Nvidia treťou najhodnotnejšou americkou spoločnosťou

Nvidia prekonala Google a Amazon a stala sa treťou najhodnotnejšou americkou spoločnosťou podľa trhovej hodnoty. Všetko len pár dní predtým, než tento symbol umelej inteligencie zverejní výsledky za štvrtý kvartál. Silný dopyt po čipoch tejto spoločnosti, ktoré sa používajú dátových centrách používaných na vytváranie softvéru s umelou inteligenciou, viedol k nárastu akcií o +231 % za posledných 12 mesiacov a dostal sa na rekordné úrovne.

Trhová kapitalizácia spoločnosti je v súčasnosti 1,825 miliardy USD. V roku 2023 jej trhová hodnota vzrástla o 235,8 % a zbesilé tempo si drží aj v tomto roku, keď hodnota firmy vzrástla o 49 %. V tesnom závese za ním sú práve Alphabet (Google) a Amazon. Obidvaja giganti pred nedávnom zverejnili svoje kvartálne výsledky, pričom Amazon si po ohlásení výsledkov pripísal až 7 %.

Silné výsledky boli poháňané silou v online predajoch, ktorý mal silnú predvianočnú sezónu, a pokračujúcim rastom reklamných príjmov. Obchodná činnosť Amazon Web Services sa v štvrťroku zvýšila o 13 % oproti minulému roku, čo bolo v súlade s odhadmi analytikov. Naopak Alphabet ohlásil slabšie príjmy z reklamy ako očakávala Wall Street a jej akcie v reakcií na to spadli o 5 %. Aj napriek tomu firma vykázala nárast tržieb aj zisku.

Nvidiu čakajú kvartálne výsledky budúci týždeň, Wall Street očakáva, že firma zverejní zisk vo výške 11,38 miliardy USD za štvrtý kvartál, čo je viac ako 400 % nárast oproti minulému roku. Očakáva sa, že jej tržby sa viac ako strojnásobia na 20,37 miliardy USD. Jej výsledky budú zverejnené v stredu 21. februára. Akcie sa momentálne obchoduje 33,19-násobkom očakávaných budúcich ziskov, čo je nad mediánom priemyselného odvetvia 27,35.

„Nvidia len jazdí na prvej investičnej vlne súčasného boomu v oblasti umelej inteligencie, pričom nasadzuje masívne kapitálové výdavky v dátových centrách,“ povedal Peter Garnry zo Saxo Bank. V súčasnosti len tri firmy majú väčšiu trhovú hodnotu ako Nvidia, saudskoarabský ropný gigant Saudi Aramco, výrobca iPhonov Apple a najhodnotnejšiu firmou je Microsoft.

Nvidia v popredí technologického pokroku, poráža Amazon aj Google
Zdroj: Companiesmarketcap

Čo stojí za úspechom firmy?

Nvidia sa etablovala ako popredný dodávateľ grafických procesorov, rozšírila svoju pôsobnosť aj do oblasti vysoko výkonných čipov a umelej inteligencie, z ktorej súčasnosti ťaží. To sa prejavilo aj na ich akciách, ktoré za posledný rok zvýšili o 231 % a Nvidia má tento rok titul najvýkonnejšie akcie z indexu S&P 500.

Nvidia už dávno neznamená len hardware, ale aj software. Svoje podnikanie rozdeľuje do 4 segmentov:

  • Data Center
  • Gaming
  • Professional Vizualization
  • Automotive
Nvidia v popredí technologického pokroku, poráža Amazon aj Google

Nvidia nedávno ohlásila nové produkty, ktoré pomôžu priemyslu osobných počítačov prilákať spotrebiteľov v oblasti počítačových hier. Predstavitelia firmy, ktorá je najnovším prírastkom bilionárskeho klubu, predstavila tri nové desktopové grafické čipy s ďalšími komponentmi, ktoré umožnia hráčom, dizajnérom a ďalším používateľom počítačov lepšie využívať AI na ich osobných počítačoch bez toho, aby sa museli spoliehať na vzdialené služby prístupné cez internet.

Konkurenti spoločnosti Nvidia, Intel a Advanced Micro Devices už predstavili niečo, čo je podľa nich nová éra v tomto odvetví, počítačov s umelou inteligenciou. Spoločnosti tvrdia, že softvér AI je bezpečnejší a pohotovejší, keď je spustený na samotných počítačoch, a nie cez internet. Avšak predstavitelia Nvidie teraz tvrdia, že jej grafické čipy sú najlepšími motormi na napájanie nových typov notebookov a stolných počítačov.

Nová GeForce RTX 4080 SUPER získa viac výpočtových jadier a rýchlejšiu pamäť. Dokáže spustiť softvér na generovanie obrazu Stable Diffusion XL 1,7-krát rýchlejšie ako ekvivalentný model z predchádzajúcej generácie technológie spoločnosti Nvidia. Nový čip bude podporovať aj hry s ray tracingom, vytváraním obrazu vypočítaním dráhy jednotlivých lúčov svetla, v rozlíšení 4K. O spoločnosti sme písali aj Analyzu, ktorú si možete prečítať nižšie:

Akcie Nvidia


Akcie NVIDIA za posledných 12 mesiacov stúpli o +235,9 % a za posledný mesiac o +30,1 %, čím sa dostali na úroveň 739 USD za akciu na rekordné maximum. Akcie sa minulý rok viac ako strojnásobili, čím spoločnosť získala trhovú hodnotu viac ako 1 bilión USD. Odvtedy trhová hodnota ešte vzrástla a v súčasnosti je hodnote 1,82 bilióna USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 95,1 násobok zisku na akciu (P/E); 95,4 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 77,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokMSCI odstráni zo svojich indexov desiatky čínskych akcií
Ďalší článokStellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno