun v oblasti osobných počítačov od rozšíreného prijatia smartfónov/tabletov,“ napísal Ng v utorok v poznámke.

Očakávané oživenie predaja PC nasleduje po rokoch poklesu po explózii rastu na začiatku pandémie. V tom čase si spotrebitelia a firmy, ktorí túžili po tom, aby dostali do rúk počítače, aby mohli pracovať a hrať sa, húfne kupovali nové notebooky a stolné počítače. Ako však tieto systémy starnú, spotrebitelia si začnú kupovať novšie počítače, čo pomôže pri zavádzaní umelej inteligencie do PC. A to nevyhnutne pomôže spoločnosti Microsoft, ako aj spoločnostiam Intel, AMD a Qualcomm.

Akcie Microsoft


Akcie Microsoft za posledných 12 mesiacov vzrástli o +66,7 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 370,64 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 35,8 násobok zisku na akciu (P/E); 43,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 24 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTop komodity v roku 2023
Ďalší článokČínsky technologický líder Tencent zaznamenal v decembri rekordný buyback
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno