Nízke ceny lítia

Nízke ceny lítia sú „neudržateľné“ a budú musieť stúpnuť, aby vyvolali investície do dodávok potrebných na uspokojenie dlhodobého dopytu, tvrdia predstavitelia spoločnosť Albemarle, najväčšieho producenta lítia na svete. Dodávatelia lítia z celého sveta obmedzujú výdavky a v niektorých prípadoch aj produkciu. Dopyt po kľúčovej zložke batérií pre elektrické vozidlá totiž spomalil v čase, keď sa spúšťali nové bane, čo spôsobilo na trhu zlom z nedostatku na nadbytok. Cena alkalického kovu klesla o viac ako 80 % oproti rekordným maximám na konci roku 2022.

Tento pokles znamená, že viaceré prevádzky sú stratové, pričom „ekonomika pre nové zelené projekty, najmä na Západe, nie sú podporované“, uviedol po zverejnení kvartálnych výsledkov za štvrtý štvrťrok, výkonný riaditeľ Albemarle Kent Masters. Obmedzenia dodávok by mali pomôcť zúžiť trh, povedal.

Austrálska spoločnosť Core Lithium pozastavuje ťažbu, zatiaľ čo produkcia v obrovskej bani Greenbushes, na ktorej má Albemarle podiel, bude pravdepodobne znížená, keďže predaje klesajú a zásoby stúpajú. Dlhodobý výhľad však podporuje prechod od fosílnych palív. Aj americká organizácia si je toho vedomá. Zatiaľ čo Albemarle obmedzuje prácu v nových baniach v Severnej a Južnej Karolíne, pokračuje v pokročilých projektoch v Čile, Austrálii a Číne.

Albemarle je jedným z najväčších a najlacnejších producentov tejto komodity, má slušný podiel na trhu a v poslednej dobe robil dobré rozhodnutia pre umiestnenie kapitálu do dlhodobých rastových trendov, uviedol generálny riaditeľ, pričom sa odvolával na dohodu o dodávkach, ktorá začne platiť v roku 2025.

Svetový producent očakáva rast dopytu po elektromobiloch o viac ako 30 % tento rok a krátkodobé dodávky lítia sú relatívne vyvážené s dopytom. Taktiež očakáva, že objemy predaja vzrastú o 10 % až 20 % tento rok, v porovnaní s približne 35 % v minulom roku. Ale pri prechode na elektromobily sa dopyt po lítiu zvýši 2,5-krát do konca desaťročia, uviedli predstavitelia firmy.

„Hoci sa v súčasnosti zdá byť prostredie cien nie príliš pozitívne, nemali by sme stratiť zo zreteľa skutočnosť, že aj naďalej očakávame významný dlhodobý rast dopytu po obmedzených zásobách,“ povedal Masters. Odpredaje zásob vysvetľujú slabosť, povedal Joe Lowry, veterán v priemysle nazývaný pán Lítium, pričom dodal, že nižšie ceny očistia trh. „Nemyslím si, že nám padá nebo na hlavu,“ povedal Lowry v rozhovore. „V skutočnosti som s tým, kde sa veci momentálne nachádzajú, úplne spokojný.“

Akcie Albemarle


Akcie Albemarle stúpli o 4 % po oznámení kvartálnych výsledkov. V štvrtom štvrťroku Albemarle dodala čistý predaj, ktorý prekonal odhady analytikov, ale zaznamenala neočakávanú upravenú stratu pred úrokmi, daniami a odpismi.


Akcie Albemarle za posledných 12 mesiacov klesli o -49,3 % čím sa dostali na úroveň 122,6 USD. Trhová hodnota je v súčasnosti na úrovni 14,4 miliardy USD. Pri cene 122,6 USD sa akcie obchodujú za 9,2 násobok zisku na akciu (P/E); 11 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 20,3 násobok EV/EBITDA.

Firma oznámila výhľad na rok 2024 vo forme rôznych cenových scenárov. Firma očakáva Ebitdu vo výške približne 1,05 miliardy USD, ak sa súčasné ceny lítia udržia, a približne 2,45 miliardy USD, ak sa ceny vrátia na úroveň 25 USD za kilogram. Priemerné odhady analytikov boli na úrovni 1,6 miliardami USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokCoinbase vykázal prvý zisk za 2 roky, akcie si pripisujú 14 %
Ďalší článokYandex končí v Rusku vďaka dohode za 5,2 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno