BP a Shell lacnejšími ako Chevron a Exxon

Európski ropní giganti sú ohodnotení približne o tretinu nižšie ako ich americkí konkurenti. BP a Shell, dve z najväčších európskych ropných a plynových spoločností, dlhodobo riešia problém s hodnotením, ktorý ich trápi už desaťročia. Obidve spoločnosti sa obchodujú s približne tretinovou zľavou oproti ich americkým súperom ExxonMobil a Chevron. Exxon sa v súčasnosti obchoduje za 11,2 násobok očakávaných budúcich ziskov (Forward P/E), rovnako tak Chevron (11,8 násobok). Na druhej strane Atlantiku, Shell sa v súčasnosti obchoduje za 8,1 násobok očakávaných budúcich ziskov (Forward P/E), zatiaľ čo BP za 7,3.

Podľa mnohých analytikov je za to môžu rozdiely v stratégiách. Americké firmy zvyčajne expandujú prostredníctvom akvizícií ďalších výrobných zdrojov. V máji minulého roka sa Exxon dohodol na kúpe spoločnosti Pioneer Natural Resources  za 60 miliárd USD, a koncom minulého roku Chevron oznámil svoj zámer kúpiť konkurenta Hess za 53 miliárd USD. Naopak, BP a Shell v tejto oblasti zaostávajú a stanovili si ambicióznejšie ciele pre prechod k energiám mimo fosílnych palív.

Táto stratégia môže byť dlhodobo prospešná a mnohí akcionári ju podporujú. Avšak tieto spoločnosti sú stále pod tlakom zvýšiť cenu svojich akcií a BP má teraz aktivistického investora, ktorý tvrdí, že by sa mal viac zamerať na ropu a plyn. Aby sa tento rozdiel zmazal, Shell a BP budú musieť byť kreatívni alebo sa zapojiť do rôznych fúzií. Niektorí naznačujú, že možno dokonca aj medzi sebou.

Európske spoločnosti by sa teda mohli zapojiť do fúzií a akvizícií, a nie nutne na zvýšenie produkcie. Občas sa špekuluje, že Shell by mal kúpiť BP medzi obchodníkmi v Londýne. ConocoPhillips sa tiež občas spomína ako uchádzač. BP by mohol zvážiť aj spojenia s menšími konkurentmi ako TotalEnergies vo Francúzsku alebo nórskou firmou Equinor.

Prechod na zelenšie energie je nesprávne načasovaný

Tom Nelson, manažér fondu Ninety One naznačil, že zvýšenie alokácie kapitálu do týchto nových oblastí energie v čase zhoršujúcej sa ekonomiky je nepremyslený krok. Na svojom investičnom dni v júni minulého roku vysvetlil generálny riaditeľ Shellu, Wael Sawan, že ich zámerom nie je napodobňovať európsky alebo americký model hodnotenia, ale maximalizovať hodnotu ich investícií.“

Bluebell Capital Partners, ktorý získali podiel v BP tvrdia, že ciele spoločnosti na zníženie produkcie sú stále príliš agresívne. Argumentujú, že by bolo lepšie jednoducho vrátiť viac peňazí akcionárom. Hoci je zrejmé, že trh uprednostňuje vyššie výnosy z kapitálu investovaného do fosílnych palív oproti obnoviteľným, avšak niektorí tvrdia, že investori majú krátkozraký pohľad.

„Čím ambicióznejší ste pri snahe transformovať svoje podnikanie, tým nižšie násobky je trh ochotný zaplatiť za vaše zisky,“ povedal Nick Stansbury, vedúci klimatických riešení v Legal & General Investment Management. „Trh sa mýli. Pokračovať tak, akoby sa nič nemenilo, vyvoláva skutočné otázky o tom, či budujete podnik, ktorý bude naozaj odolný dlhodobo.“

Čím ambicióznejší ste pri snahe transformovať svoje podnikanie, tým nižšie násobky je trh ochotný zaplatiť za vaše zisky,“ povedal Nick Stansbury, vedúci klimatických riešení v Legal & General Investment Management. „Trh sa mýli. Pokračovať tak, akoby sa nič nemenilo, vyvoláva skutočné otázky o tom, či budujete podnik, ktorý bude naozaj odolný dlhodobo.“ Povedal na margo dlhodobých investícií BP.

Z dôvodu vládnych nariadení a environmentálnych tlakov sa v posledných rokoch mnoho európskych firiem začalo orientovať na ekologickejšiu produkciu. To je pochopiteľné a chvályhodné. Napríklad, BP v apríli uzavrel  partnerstvo s Volkswagenom na zavedenie rýchleho nabíjania elektromobilov v Európe. Do roku 2024 by malo pribudnúť 8 000 nabíjacích staníc. V októbri minulého roku oznámil akvizíciu výrobcu obnoviteľného zemného plynu, Archaea Energy, za 4,1 miliardy USD, čo bolo súčasťou expanzie do oblasti nízkouhlíkových palív.

Avšak ruská invázia na Ukrajinu spôsobila energetickú krízu. Nakoniec aj zmenu smerovania a opätovné zamerania sa viac na produkciu ropy. Ceny ropy a zemného plynu v dôsledku vojny vyskočili na dlhoročné maximá, z čoho profitovali ropné spoločnosti a teda aj BP.

Rok 2022 bol pre ropné firmy naopak priaznivý, ceny ropy a plynu z dôvodu rusko-ukrajinskej vojny vzrástli, čo pozitívne ovplyvnilo zisky ropných koncernov. Avšak tie časy už skončili a ropní giganti ohlásili za rok 2023 pokles ziskov takmer o tretinu. Tržby v priemere padli o takmer 19 % oproti roku 2022.

Pred pandémiou sľúbili Shell aj BP, že v nasledujúcich rokoch znížia výrobu ropy. Shell tvrdí, že svoj cieľ dosiahol skôr a teraz udrží produkciu na rovnakej úrovni do roku 2030, približne 1,4 milióna barelov denne. V porovnaní s úrovňami z roku 2019 to predstavuje zníženie o 26 %. Cieľom BP je teraz pokúsiť sa znížiť produkciu fosílnych palív v roku 2030 o 25 % v porovnaní s úrovňou z roku 2019. To je o niečo menej ambiciózny plán v porovnaní s predchádzajúcim cieľom zníženia o 40 %. To bol problém pre cenu akcií BP, ktoré sa za posledné tri roky zvýšili o približne 60 %. Pre porovnanie akcie Exxonu sa zdvojnásobili.

BP a Shell majú nižšiu hodnotu ako ich americký konkurenti

„Väčšina akcionárov chce, aby BP a Shell pokračovali v investovaní do ropy a plynu a potom investovali do nových energií alebo nízkouhlíkových, kde to má zmysel alebo existuje nejaká konkurenčná výhoda,“ povedal Allen Good, stratég spoločnosti Morningstar. „Dlhodobejšie je stávka na americké firmy lepšou stávkou na istotu, keďže ropa a plyn sa nechystajú nikam zmiznúť.“

Dividendy a odkupy spätných akcií

BP, Shell, Exxon a Chevron všetci zvýšili dividendy a odkupy spätných akcii minulý rok, aj keď zisky boli nižšie ako v roku 2022, keď ceny ropy a plynu vyskočili po invázii Ruska na Ukrajinu. Európske spoločnosti vyplácajú veľa hotovosti, aby udržali svojich akcionárov spokojných. Výnos z dividendy BP je 4,9 % a Shell je 4,2 %. Chevron ponúka 4,3 %, zatiaľ čo Exxon je len na úrovni 3,8 %.

Po rekordnom roku 2022 firma ExxonMobil zvýšila svoj ročný spätný odkup akcií (buyback) približne o 10 %, šesť týždňov po tom, čo ropný gigant vykázal najvyšší zisk vo svojej 152-ročnej histórii. Firma do roku 2024 odkúpi akcie za 50 miliárd USD, čím rozšíri svoj predchádzajúci plán na 30 miliárd USD do roku 2023. Na prejav dôvery Chevron zvýšil dividendu o 8 %. Minulý rok vrátil akcionárom rekordných 26,3 miliardy USD prostredníctvom dividend a spätných odkupov. BP oznámil, že zrýchli tempo svojich spätných odkupov akcií, pričom na prvý polrok 2024 plánuje spätný odkup v hodnote 3,5 miliardy USD, ako aj spätný odkup vo výške 1,75 miliardy USD pred zverejnením výsledkov za prvý štvrťrok 2024.

Akcie BP a Shell


Akcie firmy BP za posledných 12 mesiacov klesli o -16,1 % a za posledných 5 rokov odpísali -13,2 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 35,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 6,9 násobok zisku na akciu (P/E), 6,7 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 13,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 100,4 miliardy USD.

Akcie firmy Shell za posledných 12 mesiacov klesli o -2,8 % a za posledných 5 rokov si pripísali +4,4 %. V súčasnosti sa obchodujú na cene 63,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 11,1 násobok zisku na akciu (P/E), 7,3 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 7,3 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 204,8 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokOnline vzdelávanie v kurze, Duolingo si pripisuje 22 %
Ďalší článokDell na maximách, akcie po výsledkoch vzrástli o 30 %
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno