Veterný sektor v problémoch

Tri najväčšie svetové spoločnosti vo veternom priemysle, Siemens Energy, Ørsted a Vestas, poskytli nie príliš pozitívny pohľad na nadchádzajúci rok pre odvetvie, ktoré sužujú oneskorené projekty, problémy s projektmi a inflácia. CEO Siemens Energy, Christian Bruch tiež zdôraznil, že energetický sektor má solídne základy, avšak dodal „je dôležité si uvedomiť, že rýchlosť, akou sa rozvíjajú siete a obnoviteľné zdroje, stále nie je dostatočná.“ Podľa neho súčasná expanzia, najmä v Číne, naznačuje, že svet stavia na zvýšení globálnej kapacity obnoviteľných zdrojov o 2,5-krát viac do roku 2030. To je približne trikrát menej, než bol pôvodný cieľ dohodnutý na minuloročnom klimatickom summite COP28 v Dubaji.

Navyše, rastúce ceny surovín a komponentov, spolu s regulačnými oneskoreniami, viedli k odpisom a stratám v celom veternom priemysle, napriek robustnému dopytu po obnoviteľných technológiách. Výrobcovia turbín boli postihnutí najviac. Danny van Doesburg, vedúci portfólia holandskej APG Asset Management, ktorá vlastní podiely vo firmách Vestas, Orsted a Siemens Energy, zdôraznil, „vidíme, že podmienky projektov odrádzajú investorov a vývojárov projektov.“

Trh už nefunguje,“ dodal, pričom žiadal o silnejšiu úlohu vlád pri pomoci s vytváraním fungujúceho trhového modelu, ktorý by spravodlivo rozdeľoval zisky po celej hodnotovej reťazci. Anders Schelde, hlavný investičný dôstojník dánskeho fondu Akademikerpension, vyjadril názor, že trhové podmienky v morskom veternom priemysle musia byť znovu nastavené, aby sa odvetvie mohlo vrátiť k ziskovosti.

Siemens Energy

Siemens Energy, najväčší výrobca morských veterných turbín na svete, očakáva pre Siemens Gamesa v roku 2024 straty pred špeciálnymi položkami vo výške približne 2 miliardy EUR. Divízia veterných turbín sa musela zaoberať nákladmi na riešenie kvalitatívnych problémov ovplyvňujúcich niektoré modely na pevnine.

Výkonný riaditeľ Siemens Energy Christian Bruch oznámil, že nemecká firma plánuje reštrukturalizovať dcérsku firmu Gamesa, ktorá vyrába veterné turbíny. Táto reštrukturalizácia by mala pomôcť znížiť náklady vo výške približne 400 miliónov EUR. Očakáva sa, že Gamesa dosiahne vyrovnané hospodárenie v tomto roku, teda o dva roky neskôr, než sa pôvodne plánovalo.

Dcérska spoločnosť Gamesa čelí chronickým problémom s kvalitou svojich pozemných veterných turbín, ťažkosťami pri nábehu veterných turbín na mori a výrazne vyššími nákladmi. Siemens Energy pôvodne bola divíziou nemeckého priemyselného konglomerátu Siemens, ktorá sa v roku 2020 osamostatnila ako samostatná spoločnosť. Siemens stále vlastní menšinový podiel v tejto spoločnosti.

Vestas Wind System

Vestas, najväčší výrobca veterných turbín na svete, sa v roku 2023 vrátil k zisku napriek problémom, ktorým čelí odvetvie veterných energií v Európe. Objednávky spoločnosti vzrástli, čo naznačuje pozitívny výhľad, hoci európsky sektor zápasí s rôznymi ťažkosťami. Dôvodom boli vyššie ceny materiálov, pretrvávajúce ťažkosti v dodávateľskom reťazci a silná konkurencia z Číny.

Treba však poznamenať, že nezaplatí dividendu za rok 2023. Generálny riaditeľ Henrik Andersen povedal, že problémy budú naďalej tlmiť odvetvie aj tento rok. „Milujeme našich klientov, ale žiadny z našich akcionárov nechce, aby sme rozdávali darčeky zadarmo,“ povedal po zverejnení kvartálnych výsledkov, pričom dodal, že spoločnosť úzko spolupracuje s vývojármi a vládami, aby zabezpečila spravodlivý podiel.

Ørsted

Ørsted, najväčší svetový vývojár projektov veterných turbín na mori, oznámil preskúmanie portfólia a redukciu pracovných miest po veľkých odpisoch na oneskorené americké projekty. Jedna z najväčších dánskych firiem si dáva za cieľ do roku 2026 znížiť fixné náklady o 133,2 miliónov EUR, čo zahŕňa redukciu 600 až 800 pracovných miest po celom svete.

Označila pritom približne 250 redukcií pracovných miest v roku 2024 ako súčasť preskúmania. „Za účelom zlepšenia našej konkurencieschopnosti, zabezpečenia tvorby hodnoty a zabezpečenia našej schopnosti pritiahnuť kapitál do obnovy obnoviteľných zdrojov, urobíme z Ørstedu efektívnejšiu spoločnosť,“ povedal generálny riaditeľ Mads Nipper.

Aj napriek sérií neúspechov v poslednom období, Ørsted plánuje postaviť najväčšiu veternú farmu na svete. Organizácia bude pokračovať v rozvoji najväčšej pobrežnej veternej farmy na svete v Severnom mori po tom, čo Spojené kráľovstvo zvýšilo finančnú podporu pre tento sektor. To je veľkým impulzom pre dánsku firmu po sérii neúspechov. Predstavitelia firmy oznámili projekt Hornsea 3, ktorý bude schopný dodávať energiu pre približne 3,3 milióna domácností.

Akcie spoločností

Akcie Siemens Energy sa aktuálne obchodujú za 13,4 EUR a v roku 2023 klesli o -22,5 %. Trhová kapitalizácia nemeckej spoločnosti je 10,9 miliardy EUR.

Vestas Wind Systems si pripísal za posledný rok 2023 +7,9 % v súčasnosti sa akcie firmy obchodujú na hodnote 24,8 EUR. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 293,2 násobok zisku na akciu (P/E), a 62,4 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 26,9 miliardy EUR. Ide tak o 4. najhodnotnejšiu dánsku firmu, podľa trhovej hodnoty.

Akcie Ørsted sa za celý minulý rok prepadli o -42,6 % a v súčasnosti sa obchodujú za 51,6 EUR. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 24,2 miliardy EUR. Ide tak o 6. najhodnotnejšiu dánsku firmu, podľa trhovej hodnoty.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokNvidia valcuje Wall Steet, akcie opäť na maximách
Ďalší článokRestaurant Brands sľubuje oživenie slávy Burger Kingu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno