Jazda na vlne AI

Najväčšia americká polovodičová spoločnosť prekonala hranicu trhovej kapitalizácie 1 bilióna USD, čo je míľnik, ktorý dosiahla len hŕstka spoločností vrátane gigantov ako Apple, Amazon a Microsoft. Zatiaľ čo mnohé z týchto firiem sú známymi hráčmi na akciovom trhu, NVIDIA si len nedávno získala širokú pozornosť investorov počas boomu spojeného s AI. Významný míľnik dosiahla po oznámení nedávnych kvartálnych výsledkoch, keď s prehľadom prekonala očakávania analytikov a prekvapila tiež optimistickým budúcim výhľadom.

Firma sa tak výrazne priblížila TOP 5 najhodnotnejším spoločnostiam na svete, podľa trhovej kapitalizácie, a v súčasnosti bude atakovať Amazon s trhovou kapitalizáciou 1,25 bilióna USD. Trhovú kapitalizáciu 1 bilión USD v histórií pokorilo iba sedem spoločností. Ako prvý to dokázal technologický gigant Apple v roku 2018. Výrobca známych mobilných telefónov sa stal vôbec prvou spoločnosťou ktorá dosiahla míľnik trhovej kapitalizácie 3 bilióny dolárov. V dôsledku poklesu osobných počítačov však Apple utrpel veľké straty a začiatkom tohto roka jeho trhová kapitalizácia klesla pod 2 bilióny USD. Trhovú kapitalizáciu 2 bilióny USD dosiahli okrem Apple aj spoločnosti Microsoft a Saudi Aramco.

Trhová kapitalizácia spoločnosti Nvidia sa v roku 2023 viac ako zdvojnásobila. Keďže dosahuje nové maximá, mnohí sa však pýtajú, či jej explozívny rast bude pokračovať, alebo či je „šialenstvo“ spojené s úspechom AI je len dočasné.

NVIDIA clanok 1

Vydrží spoločnosti rast ?

Nie je to prvýkrát, čo trhová kapitalizácia spoločnosti NVIDIA prudko vzrástla. Počas krypto rally v roku 2021 cena jej akcií vyletela o viac ako 100 %, keďže dopyt po jej GPU sa zvýšil. Keď kryptomeny stratili svoj lesk, cena akcií sa nasledujúci rok prepadla o viac ako 46 %. Na porovnanie, pokroky AI by mohli mať väčšiu transformačnú silu.

Veľké technologické spoločnosti sa pretekajú vo vývoji schopností, ako je OpenAI. Tieto typy generatívnej AI vyžadujú oveľa vyššie množstvo výpočtového výkonu. Mnoho technologických gigantov, vrátane Google a Microsoftu, preto používa čipy od firmy NVIDIA na poháňanie svojich operácií AI. Investori zvažujú, ako Google plánuje v budúcnosti používať generatívnu AI vo svojich šiestich produktoch.

Spoločnosť tiež uviedla na trh nové produkty niekoľko dní od už spomínaných kvartálnych výsledkov. Tieto produkty sa budú využívať vo viacerých odvetviach od robotiky až po hry. Na čele je A100, výkonný grafický procesor (GPU), ktorý je vhodný pre strojové učenie. Okrem toho oznámila novú superpočítačovú platformu, na ktorú prvé v poradí čakajú Google, Microsoft a Meta. Celkovo 65 000 spoločností na celom svete používa čipy spoločnosti na širokú škálu funkcií.

Zatiaľ čo extrémny optimizmus investorov vystrelil firmu na rekordné maximá, nižšie sú uvedené niektoré kľúčové ukazovatele oproti iným gigantom, ktorý sú v klube bilionárov v čase keď sa do klubu dostali. Ako ukazuje tabuľka, pomer ceny k zisku na akciu (P/E) firmy je na druhom mieste za Amazonom, a to 214,4. Ten poukazuje na to, koľko akcionár zaplatí v porovnaní so ziskom spoločnosti. V tomto prípade je cena akcií spoločnosti viac ako 200-násobkom jej zisku na akciu.

Pre niektorých sa zdá, že ocenenie firmy je nereálne, a to aj napriek vyhliadkam AI. Zatiaľ čo NVIDIA má v nasledujúcom štvrťroku plánované príjmy vo výške 11 miliárd dolárov, stále by to znamenalo výrazne vyššie násobky ako u jej veľkých technologických kolegov.

Akcie NVIDIA


Akcie NVIDIA od začiatku roka stúpli o +170 % a za posledných 12 mesiacov stúpli o +107,3 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 386,5 USD, resp. za 201,3 násobok zisku na akciu (P/E); 188,1 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 149,8 násobok EV/EBITDA

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru, Visualcapitalist
Predchádzajúci článokAkcie PayPal sa prepadli o 80 %, ani to ale analaytikov neodrádza
Ďalší článokSpoločnosť BAE Systems vďaka rekordnému dopytu expanduje na Ukrajinu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno