Mistral AI a Arthur Mensch
V tejto dobe minulého roku mal Arthur Mensch 30 rokov, stále pracoval v jednotke Google AI, vtedy nazývanej DeepMind, kde pracoval v tíme budujúcom takzvané veľké modely jazyka, typy systémov umelej inteligencie, ktoré neskôr poháňali ChatGPT. Od tej doby takzvaná generatívna umelá inteligencia, ktorá dokáže konverzovať ako ľudia, sa stala najdiskutovanejším technologickým prielomom desaťročia. A startup, pre ktorý Mensch opustil Google, je teraz starý deväť mesiacov a jeho hodnota je mierne viac ako 2 miliardy USD.
Mensch bol dlho ťahaný medzi akademickými záujmami a podnikateľskými. Vyrastal v predmestí západne od Paríža ako syn matky učiteľky fyziky a otca so malým technologickým podnikom. Budúci CEO navštevoval niektoré z najlepších škôl vo Francúzsku zameraných na matematiku a strojové učenie. Jeho poradcovia opísali študenta, ktorý sa ochotne púšťal do projektov a ovládal ich, aj keď mal malé predchádzajúce skúsenosti.
Startup Mencha, známy ako Mistral AI (pomenovaný podľa silného vetra, ktorý fúka z Francúzska), vyvracia tradičné presvedčenie, že víťazi v pretekoch o umelú inteligenciu vzišli z radov amerických technologických gigantov. Mensch, ktorý spoluzakladal spoločnosť s dvoma priateľmi zo školy, nevyznáva názor, že obrovský rozsah je nevyhnutný a ani že Spojené štáty budú nutne dominovať.
„Vždy som ľutoval, že v Európe neexistuje Veľký technologický gigant,“ povedal 31-ročný Mensch. „Myslím si, že toto je naša šanca stať sa jedným.“ Spoločnosť Mistral AI, ktorá získala viac ako 460 miliónov EUR od investorov, zostáva malá v porovnaní s obrami priemyslu. OpenAI s podporou Microsoftu Alphabetu a Googlu investuje miliardy USD do tréningu najnovších systémov umelej inteligencie, využívajúc svoj prístup k špecializovaným počítačovým čipom potrebným na ich výstavbu a silné finančné zázemie potrebné na úhradu elektriny, ktorú tieto čipy spotrebúvajú.
Mistral Large
V pondelok predstavila spoločnosť Mistral nový model umelej inteligencie nazvaný Mistral Large, ktorý podľa Menscha dokáže vykonávať niektoré úlohy porovnateľné s modelom GPT-4 od spoločnosti OpenAI, doteraz najpokročilejším modelom jazyka, a Gemini Ultra od Googlu. Mensch uviedol, že jeho nový model stál menej ako 20 miliónov EUR na jeho výcvik. Na rozdiel od toho generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI, Sam Altman, minulý rok po uvedení GPT-4 povedal, že výcvik ich najväčších modelov stál „omnoho viac ako“ 50 až 100 miliónov dolárov.
Firma získala záujem firemných klientov a investorov, vrátane spoločnosti Microsoft, ktorá v pondelok oznámila, že pridáva nový model Mistral ako možnosť pre vývojárov na svojej cloudovej službe Azure. V rámci viacročnej dohody Microsoft prevezme malý podiel v spoločnosti. Mistral sa tiež spojil a predal malé podiely iným spoločnostiam, vrátane spoločnosti pre podnikový softvér Salesforce a spoločnosti Nvidia, výrobcu najvýkonnejších grafických spracovateľov, alebo GPU, používaných na výstavbu systémov umelej inteligencie, ako je ten od Mistralu.
Brian Bondy, spoluzakladateľ a hlavný technologický riaditeľ spoločnosti Brave Software, uviedol, že spoločnosť vytvorila bezplatný, open-source model od Mistralu ako predvolený pre napájanie svojho webového prehliadačového chatbota. Povedal, že spoločnosť zistila, že kvalita je porovnateľná s vlastnými modelmi a prístup open-source od Mistralu tiež umožňuje Brave kontrolovať model lokálne.
Eric Boyd, viceprezident spoločnosti Microsoft pre platformu AI, uviedol, že Mistral predstavuje zaujímavý test toho, ako ďaleko môže inteligentné inžinierstvo posunúť systémy umelej inteligencie.
Odchod z Google
Keď v roku 2022 začal záujem o umelej inteligencii dramaticky narastať, Mensch vyjadril sklamanie z toho, že veľké súkromné laboratóriá umelej inteligencie začali publikovať menej dokumentov o veľkých modeloch jazyka a zdieľať menej informácií s širšou výskumnou komunitou. Keď sa spustil ChatGPT, v spoločnosti Google sa začal závod, aby sa mu vyrovnal. „Myslím, že som odišiel práve včas, predtým než by sa mi práca stala príliš byrokratickou,“ povedal Mensch. „Nechcel som budovať nezrozumiteľnú technológiu vnútri veľkých technologických firiem.“
Už v úvodných etapách aktívne loboval Mensch medzi francúzskymi politikmi, vrátane francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, proti určitým prvkom nového zákona o umelej inteligencii Európskej únie, ktorý podľa neho mohol spomaliť spoločnosti a neurobil by AI bezpečnejšou. Po úpravách textu v Bruseli to bude pre Mistral bremeno, hovorí Mensch, aj keď si myslí, že zákon by sa mal zamerať skôr na to, ako sa umelá inteligencia používa.
Pre Menscha a jeho spoluzakladateľov bolo uvoľnenie ich počiatočných systémov umelej inteligencie ako open-source, ktoré mohol každý používať alebo upravovať bezplatne, dôležitým princípom. Bola to aj cesta, ako sa dostať do povedomia vývojárov a potenciálnych klientov, ktorí chceli mať viac kontroly nad umelej inteligenciou, ktorú používajú. Najpokročilejšie modely Mistral, vrátane toho, ktorý bol predstavený v pondelok, nie sú k dispozícii ako open-source.
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie technologických spoločností môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové