Dodavky nafty do Európy klesli

Dodávky nafty do Európy sú pod tlakom v dôsledku prerušení v amerických rafinériách, ktoré sa ešte zhoršili kvôli globálnej nestabilite. Podľa analýzy spoločnosti na sledovanie lodí Kpler sa exporty ropy z USA do Európy vo februári znížili takmer o polovicu, a to z 11,44 milióna barelov v januári na 6,65 milióna barelov. Pokles dodávok bol spôsobený technickými poruchami a plánovanými rekonštrukciami v amerických rafinériách, čo viedlo k zníženiu produkcie o 10 % pod priemerom za predchádzajúcich päť rokov.

V decembri 2022 vstúpilo do platnosti embargo EÚ na dovoz surovej ropy z Ruska, následne vo februári 2023 aj embargo na ropné produkty, vrátane benzínu a nafty. Pred uvalením sankcií predstavovalo Rusko 25 % dodávok surovej ropy pre EÚ a 40 % dodávok nafty. Na vykompenzovanie zníženia dovozov z Ruska EÚ zvýšila dovozy z iných krajín, najmä z USA.

Dodávky nafty do Európy klesli: USA má problémy s rafinériami
Zdroj: Euronews

Oficiálne vládne údaje ukazujú, že začiatkom februára však klesla produkcia nafty v USA na 4 milióny barelov denne, čo predstavuje najnižšie číslo od decembra 2022. Kľúčovou stratou na trhu je rafinéria BP v Whitingu v Indiane, ktorá bola uzavretá na začiatku februára po výpadku elektrickej energie.

Znížená produkcia súvisí aj s plánovanou rekonštrukciou závodu Motiva Enterprises v Port Arthure v Texase a technickými poruchami v rafinérii TotalEnergies v Texase. Ceny ropy v severozápadnej Európe stúpali počas februára na viac ako 118 USD za barel, čiastočne aj v dôsledku prerušení. Tento nárast znamenal viac ako 109 dolárov, ktoré boli zaznamenané počas rovnakého obdobia pred rokom.

Stláčané globálne dodávky

Európa sa stáva čoraz viac závislou na rope od USA, odkedy začala invázia na Ukrajinu, čo nútilo niektoré krajiny znížiť svoju závislosť na ruských palivách. Nedávne útoky Husíjskych povstalcov v Červenom mori ešte viac zvýšili tlak na dodávky, keďže lode prepravujúce ropu z Blízkeho východu a Afriky musia teraz cestovať okolo mysu Dobrej Nádeje, aby sa vyhli ostreľovaniu povstalcami.

To ovplyvnilo aj zisky najväčších kontajnerových prepravcov na svete. Najväčší prepravca lodných kontajnerov na svete Maersk hlási 90 % prepad zisku za minulý rok. Ďalším prepravcom, čo hlásili podobný pokles bol francúzsky gigant CMA CGM, tomu medziročne klesol zisk o 85 %.

Tretím faktorom znižovania dodávok je pokles zásob v rafinériách v Amsterdame-Rotterdame-Antwerpách (ARA). Zatiaľ čo Európa si vybudovala zásoby ropy po invázii Ukrajiny, zásoby v ARA klesli koncom januára v dôsledku významných exportov do regiónov ako Latinská Amerika. Do budúcnosti sa očakáva, že prerušenia na Blízkom východe by mohli pokračovať, ale je pravdepodobné, že dôjde k obnoveniu produkcie amerických rafinérií. Firma IIR Energy v piatok odhadovala, že americké rafinérie zvýšia dostupnú kapacitu o 431 000 barelov denne do konca mesiaca.

EÚ už takmer úplne odstrihla závislosť od Ruska

Dva roky po invázii Ruska na Ukrajinu obchod s energetickými produktmi medzi Ruskom a Európskou úniou takmer zmizol. EÚ sa neuveriteľne dobre prispôsobila odtrhnutiu, ktoré mnohí považovali za nemožné. Rusko presmerovalo export ropy do Ázie. EÚ znížila dovozy ruských fosílnych palív z maxima 16 miliárd USD mesačne na začiatku roku 2022 na približne 1 miliardu USD mesačne koncom roku 2023. Najväčšiu časť tohto zníženia tvoril pokles exportu ropy.

Dodávky nafty do Európy klesli: USA má problémy s rafinériami
Zdroj: Eurostat


Tabuľka nižšie poskytuje prehľad o zmene energetického obchodu medzi EÚ a Ruskom v období od roku 2021 do roku 2023. Pokles dovozu energie z Ruska do EÚ (bez produktov uránu) predstavuje zníženie z 26 % primárnej energetické spotreby EÚ v roku 2021 na 4 % v roku 2023. Európska únia sa ukázala ako odolná voči veľkému odlúčeniu od ruskej ropy a plynu.

Takúto odolnosť bolo možné dosiahnuť vďaka silnej vnútornej trhovej sile EÚ a duchu solidarity medzi krajinami EÚ. Zatiaľ čo EÚ zvládala krízu v dodávkach, teraz sa pozornosť sústreďuje na trvalý problém vysokých cien a na nadchádzajúce dlhodobé dôsledky pre konkurencieschopnosť. Porušenia cenového stropu ropy zdôrazňuje naliehavú potrebu prísnejšieho presadzovania a nutnosť koordinovanejšieho postupu zo strany skupiny G7. Nakoniec by sa EÚ mala oslobodiť od závislosti na ruských produktoch jadrového paliva, čo je možné s dlhodobým investičným plánom.

Dodávky nafty do Európy klesli: USA má problémy s rafinériami

Aké sú očakávania na rok 2024?

Analytici agentúry Reuters uskutočnili prieskum a zistili, že priemerná očakávaná cena ropy Brent v roku 2024 by mala dosiahnuť 82,56 USD za barel. Ešte v novembri sa predpokladalo, že táto cena dosiahne hodnotu 84,43 USD za barel. Dôvodom zníženia prognózy sú slabšie vyhliadky globálnej ekonomiky. Tiež sa spochybňuje, či aliancia producentov OPEC+ bude pokračovať v znižovaní dodávok na trh s cieľom podporiť rast cien. V súčasnosti aliancia obmedzuje ťažbu o približne 6 miliónov barelov denne, čo predstavuje približne 6 % globálnej ponuky.

Podobne to vidí aj analytický tím v J.P. Morgan. Podľa nich ceny ropy zostanú v roku 2024 prevažne stabilné, pričom sa očakáva, že priemerná cena ropy Brent bude okolo 83 USD za barel. Táto prognóza je založená na odolnosti dopytu po rope v USA, silnom raste dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch a stabilných očakávaniach na európskych trhoch. Napriek spomaleniu globálnej ekonomiky znížila spoločnosť Goldman Sachs svoju prognózu pre priemernú cenu ropy Brent na úroveň medzi 80 až 81 USD za barel.

Podľa predstaviteľov OPEC sa očakáva, že globálny dopyt po rope vzrastie v tomto roku o 2,2 milióna barelov. Zvýšený záujem o po tejto komodite bude spôsobený silnou aktivitou v Číne, oživením globálnej leteckej dopravy a predpokladaným zdravým dopytom po petrochemických surovinách. Organizácia však taktiež upozorňuje na možné riziká. Inflácia, opatrenia v oblasti menovej politiky či úroveň verejných dlhov by mohli negatívne ovplyvniť vyhliadky globálneho dopytu po rope.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokCovidový miláčik Zoom ohlasuje 1,5 miliardový buyback a pripisuje si 11 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno