Dynamické akcie so skvelým momentom

Aky by sa niekto spýtal na akcie, ktoré zažívajú tento rok výborné rastové momentum, pravdepodobne by vám na um prišla najmä Nvidia, Tesla, Meta alebo Palantir. Výrobca čipov v tomto roku drví predpoklady analytikov a vezie sa na rastovej vlne umelej inteligencie. Z tej vo veľkom ťaží i softvérová firma Palantir. Výrobca elektromobilov benefituje z viacerých partnerstiev, ktoré umožňujú iným automobilkám využívať jej sieť nabíjačiek a veľký ohlas vyvolala najmä analytická správa Mogan Stanley o potenciáli superpočítača Tesly Dojo.

So svojim systémom AI prišla aj Meta. Materskej spoločnosti sociálnych sietí Facebook a Instagram sa ale darí i vďaka úsporným opatreniam, ktoré zahŕňali aj veľké prepúšťanie, vyšším ziskovým maržám, oživeniu trhu s online inzerciou a pokračujúcim rastom používateľov.

V úzadí je ale mnoho ďalších firiem, pre ktoré je rok 2023 veľmi vydarený. Stačí sa pozrieť na zoznam 50 najvýkonnejších akcií za prvý polrok 2023. Nájdeme v ňom firmy, ako napr. Carvana, C3.ai, Joby Aviation, Draftkings, Spotify, Duolingo, Wayfair alebo Shopify. Pozrieme ale aj bližšie na ďalšie 3 dynamické akcie, ktoré zažívajú skvelé momentum.

Fastly

Akcie Fastly debutovali na burze v roku 2019 na cene 21,50 USD za akciu a za 4 roky si zažili skutočne búrlivú jazdu. V októbri 2020 dosiahli akcie technologickej spoločnosti svoje maximum na cene 126,58 USD, avšak následné obdobie rastúcich úrokových sadzieb znamenalo obrat v nálade investorov. Na konci roka 2022 sa akcie Fastly od svojho maxima prepadli o -94 %. Rok 2023 je ale opäť rokom obratu. Spoločnosť Fastly patrí medzi 20 najvýkonnejších akcií tohto roka, keď si jej akcie pripísali už +179 %.


Spoločnosť Fastly je poskytovateľom cloudových služieb, ktorý sa špecializuje na rýchle doručovanie obsahu na internete (CDN). Hlavným cieľom podniku je zlepšiť výkon webových stránok a aplikácií tým, že umožňuje rýchlejšie načítavanie obsahu pre používateľov po celom svete. Fastly prevádzkuje globálnu sieť serverov rozmiestnených po celom svete. Tieto servery sú umiestnené v blízkosti koncových používateľov, čo umožňuje rýchlejší výkon.

Okrem doručovania obsahu Fastly ponúka aj funkcie v oblasti Edge Computing, ako analýzu dát, personalizáciu a ďalšie činnosti, ktoré si vyžadujú rýchlu odozvu priamo na svojich serveroch v blízkosti zákazníka. Zároveň poskytuje pre webové stránky rôzne bezpečnostné funkcie, ako je ochrana pred útokmi DDoS, webový firewall a možnosti kontroly prístupu.

31oPD v voj tr ieb a zisku spolo nosti fastly
3 dynamické akcie – Fastly

Príjmy spoločnosti Fastly v 2. štvrťroku 2023 vzrástli medziročne o 20 % na 122,8 miliónov USD a pokračujú tak v stabilnom raste, hoci pomalšom ako v predchádzajúcich rokoch. Investorov tiež potešil fakt, že firme sa darí znižovať účtovnú stratu a pozitívny voľný cash flow na úrovni necelých 8 miliónov USD. V roku 2023 manažment očakáva príjmy v rozpätí 495 až 505 miliónov USD, čo značí medziročný nárast o zhruba 16 %. Spoločnost sa tiež pochválila tým, že počet veľkých zákazníkov firmy stúpol na 551, hoci počet celkových zákazníkov oproti minulému štvrťroku mierne klesol na 3072. Kľúčoví pre spoločnosť ale sú práve veľkí zákazníci, ktorí tvoria 92 % tržieb podniku.

AppLovin

Spoločnosť AppLovin vstúpila na burzu o 2 roky neskôr ako Fastly, ale ich príbeh je v mnohom podobný. Akcie spoločnosti boli počas IPO ocenené na 80 USD a svoje maximum dosiahli v novembri 2021 pri cene 112,36 USD. Nasledoval tvrdý pád až na cenu 10,53 na konci roku 2022, čo predstavuje pokles o -91 %. V roku 2023 však akcie AppLovin sú ôsme najlepšie na burze, keď svojim majiteľom priniesli výnos +280 %.


AppLovin je technologická spoločnosť, ktorá poskytuje poskytuje platformu pre mobilnú reklamu, ktorá pomáha vývojárom a vydavateľom mobilných aplikácií získať užívateľov a zvýšiť ich príjmy. Zároveň ponúka riešenia pre vývojárov mobilných hier. Týmto spôsobom môžu vývojári získať finančné prostriedky na vývoj a marketing svojich hier. K týmto dvom hlavným zdrojom príjmov AppLovin dodáva i analytické nástroje, ktoré pomáhajú vývojárom a vydavateľom sledovať výkonnosť ich aplikácií a reklamných kampaní. Následne môžu zákazníci optimalizovať svoje reklamné stratégie a zvýšiť ich efektívnosť.

Firma je známa svojim apetítom po akvizíciách. V minulosti vykonala niekoľko známych akvizícií v rámci svojho odvetvia, ktoré pomohli rozšíriť portfólio jej služieb. V minulom roku AppLovin oznámila kúpu spoločnosti Wurl za 750 miliónov USD a trúfla si aj na tvrdší oriešok. Za spoločnosť Unity Software ponúkla až 17,5 miliardy USD, avšak od tejto snahy nakoniec upustila.

uYCfV v voj tr ieb a zisku spolo nosti applovin
3 dynamické akcie – AppLovin

Čo vyvolalo na Wall Street taký obrat vo vnímaní spoločnosti AppLovin, že jej stúpli takmer štvornásobne? Po ťažkých predchádzajúcich štvrťrokoch, kedy príjmy spoločnosti klesali v dôsledku ťažkej situácie na trhu s mobilnými reklamami, sa firma vrátila k rastu. Hoci boli posledné štvrťročné čísla AppLovin zmiešané, keď tržby medziročne klesli o 3 % na 750 miliónov USD, príjmy zo softvérových platforiem vzrástli o 28 % na 406 miliónov USD, čo kompenzovalo 25-percentný pokles v segmente aplikácií.

Predstavitelia firmy pripísali úspech segmentu softvérových platforiem svojim investíciám do umelej inteligencie. Najmä uvedenie najnovšej verzie jeho strojového učenia s názvom Axon viedlo k tomu, že viac klientov si nainštalovalo a začalo používať softvér AppLovin. Táto časť podnikania sa vyznačuje vysokými maržami. AppLovin tak ráta so zvýšenou efektivitou a lepšou návratnosťou výdavkov na reklamu, čo by jej malo pomôcť v budúcnosti.

To už sa odzrkadlilo na výsledkoch v 2. štvrťroku, v ktorom firma nielen zaznamenala rýchlejší medzikvartálny rast príjmov, ale tiež historický čistý zisk vo výške 80 miliónov USD, čo prekvapilo analytikov. Podnik tiež ponúkol optimistickú predpoveď čo sa týka vyhliadok na rast príjmov v 3. kvartáli, ktorá s prehľadom prekonala konsenzus analytikov.

Samsara

Medzi 3 dynamické akcie, ktoré majú skvelé momentum sme zaradili aj spoločnosť Samasra. Tá vstúpila na burzu na cene 21 USD koncom roka 2021. Dnes akcie Samsara dosahujú svoje historické maximum na cene 29,44 USD, pričom od začiatku roka si pripísali už +147 %.


Spoločnosť Samsara sa špecializuje na vývoj a poskytovanie IoT (Internet of Things) riešení pre priemyselné a komerčné sektory. Jej hlavným cieľom je pomocou IoT technológií zlepšiť riadenie a sledovanie fyzických zariadení a vozidiel pre rôzne odvetvia, vrátane prepravy, logistiky a stavebníctva.

Samsara napríklad umožňuje firmám sledovať polohu a prevádzku vozidiel v reálnom čase, čo je užitočné pre podniky s veľkým množstvom vozidiel, ako sú dopravné spoločnosti, kuriérske služby a logistické firmy. Firemné IoT senzory zas umožňujú monitorovať rôzne aspekty prevádzky, vrátane teploty, vlhkosti, stavu vozidiel a iných údajov. Cloudová platforma Samsary analyzuje všetky dostupné údaje a ponúka ich v prehľade svojim zákazníkom.

V8L6c v voj tr ieb a zisku spolo nosti samsara
3 dynamické akcie – Samsara

Samsara môže v budúcnosti ťažiť z digitalizácie v podstate celého sveta. Stále viac nástrojov a technológií je napojených na internet a možno ich ovládať na diaľku, stačí spomenúť robotické vysávače, inteligentnú domácnosť alebo vozidlá. Príjmy podniku kontinuálne rastú, pričom v poslednom štvťroku medziročne vzrástli o 43 % na 219 miliónov USD.

Samsara sa tiež pochválila tým, že počet zákazníkov s ročnými príjmami presahujúcimi 100 000 USD dosiahol 1515, čo je nárast o 53 %. Škvrnou je, že spoločnosť naďalej hospodári v strate, ale kým bude rásť naďalej takým tempom ako doteraz, je pravdepodobné, že to investori budú ochotní tolerovať.

wTCFI porovnanie jednotliv ch ukazovate ov

Vyššie zmienené a popisované spoločnosti nepredstavujú investičné odporúčanie. Článok ma informatívny charakter a jeho cieľom je priblížiť sitáciu na trhu a priblížiť podnikanie daných firiem.

Pozri tiež:

Herný priemysel a 3 najlepšie herné akcie z odvetvia
3 akcie športových klubov, ktoré si môžeš kúpiť
Rozvojové akcie s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
11 zbrojárskych akcií, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu
Toto sú vesmírne akcie, ktorými sa môžeš podieľať na raste celého odvetvia
3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti
3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať v tvojom watchliste
3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať
3 najlepšie juhoamerické akcie na burze s obrovským potenciálom
3 francúzske akcie, ktorými môžeš zarábať na vzostupe luxusu
3 akcie, ktorými sa brániť voči prípadnej korekcii
3 akcie, ktoré spájajú vysoké dividendy a rast
Herné akcie

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článok5 situácií, kedy opustiť svoju obchodnú stratégiu
Ďalší článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: koniec leta
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno