Kvartálne výsledky

Tento týždeň kvartálnych výsledkov sa nám pomaly končí. Ako sa darilo v poslednom štvrťroku 2023 už reportovali firmy ako Coca Cola, Datadog, Airbnb, Lyft či Cisco. Do konca týždňa nás čaká ešte zopár zvučným mien, dnes po zavretí obchodovania oznámia výsledky Coinbase, Roku či The Trade Desk. V tomto článku sa pozrieme prevádzkovateľa AI pôžičkovej platformy Upstart.

Americká firma spolupracuje s bankami na poskytovanie spotrebiteľských úverov pomocou netradičných premenných, ako je vzdelanie a zamestnanie, na predpovedanie bonity. Upstart sa snaží zmeniť zastaralé a nepružné postupy v posudzovaní úverového rizika pre klientov tým, že vyvinul platformu založenú na umelej inteligencii. Tá pomáha získať jednotlivcom prístup k úverom a zároveň znižuje riziko a náklady na pôžičky pre banky. 

Platforma na identifikáciu rizika namiesto tradičného modelu založeného na kreditnom skóre používa vlastné modely strojového učenia, ktoré berú do úvahy viac ako 1 000 dátových bodov, čoho výsledkom je o 75 % menej nesplácaných úverov. V roku 2021 firma zažila úspešnú rally, keď sa jej akcie vyšplhali v októbri na 390 USD z 50 USD obchodovaných v januári. Odvtedy však vplyvom makroekonomických udalostí ako rastúce úrokové sadby, ktoré negatívne ovplyvnili výsledky Upstart, ceny akcií padali.

V súčasnosti sa ceny akcií obchodujú o 93 % nižšie od maxima z roku 2021. Včera po zverejnení kvartálnych výsledkov odpísali ďalších -19,7 %. Problémom je náročné makroekonomické prostredie vyšších úrokových sadzieb. Tým, že sú úrokové sadzby vyššie, menej ľudí si môže dovoliť požiadať o úver, čo negatívne ovplyvňuje tržby spoločnosti. Tie boli v tomto štvrťroku nižšie ako očakávala Wall Street avšak upravená strata na akciu bola menšia ako čakali analytici.

Najdôležitejšie čísla

Tržby za posledný kvartál 2023 boli na úrovni 140,3 miliónov USD, čo predstavuje 4 % nárast oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Reportované tržby boli pod očakávaniami analytikov, ktorí odhadovali 146,9 miliónov USD. Takým istým percentom vzrástli aj tržby z poplatkov, tie vzrástli na 152,8 miliónov USD z 146 miliónov zaznamenaných v minulom roku. Objem transakcií spoločnosti zaznamenal pokles, pričom bolo poskytnutých 129 664 úverov v celkovej hodnote 1,3 miliardy USD, čo predstavuje 19 % pokles oproti rovnakému štvrťroku predchádzajúceho roka.

Prevádzková strata bola však vyššia ako pred rokom a dosiahla -47,5 miliónov USD. Čistá strata bola tiež vyššia ako za rovnaké obdobie 2022 a to na úrovní -42,5miliónov USD. Poskytovateľ pôžičkovej prevádzky prekonal odhady Wall Street v rámci upravenej straty na akciu, keď vykázal stratu -0,11 USD, pričom priemerné odhady boli na úrovni -0,15 USD. Pokles tržieb a zisku môžeme pripísať náročnému prostrediu na poskytovanie úverov spojeným s vyššími úrokovými sadzbami.

Upstart odpisuje 20 %

Za celý rok 2023 americká spoločnosť zaznamenala tržby takmer 513,6 miliónov USD, čo je menej o 39 % ako za rok 2022. Tržby z poplatkov sa medziročne prepadli o 38 % na 560,4 miliónov USD z 842,4 miliónov USD. Prevádzková strata sa za rok viac ako zdvojnásobila na 256,5 miliónov USD. Podobne na tom je aj čistá strata, tá bola za celý rok -240,1 miliónov USD oproti -108,7 miliónov USD.

Upravená strata na akciu sa tiež zvýšila, za celý rok bola -2,87 USD, pričom v roku 2021 bola -1,31 USD. V roku 2023 bolo na platforme poskytnutých 437 659 pôžičiek v celkovej výške 4,6 miliardy USD, čo je o 59 % menej ako v predchádzajúcom roku. Konverzia na základe žiadostí o sadzbu bola v roku 2023 9,7 %, čo predstavuje medziročný pokles zo 14,1 %.

Najdôležitejšie novinky

Predstavitelia poskytli aj očakávania pre prvý štvrťrok roku 2024. Upstart očakáva tržby vo výške približne 125 miliónov USD a upravenú EBITDA stratu vo výške približne 25 miliónov USD. Tieto výhľadové vyhlásenia sú založené na súčasných očakávaniach a projekciách a sú vystavené rôznym rizikám a neistotám.

Výkonnosť spoločnosti odzrkadľuje výzvy na trhu s pôžičkami, vrátane makroekonomických podmienok a prerušení v bankovom sektorea úverových trhoch. Schopnosť Upstartu zvládnuť tieto nepriaznivé okolnosti bude kľúčová pre jeho budúci rast a finančnú stabilitu. Spoločnosť tak čelí významným prekážkam, ktoré môžu ovplyvniť jej výkon. Investori a zainteresované strany budú pozorne sledovať, ako sa Upstart prispôsobí týmto výzvam v nasledujúcom roku.

Akcie Upstart


Akcie Upstart za posledných 12 mesiacov stúpli o +22,6 %, ale včera klesli o -19,6 % na 24,46 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 49 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,3 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny


Airbnb vykázal stratu kvôli daňovému sporu s Talianskom a ohlasuje expanziu
Shopify odpisuje 13 %, problémom je prevádzková marža a výhľad
Akcie Cloudflare rastú o 24 %, zisky prekonávajú odhady Wall Street
Roblox s rekordnými tržbami a silnými odhadmi pre tento štvrťrok
ARM prišiel, roztrhal očakávania, oznámil rekordné tržby a pripísal si 42 %
PayPal opäť sklamal Wall Street a jeho akcie smerujú nadol
Najnovší prírastok S&P 500 Uber hlási výsledky
Najväčší výrobca šperkov na svete Pandora s rekordnými tržbami za rok 2023
Akcie Fortinet po zverejnení výsledkov rastú o 8 % a dobiehajú zameškané
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt
Hudobný gigant Spotify s rekordným rastom počtu užívateľov za celý rok, akcie si pripisujú 7 %
Palantir s historicky prvým ročným ziskom, akcie vystrelili o 17 %
Funguje McDonald’s stratégia „zrýchľovanie oblúkov“? Globálny rast predaja sklamal, akcie v prepade
Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokStellantis po rekordnom roku oznamuje zvýšenie dividendy o 16 % a odkup akcií za 3 miliardy eur
Ďalší článokAkcie Lyft vystrelili o 35 %, firma hlási rekordný počet užívateľov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno