AMD s revolučným čipom

Spoločnosť Advanced Micro Devices (AMD), ktorá sa zameriava na rastúci trh čipov, ktorému dominuje najnovší prírastok klubu bilionárov, Nvidia, predstavila nové takzvané akceleračné čipy. Tie podľa predstaviteľov firmy dokážu spustiť softvér umelej inteligencie rýchlejšie ako konkurenčné produkty.

Spoločnosť predstavila dlho očakávaný rad s názvom MI300. Výkonná riaditeľka Lisa Su tiež poskytla ohromujúcu prognózu veľkosti odvetvia čipov AI a uviedla, že by sa mohla v nasledujúcich štyroch rokoch vyšplhať na viac ako 400 miliárd USD. To je dvakrát viac ako projekcia AMD poskytla v auguste tohto roka. To ukazuje, ako rýchlo sa menia očakávania týkajúce sa hardvéru AI. Nedávno sme písali aj detailnú analýzu o americkej spoločnosti AMD, ktorú si môžete prečítať v tomto článku:

Uvedenie na trh je jedným z najdôležitejších v päťdesiatročnej histórii AMD. Takéto čipy pomáhajú pri vývoji modelov AI tým, že ich zásobujú údajmi, čo je úloha, ktorú zvládajú šikovnejšie ako tradičné počítačové procesory. Budovanie systémov AI je teraz na dosah, povedala Lisa Su. Nasadzovanie technológie je však ešte len na začiatku. Posúdenie vplyvu na produktivitu a ďalšie aspekty ekonomiky si podľa nej vyžiada čas.

AMD ukazuje rastúcu dôveru, že zostava MI300 môže získať niektoré z najväčších mien v oblasti technológií, čo môže viesť k odklonu miliárd USD od konkurencie smerom k spoločnosti AMD. Zákazníci, ktorí používajúci procesory, môžu byť firmy ako Microsoft, Oracle a Meta, uviedli predstavitelia firmy.

Akcie Nvidie v stredu v New Yorku klesli o 2,3 % na 455,03 USD, čo je znakom, že investori považujú nový čip za hrozbu. Akcie AMD však nezaznamenali zodpovedajúci nárast. V deň, keď technologické akcie všeobecne klesali, akcie firmy klesli o 1,3 % na 116,82 USD. Prudký dopyt po čipoch Nvidia, zo strany prevádzkovateľov dátových centier pomohol poháňať akcie tejto spoločnosti v tomto roku a jej trhová hodnota prekročila 1,1 bilióna dolárov. Veľkou otázkou je, ako dlho bude mať trh pre seba. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac informácií o spoločnosti Nvidia, môžete si prečítať našu analýzu o tomto technologickom gigantovi:

Aký je potenciál trhu s čipmi ?

Veľké jazykové modely, používané chatbotmi s umelou inteligenciou, ako napríklad ChatGPT od OpenAI, potrebujú obrovské množstvo počítačovej pamäte a práve to je podľa výrobcu čipov AMD výhodou. Nový čip AMD má viac ako 150 miliárd tranzistorov a 2,4-krát viac pamäte ako Nvidia H100, súčasný líder na trhu. Čip má tiež 1,6 väčšiu šírku pásma pamäte, čo ďalej zvyšuje výkon.

Lisa Su povedala, že nový čip je rovnaký ako Nvidia H100 v jeho schopnosti trénovať softvér AI a oveľa lepšie v odvodzovaní v procese spustenia tohto softvéru, keď je pripravený na použitie v reálnom svete. Zatiaľ čo spoločnosť vyjadrila dôveru vo výkon svojho produktu, Su povedala, že to nebude len súťaž medzi dvoma spoločnosťami. O podiel na trhu bude bojovať aj mnoho ďalších.

Nvidia zároveň vyvíja svoje vlastné čipy novej generácie. H100 bude nahradený H200 v prvej polovici budúceho roka, čo umožní prístup k novému vysokorýchlostnému typu pamäte. To by malo zodpovedať aspoň niečomu z toho, čo AMD ponúka. A potom sa očakáva, že Nvidia koncom roka príde s úplne novou architektúrou pre procesor. Predpoveď AMD, že umelá inteligencia narastie na trh v hodnote 400 miliárd dolárov, podčiarkuje bezhraničný optimizmus v odvetví umelej inteligencie. To je porovnateľné s 597 miliardami dolárov pre celý priemysel čipov v roku 2022, podľa IDC.

Ešte v auguste spoločnosť AMD ponúkla skromnejšiu predpoveď 150 miliárd dolárov za rovnaké obdobie. Spoločnosti však chvíľu potrvá, kým uchmatne veľký kus tohto trhu. Predstavitelia firmy uviedli, že príjmy z urýchľovačov prekročia v roku 2024 2 miliardy dolárov, pričom analytici odhadujú, že celkové tržby výrobcu čipov dosiahnu približne 26,5 miliardy dolárov.

Firma AMD a trh GPU

Čipy sú založené na type polovodičov nazývaných jednotky grafického spracovania alebo GPU, ktoré zvyčajne používajú hráči videohier, aby získali čo najrealistickejší zážitok. Ich schopnosť rýchlo vykonávať určitý typ výpočtov vykonávaním mnohých výpočtov súčasne z nich urobila ideálnu voľbu pre tréningový softvér AI.

Segmentu s grafickými kartami dominuje dnes Nvidia, ktorá ovláda 84 % trhu. Podiel AMD je zhruba 12 % a rastie, pričom posledný je Intel so 4 %. Ide len o dodávky samostatných GPU a prídavných grafických kariet, s výnimkou integrovanej grafiky a vstavanej grafiky. Ak započítate integrovanú a vstavanú grafiku, Intel mal 71 % trhu, Nvidia 17 % a AMD 12 %.

Od nástupu Lisy v roku 2014 sa firme AMD medzi rokmi 2015 a 2022 podarilo príjmy zvýšiť štvornásobne z 3,99 na 23,6 miliardy USD. Podnik sa tiež dokázal vyhrabať zo strát a v posledných rokoch tvorí vysoký zisk. Z neinvestovateľnej spoločnosti sa v priebehu pár rokov stal nový miláčik Wall Street a akcie sa postupne vyšplhali z úrovní 2 USD v roku 2015 na súčasných takmer 110 USD. To predstavuje viac ako 50-násobok.

Akcie AMD


Akcie AMD si od začiatku roka pripísali už +82,5 %, čím sa radia medzi najvýkonnejšie akcie. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú na cene 116,8 USD, resp. za 140 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 46,4 násobok EV/EBITDA. Tieto čísla sú ovplyvnené nižšou ziskovosťou v dôsledku minulých akvizícií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo určuje cenu akcie a aká je hodnota akcie na burze?
Ďalší článokGoogle predstavil „najschopnejšiu a najvšeobecnejšiu“ umelú inteligenciu Gemini
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno