Veľká 7 a S&P 500

Technologické akcie alebo ak chcete „Veľká sedmička“, Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon, Meta, Tesla a Nvidia tvoria v súčasnosti 29 % trhovej kapitalizácie indexu S&P 500. A graf od spoločnosti Goldman Sachs ukazuje, že ide o najväčšiu časť trhovej kapitalizácie indexu S&P 500, v ktorej kedy dominovalo iba sedem akcií. Už začiatkom roka ťahalo S&P 500 iba 20 akcií, čo mnohí analytici považovali za signalizáciu rastúceho rizika na trhu. Väčšina z týchto 20 spoločností ťaží z výhod umelej inteligencie.

Akciový výskumný tím Goldman Sachs vedený hlavným americkým akciovým stratégom Davidom Kostinom opísal nadvýkon veľkolepej sedmičky ako „definujúcu črtu akciového trhu v roku 2023“. Dva ďalšie grafy zahrnuté v Goldmanovom výhľade ukazujú, ako akcie týchto spoločností prekonali ostatných 493 akcií v kľúčových metrikách, ktoré zvyčajne riadia výkonnosť akcií.

Táto perspektíva pomáha vysvetliť druhý graf od známej investičnej banky, ktorý ukazuje, že veľká sedmička získala 71 %, zatiaľ čo ostatných 493 akcií pridalo len 6 %. Vzhľadom na distribúciu trhovej kapitalizácie benchmarku, ktorá umožňuje väčším akciám prispievať viac k pohybom indexu, S&P 500 tento rok vzrástol o približne 19 %.

„Veľká 7“ dominuje na akciovom trhu
Zdroj: Goldman Sachs

Od roku 2013 do roku 2019 rástli akcie FAAMG“ zloženým ročným tempom rastu 15 % v porovnaní s 2 % tempom rastu zvyšku S&P 500. Táto marža sa za posledné dva roky zúžila na 18 % a 15 %, ale stratégovia v Goldman Sach to vidia v nasledujúcich rokoch tak, že by sa táto marža mala opäť zvyšovať. Od roku 2023 do roku 2025 Goldman Sachs, ktorá nedávno znížila rating čínskym akciám obchodovaným v Hongkongu a vyzdvihla Indiu a Európu, vidí rast akcií veľkej sedmičky zloženým ročným tempom rastu 11% v porovnaní s 3% tempom pre zvyšok S&P 500.

Veľká sedmička a S&P 500
Zdroj: Goldman Sachs

Čistá zisková marža veľkej sedmičky tiež prevyšuje nad zbytkom spoločností v S&P 500. Keď jej 19% marža je vyššia ako priemerná 9,8% zisková marža pre zvyšok spoločností. Nehovoriac o tom, že očakávaný dlhodobý rast zisku na akciu je 17% pre Big Tech akcie. „Zo základného hľadiska trajektória výnosov v posledných rokoch vysvetlila výkonnosť veľkej sedmičky v porovnaní so zvyškom trhu,“ napísal Kostin zo strategického tímu Goldman Sachs. „Prekonanie technologických spoločností v tomto roku sa zhodovalo s oživením marží a ziskov, ktoré prekonalo slabosť zvyšku trhu.“

„Veľká 7 má rýchlejší očakávaný rast tržieb, vyššie marže, vyšší pomer reinvestícií a silnejšie súvahy ako ostatných 493 akcií a obchoduje sa s relatívnou hodnotou v súlade s nedávnymi priemermi po zohľadnení očakávaného rastu,“ napísal Kostin. „Profil rizika a zisku tohto obchodu však nie je mimoriadne atraktívny vzhľadom na zvýšené očakávania.“ dodal.

Investičná banka rovnako v júni vydala prognózu, ktorá počítala s rastom S&P 500 na 4 500 bodov do konca roka. Opierala sa pritom o vysokú pravdepodobnosť „makkého pristátia americkej ekonomiky“. Goldmani zároveň zvýšili predpoveď ohľadom ziskovosti S&P 500. Tieto odhady sa v súčasnosti ukazujú ako veľmi presné, určite presnejšie ako v prípade pesimstickejších analytikov z Morgan Stanley.

S&P 500

Standard & Poor’s 500, známejší pod skratkou S&P500 je index akciového trhu, ktorý meria výkonnosť 500 najväčších spoločností kótovaných na burzách v Spojených štátoch podľa trhovej kapitalizácie. Je to jeden z najsledovanejších akciových indexov a je považovaný za referenčný bod pre celkové zdravie akciového trhu v USA.

Váha jednotlivých spoločností v indexe je počítaná trhovou kapitalizáciou, čo znamená, že väčšie spoločnosti majú väčší vplyv na výkonnosť indexu. V dôsledku toho majú zmeny cien akcií väčších spoločností výraznejší vplyv na celkový pohyb indexu. Index S&P 500 sa často používa ako benchmark na hodnotenie výkonnosti podielových fondov, fondov obchodovaných na burze (ETF) a iných investičných portfólií.

Informačné technológie, zdravotníctvo a financie majú najvyšší podiel. Spolu pokrývajú viac ako polovicu indexu. Za posledné desaťročie indexu dominovali veľké technologické mená. Na našom webe sme písali aj článok o zastúpení sektorov a jednotlivých spoločností v indexe S&P 500.


Na grafe vyššie je zobrazený historický vývoj akciového indexu S&P 500. Za posledných 26 rokov rástol priemerným ročným tempom cca +11,5 % a aktuálne sa obchoduje na cene 4 559,3 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Index S&P 500 si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkvizícia na linke Amazon-iRobot schválená Európskymi orgánmi, akcie vystrelili o 40 %
Ďalší článokCo čeká finanční trhy tento týden? Stručný přehled
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno