Február 2023 a komodity

Komodity sú neoddeliteľnou súčasťou svetovej ekonomiky. Tieto suroviny sú dôležité pre priemysel, spotrebu a obchod vo svete a ich ceny majú veľký vplyv na celosvetovú ekonomiku. V tomto mesačníku sa pozrieme na tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa stali na komoditných trhoch. Komodity sa rozdeľujú do štyroch hlavných skupín: poľnohospodárstvoenergiekovy a hospodárske zvieratá a mäso. V článku sa pozrieme na jednotlivé kategórie a tie najväčšie pohyby komodít, ktoré sa udiali vo februári 2024.

Zatiaľ čo akciovým trhov sa vo februári 2024 darilo a niektoré hlavné americké indexy sú na rekordných maximám, komodity sú na tom o niečo horšie. Index Bloomberg Commodity (BCOM), predtým známy ako Dow Jones-UBS Commodity Index, vo februári odpísal -0,2 %S&P GSCI (Goldman Sachs Commodity Index), index vytvorený Goldman Sachs zahŕňajúci viac ako 20 komodít si vo februári 2024 pripísal +0,5 %.

Geopolitické a politické riziká sa stávajú centrom pozornosti na komoditných trhoch vzhľadom na konflikty na Blízkom východe a na Ukrajine. Nadchádzajúce voľby vo viacerých krajinách a zvyšujúce sa regulačné neistoty v oblasti prírodných zdrojov v niektorých jurisdikciách sú tiež súčasným rizikom. Nestabilné geopolitické prostredie udržuje cenové prirážky na komoditách ako ropa a plyn, meď a bezpečné investičné útočisko, zlato.

Očakáva sa, že globálny dopyt po komoditách v roku 2024 poklesne v dôsledku miernych globálnych ekonomických výhľadov a prognóz rastu HDP Číny pod 5 %, pričom táto krajina sa snaží stabilizovať svoj trh s nehnuteľnosťami. Odpoveď dodávateľov, vrátane možných prerušení výroby, bude kľúčová pre udržanie rovnováhy na trhu.

Energie

Z energií za február najviac vzrástol propán o 11,5 % a aktuálne sa obchoduje za 0,86 USD za galón. Trh s propánom vo februári kolísal. Upstream sa aktívne snažil znížiť zásoby, spolu s poklesom cien ropy zažil propán vlnu poklesu. V druhej polovici sa trh postupne spamätal. Podobné percentá si pripísalo aj uhlie (11,1 %). Rast cien je pripisovaný zvýšenému dopytu z Indie, ktorá zaznamenala nárast dovozu z 53,32 milióna ton v roku 2020 na 70,49 milióna ton v roku 2023. Austrália dominuje na námornom trhu s metalurgickým uhlím, pričom predstavuje viac ako polovicu celosvetových objemov a približne trojnásobok zásielok ďalšieho najväčšieho vývozcu, Spojených štátov.

Ceny ropy vzrástli aj vo februári. Brent prekonal hranicu 84 USD za barel po ďalších útokov jemenských povstalcov na obchodnú loď v Adenskom zálive. Pozitívne sú však správy z USA o zásobách ropy, čo tlmí väčší rast cien ropy. Spotrebiteľské ceny benzínu a nafty vzrástli a dosiahli tak najvyššie hodnoty za posledných 16 týždňov, od začiatku novembra 2023.

Urán po impozantnom raste v roku 2023, klesol vo februári o 10 %. Ceny zemného plynu odpísali 11,5 % po tom čo sa v minulom mesiaci obchodovali na 7-týždenných maximám, kvôli nepokojom v Červenom mori a predpovedí počasia v USA. Analytici pokles cien prisudzujú relatívne miernej zime a vysokým zásobám zemného plynu v európskych zásobníkoch. Pokles cien by sa však podľa nich mal zastaviť a ešte v prvej polovici tohto roka očakávajú opätovný nárast.

Komodity: Február 2024 na komoditných trhoch

Kovy

Z kovov zaujal rastom cien titán, ktorý vzrástol o 11,4 % po tom, čo analytici zvýšili odhadovaný ročný rast cien tohto kovu na 6,5 % do konca roka 2033. Lítium vzrástlo o 6,3 %. Cena zlata sa v decembri dostala na svoje historické maximum, keď prekonala hranicu 2100 USD za trójsku uncu. Odvety cena zlata mierne klesla a za február vzrástla iba o 0,6 % na 2082,1 USD za trójsku uncu. Striebro za február odpísalo 0,6 %.

Za február sa najviac prepadli ceny horkej valcovanej ocele (HRC Steel), ktorá sa prepadla až o 10 %. Tá sa používa v rôznych odvetviach, vrátane stavebníctva, výroby automobilov a výroby spotrebných elektrických zariadení. Pokles analytici pripisujú slabším vyhliadkam čínskej ekonomiky.

Komodity: Február 2024 na komoditných trhoch

Agrokomodity

Vo februári najväčšiu pozornosť na seba strhlo kakao, to dosiahlo nový rekord, keď prekročilo 6000 USD. Kakaovník je veľmi náročná plodina, ktorá na svoju produkciu potrebuje špecifické podmienky. Z tohto dôvodu sa jeho pestovanie sústreďuje okolo strednej Afriky, na Pobreží Slonoviny, v Ghane alebo Kamerune, kde má najvhodnejšie predpoklady na rast. Až 70 % celkovej spotreby sa tak vyprodukuje v týchto oblastiach a akékoľvek ohrozenie zberu spôsobí vysokú volatilitu ceny kakaa.

Západoafrické krajiny Ghana a Pobrežie Slonoviny sú hlavnými producentmi kakaa na svete. Oba štáty nedávno postihli extrémne dažde, ktoré neskôr vystriedalo sucho spôsobené klimatickým javom El Niňo. Navyše trh s kakaom je už dva roky v deficite, čo znamená, že dopyt je vyšší ako produkcia a producenti čerpajú zo svojich zásob. V tohtoročnej sezóne tomu nebude inak a predpokladá sa ešte výraznejší nedostatok.

Vzrástli tiež ceny bavlny. Februárová správa USDA WASDE predpokladala zníženie celosvetovej produkcie o 355 000 balíkov, predovšetkým v dôsledku zníženia v Austrálii a Benine, čiastočne kompenzované menším nárastom inde. Nižšie počiatočné zásoby a produkcia prispeli k zníženiu svetových zásob bavlny na rok 2024 o takmer 700 000 balíkov.

Zemiaky pripísali viac ako 6 % nárast a v súčasnosti sa obchodujú za 39,1 EUR/100 kg. Hlavným rastu cien za zemiaky bol hroziaci nedostatok kvalitných zemiakov na sklade, keďže aktuálna sezóna sa blíži ku koncu. Ukrajinskí farmári hlásili nižšie výnosy a problémy s kvalitou miestnych zemiakov, čo sú faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú dynamiku trhu.

Naopak cukor padol o viac ako 11 % a to aj napriek nedávnym predpovediam, že druhý najväčší producent India zníži produkciu. Agentúra Bloomberg však prišla so správami, že produkcia v južnej Brazílii, poprednom produkčnom regióne, zostane silná aj napriek miernemu poklesu úrody trstiny, keďže závody uprednostňujú výrobu sladidla pred biopalivami s etanolom. To však podľa viacerých analytikov nemusí stačiť. Ešte viac sa prepadli ceny čaju, ktoré klesli o 20 %.

Komodity: Február 2024 na komoditných trhoch

Hospodárske zvieratá a mäso

Bravčové mäso vzrástlo o 1,6 %, hydina o 1 % a cena vajec klesla za posledný mesiac o takmer 2 %. Hovädzie mäso kleslo o 2,4 % a losos odpísal takmer 10,5 % a pokračuje tak v prepade, keď klesol v januári o 8 %.

Komodity: Február 2024 na komoditných trhoch

Záver

Komodity sú neoddeliteľnou súčasťou svetovej ekonomiky. Investovanie do komodít je pre mnohých investorov atraktívnou možnosťou diverzifikácie svojho portfólia. Avšak, ako pri každej investícii, aj tu sa skrývajú isté riziká a faktory, ktoré by investori mali zohľadniť.

Jedným z hlavných rizík je volatilita komoditných trhov. Ceny komodít môžu v krátkodobom horizonte dramaticky oscilovať kvôli rôznym faktorom, ako sú napríklad zmeny v ponuke a dopyte, geopolitické udalosti, alebo klimatické podmienky. Preto je dôležité mať dlhodobý investičný horizont a byť pripravený na krátkodobé výkyvy cien.

Z nášho mesačníka o komoditných trhoch si môžete prečítať aj:

Komodity: Január 2024 na komoditných trhoch

Viac podobných článkov môžete nájsť v našej sekcií zaujímavosti.
Rôzne druhy komodít môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na komoditných trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokDell na maximách, akcie po výsledkoch vzrástli o 30 %
Ďalší článokSuper Micro a Deckers novými prírastkami S&P 500
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno