Víťazstvo pre svet kryptomien?

Trh s kryptomenami bol jedným z víťazov minulého roka, pričom samotný Bitcoin vzrástol o približne 150 %. Mnoho ďalších kryptomien potom rástlo dokonca aj oveľa viac ako samotný kryptomenový kráľ. Či však tento pozitívny rast bude pokračovať aj v roku 2024 a my sa dočkáme ďalšieho skutočného bull runu, záleží podľa mnohých na dvoch hlavných aspektoch:

  • makroekonomická situácia spojená predovšetkým s úrokovými sadzbami,
  • schválenie spotového ETF na Bitcoin v USA.

Na znižovanie úrokových sadzieb si musíme ešte počkať, ale druhý aspekt už nie je problémom; Bitcoinové ETF bolo v USA po mnohých rokoch neúspešných pokusov schválené americkým regulátorom finančných trhov (SEC)!

Práve kvôli SEC, presnejšie povedané kvôli ich účtu na sociálnej sieti X (predtým Twitter), však posledné hodiny pred schválením boli naozaj emocionálna horská dráha. Účet tejto inštitúcie totiž zverejnil informáciu, že bitcoinové ETF budú schválené, čo v utorok vystrelilo cenu BTC na úroveň 48 000 dolárov.

image 9
Zdroj: Reddit

Veľmi rýchlo potom sa však začali šíriť správy, že nejde o pravdivú informáciu, a ceny korigovali späť pod 46 000 dolárov. Predstavitelia SEC, na čele s riaditeľom Garym Genslerom, neskôr potvrdili, že ich účet na sociálnych sieťach bol kompromitovaný hackermi, ktorí túto informáciu zverejnili. Dôvodom bol zrejme predpoklad, že schválenie dotknutých ETF povedie k rastu cien. Hackeri teda chceli týmto spôsobom ovplyvniť ceny BTC a pravdepodobne na tomto kroku zarobili.

SEC a ďalšie inštitúcie v minulosti mnohokrát uviedli, že jednou z vecí, ktorá im na trhu s kryptomenami vadí, je to, že je ľahko manipulovateľný a že malá skupina ľudí môže ceny do značnej miery ovplyvňovať. Sociálna sieť X neskôr potvrdila, že jej počiatočné vyšetrovanie ukázalo, že bezpečnostné systémy siete neboli narušené, ale je pravdepodobné, že niekto ukradol prihlasovacie údaje k účtu a SEC nemala zapnutú dvojfaktorovú ochranu účtu. Ide teda o pomerne paradoxnú situáciu, pretože práve nedostatočné zabezpečenie účtu SEC spôsobilo manipuláciu s trhom, ktorú SEC v minulosti kritizovala.

Po tomto PR fiascu amerického regulátora bolo BTC ETF konečne oficiálne schválené deň potom, teda v stredu 10. 1. Oproti falošnému ohláseniu z predošlého dňa sa ale táto správa obišla prakticky bez akýchkoľvek väčších cenových pohybov. Kvôli predchádzajúcej falošnej správe i všeobecnému očakávaniu, že sa SEC tentoraz vyjadrí pozitívne, bolo schválenie pravdepodobne trhom už zacenené do ceny BTC. Oproti tomu však rast zaznamenalo mnoho iných kryptomien. Ethereum, Cardano, Avalanche a mnoho ďalších dokonca rástlo o viac ako 10 %.

image 10
Vývoj ceny Bitcoinu v USD, Zdroj: xStation

Reakcia teda bola pomerne bizarná, ale dá sa povedať, že dobre vystihuje dianie na tomto trhu v posledných niekoľkých týždňoch. Schválenie ETF je aj tak veľkou udalosťou, pretože pre mnoho investorov je to konečne spôsob, ako jednoducho investovať do Bitcoinu. Investori už majú niekoľko možností, tie však so sebou nesú niekoľko praktických či legislatívnych obmedzení. ETF budú spočiatku k dispozícii investorom z USA.

V Európe síce už nejaký čas tiež funguje niekoľko alternatív, tie ale často nie sú jednoducho dostupné alebo majú mnohé iné obmedzenia. Aj my si tak pravdepodobne budeme musieť ešte nejaký čas počkať, až niektorý z veľkých hráčov predstaví podobné ETF u nás. Akonáhle bude také ETF kótované na európskej burze cenných papierov, XTB ho zaradí okamžite do svojej ponuky. Všetko záleží na tom, ako rýchlo budú spoločnosti spravujúce ETF schopné dodať potrebné dokumenty, ktoré Európska regulácia vyžaduje nad rámec amerických regulačných zákonov.

V každom prípade sa trh s kryptomenami opäť o niečo viac posunul smerom k mainstreamovejším investičným aktívam. Ak sa nezhorší makroekonomická situácia, je pravdepodobné, že kryptomenový býčí trh je za rohom.

V prípade, že chcete využiť súčasnú volatilitu kryptomien, u XTB je možné obchodovať niekoľko desiatok tých najpopulárnejších vo forme CFD. Viac informácií nájdete tu: https://sk.xtb.com/kryptomeny-xtb

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokChesapeake Energy kúpi Southwestern za 7 miliárd USD
Ďalší článokStrategický prechod v Hertz: Predaj 20 000 elektrických vozidiel vzhľadom na slabý dopyt

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno