Rozvojové akcie a trhy

Problematike rozvojových trhov a tomu, či sa oplatí do nich investovať, sme sa venovali v našom samostatnom článku. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa rozvíjajúce sa trhy a rozvojové ekonomiky podieľajú takmer 80 % na celosvetovom hospodárskom raste. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že aj rozvojové trhy, vďaka svojmu väčšiemu potenciálu, by si mali nájsť určité zastúpenie v investičnom portfóliu a to aj napriek vyššiemu riziku.

Investovať do rozvojových trhov možno prostredníctvom ETF fondov alebo kúpou samostatných spoločností. My sme sa v tomto článku pozreli na 9 rozvojových akcií s potenciálom, ktoré by nemali chýbat na tvojom watchliste, pričom sme sa zamerali iba na akcie mimo Číny.

TSMC

Začneme najcennejšou spoločnosťou z rozvojových krajín. Taiwan Semiconductor Company je 11. najhodnotnejšou firmou sveta s kapitalizáciou na úrovni 480 miliárd USD. Ide o najväčšieho zmluvného výrobcu čipov a polovodičov na svete, ktorý produkuje výrobky pre firmy, ako Apple, Nvidia, AMD, Broadcom alebo Qualcomm. TSMC má najpokročilejšiu technológiu výroby čipov a preto má až 59 % podiel na celosvetovom trhu, pričom sa ho snaží dohnať najmä Intel.

Na istý čas podnik zviditeľnil aj Warren Buffet, ktorý na konci minulého roka do neho investoval. V 1. štvrťroku 2023 sa však svojho podielu v ňom zbavil. Rozvojové akcie

Spoločnosť medzi rokmi 2018 a 2022 viac ako zdvojnásobila príjmy z 33,7 na 73,7 miliardy USD. Zisk spoločnosti rástol ešte rýchlejšie. Za rovnaké obdobie vzrástol o 172 % z 11,9 na 32,3 miliardy USD. V súčasnosti TSMC podobne ako ostatní producenti čipov zápasí s nížším dopytom po technológiách. V dlhodobom horizonte to ale nič nemení na tom, že má jedinečné postavenie na trhu a veľký potenciál, ktorý však brzdi obavy z toho, že by Čína mohla napadnúť Taiwan. Dividendový výnos akcií TSMC je 2,11 %.

Mercado Libre

Medzi rozvojové akcie s potenciálom si našla aj pôvodom argentínska spoločnosť Mercado Libre. Spoločnosť pôsobí na latinskom trhu v 18 štátoch s cieľom demokratizovať obchod a finančné služby. Jej hlavné podnikanie sa podobá Amazonu. V rámci svojho e-shopu predáva produkty vo vlastnom mene (1P), ale zároveň ponúka iným obchodníkom platformu, kde môžu ponúkať vlastné tovary (3P), z čoho si následne strháva poplatok.

Zároveň v rámci Mercado Pago ponúka obchodníkom, ale aj spotrebiteľom finančné služby rôzneho druhu, ktoré v danom regióne sú len málo dostupné. Procesovanie platieb, platobné terminály, digitálna peňaženka, pôžičky, investovanie, kreditné karty, BNPL sú iba niektoré z nich. Podnik má aj svoju logistickú divíziu Mercado Envio, ktorá doručuje zákazníkom nielen vlastný tovar, ale je sprístupnená aj 3. strane.

Spoločnosť v posledných rokoch raketovo rástla. Jej príjmy vzrástli medzi rokmi 2018 a 2022 viac ako šestnásobne z 1,44 na 10,5 miliardy USD. V posledných 2 rokoch sa Mercado Libre tiež podarilo dostať do zelených čísel a priebežne zvyšuje ziskovú maržu. Latinskoamerická spoločnosť pôsobí na lukratívnom trhu, vedie ju schopný manažment a má vytvorené zázemie naprieč segmetnmi (obchod, finančné služby, logistika), ktoré sa navzájom dopĺňajú. Od začiatku roku si akcie Mercado Libre pripísali 62 %.

Sea

Naspäť do Ázie, konkrétne do juhovýchodnej Ázie, kde spoločnosť Sea pôsobí. Singapurská firma Sea začínala ako vývojar hier, ale postupne svoje podnikanie rozšírila čo sa týka zamerania, ale i geograficky. V súčasnosti prevádzkuje medzinárodný e-shop, vývoj hier a tiež fintech služby.

Aj ona sa môže pochváliť obdivuhodným rastom. Medzi rokmi 2018 a 2022 jej príjmy stúpli až 15-násobne z 827 miliónov na 12,45 miliardy USD. Na rozdiel od Mercado Libre však Sea nerobila také pokroky v ziskovosti a preto sa jej akcie v minulom roku prepadli výraznejšie. Svoj vôbec prvý ziskový štvrťrok spoločnosť ohlásila až pri posledných kvartálnych výsledkoch. Reakcia trhov? Akcie firmy v tomto roku pripísali 31 %. Investorom neprekážalo ani to, že dosiahnutie zisku šlo na úkor expanzie spoločnosti.

Sea má silné postavenie na rozvojovom trhu juhovýchodnej Ázie, hoci je v tomto prostredí značná konkurencia. Jej digitálna zábavná platformá Garena ponúka online hry, e-športy a ďalší digitálny obsah. Elektronický obchod Shopee umožňuje jednotlivcom a podnikom nakupovať a predávať produkty online. SeaMoney predstavuje online platformu finančných služieb, ktorá ponúka rôzne finančné produkty a služby vrátane digitálnej peňaženky AirPay.

NuBank (Nu Holdings)

Medzi rozvojové akcie, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste sme zaradili aj brazílsky Nubank, resp. po novom Nu Holdings. Aj v tejto spoločnosti má tak trochu prsty Buffettov Berkshire. Investičný konglomerát do firmy investoval v roku 2021 a dnes vlastní 107,1 milióna akcií vo firme, ktorých hodnota je zhruba 700 miliónov USD, čo je len zlomok v jeho portfóliu.

Nubank je fintech spoločnosť, založená v roku 2013, ktorá sa rýchlo sa stala jednou z najväčších neobánk na svete. Nubank ponúka širokú škálu finančných služieb od digitálnej peňaženky, cez bankovníctvo, kreditné karty až po osobné pôzičky. Jedným z jej hlavných konkurentov je už aj spomínané Mercado Pago. Spoločnosť ťaží z nízkej penetrácie finančných služieb v Latinskej Amerike.

Aj Nu Holdings môžeme zaradiť medzi raketovo rastúce firmy. Jej tržby sa za posledné 3 roky zvýšili 6,5-násobne z 737 miliónov na 4,79 miliardy USD. V súčasnosti podnik balansuje na hrane ziskovosti. To výrazne pomohlo aj jej akciám, ktoré si od začiatku roku pripísali 83 %.

Infosys

Svoje miesto medzi rozvojovými akciami, ktoré sa oplatí sledovať si našla aj spoločnosť pôvodom z Indie Infosys. Ide o globálnu spoločnosť poskytujúcu informačné technológie a konzultačné služby po celom svete. Ide o jednu z najväčších svetových IT spoločností, ktorá ponúka širokú škálu služieb vrátane vývoja softvéru, kybernetickej bezpečnosti, IT konzultácií, digitálnej transformácie, outsourcingu a riadenia podnikových procesov.

Indii by mohlo patriť 21. storočie rovnako ako 20. storočie patrilo Číne z hľadiska ekonomického rozmachu. V tomto roku sa India stane najľudnatejšou krajinou sveta a väčšina krajiny je stále veľmi chudobná. To sa však aj príchodom investícií môže rýchlo meniť a s transformáciou sa bude vyvíjať a digitalizovať aj biznis. Z toho bude ťažiť Infosys, ktorého súčasné príjmy z Indie tvoria iba malú časť.

Infosys je 7. najhodnotnejšia firma v Indii a predstvavuje kompromis medzi rastovým potenciálom a bezpečím, pretože ide o obrovskú a zabehnutú spoločnosť. Akcionárom tiež ponúka dividendový výnos na úrovni 2,6 %. Rozvojové akcie

Samsung Electronics

Samsung Electronics asi nemusíme veľmi predstavovať, ale medzi rozvojové akcie s potenciálom sme ho zaradiť museli. Ide o 23. najhodnotnejšiu firmu sveta s trhovou kapitalizáciou 341 miliárd USD. Najväčší svetový výrobca elektroniky má zá sebou dlhý rastový príbeh, avšak má pred sebou aj značný potenciál, ten však paradoxne netkvie v elektronike, ale vo výrobe čipov. Už dnes je Samsung 2. najväčším zmluvným producentom čipov po TSMC s 16 % podielom na trhu.

Trh s polovodičmi by mal vďaka digitalizácií v ďalších rokoch naďalej rásť, z čoho môže ťažiť aj Samsung. O tom, že to juhokórejská firma myslí vážne svedčí aj plánovaná investícia vo výške 200 miliárd eur do rozšírenia produkcie čipov. Spoločnosť sa pritom vo svojom polovodičovom ťažení môže oprieť aj o stabilnú vedúcu pozíciu na trhu elektroniku, ktorá jej prináša ručné zisky. Samsung vypláca akcionárom 2,11 % dividendový výnos a podobne ako v prípade Infosys a TSMC ide o bezpečnejšiu voľbu, ktorá spája rast a menšie riziko. Rozvojové akcie

Coupang

Coupang je juhokórejská spoločnosť, ktorá uchvátila investorov tým, že dokázala na domácom trhu „preamazonovať Amazon“. Dokázala to jedinečnnou kvalitou služieb, ktorú skvele popisuje vízia firmy „ako som mohol kedy žiť bez Coupangu“.

Podobne ako Mercado Libre aj Coupang začínal ako e-commerce fungujúci na modeli 1P a postupne svoju platformu sprístupnil pre ďalších obchodníkov (3P), pričom dnes má vedúce postavenie na trhu s 19 miliónmi zákazníkov. Okrem elektronického obchodu podnik prevádzkuje aj vlastné fintech služby, donášku potravín (Rocket Fresh) a jedál (Coupang Eats), logistické služby (FLC) a streamovaciu službu Couapng Play. Tie však zatiaľ tvoria iba zlomok celkových príjmov.

Coupang sa zároveň snaží o expanziu. Manažment firmy je známy svojim opatrným prístupom, ktorý spočíva v tom, že svoj úspešný koncept podnikania najprv testuje na nových trhoch a v prípade náznaku na úspech investuje výraznejšie. V 1. štvrťroku 2023 firma potvrdila pozitívne dáta z Taiwanu, naopak v Japonsku sa jej nedarilo a preto tam svoju prevádzku ukončí.

Aj Coupang sa mohol v posledných rokoch tešiť z vysokého rastu. Medzi rokmi 2018 a 2022 tržby podniku stúpli o päťnásobne z 4 na 20,5 miliardy USD a v posledných 3 kvartáloch sa mu tiež podarilo preklopiť do zisku. Ani to ale investorov veľmi nenadchlo a v tomto roku si akcie firmy pripísali iba 7 %. Opačný názor má ale investičná legenda Stanley Druckenmiller, v ktorého portfóliu má Coupang najväčšie zastúpenie s 13 %. Rozvojové akcie

GoTo Gojek Tokopedia

GoTo, ako v skratke nazývajú spoločnosť, pochádza z Indonézie a pôsobí v juhovýchodnej Ázii. Vznikla v roku 2021 fúziou Gojek, indonézskej „superaplikácie“ a e-commerce platformy Tokopedia. Dnes pôsobenie firmy zahŕňa širokú škálu služieb vrátane doručovania jedla, potravín a balíkov, ale tiež zdieľanie jazdy, digitálne platby a e-commerce. Tokopedia pôsobí ako 3P platforma pre obchodníkov a na Indonézie, Vietnamu, Singapuru a ďalších krajín bojuje v tvrdom konkurenčnom boji s ďalšími hráčmi, ako sú Shoppee od Sea, Lanzada od Alibaby.

Spoločnosť je jednotkou na domácom indonézskom trhu, v ktorom žije 230 miliónov ľudí a ich počet i životná úroveň rastú. Tým sa zvyšuje ich kúpyschopnosť, pričom sa zvyšuje aj množstvo používateľov internetu. Z toho bude GoTo benefitovať. V súčasnosti je ale GoTo jednou z najmenších firiem v našom zozname, ktorá na burze debutovala len minulý rok. Dosiaľ sú všetky jej divízie stratové, pretože spoločnosť sa sústredí na svoj rast a čo najväčšie získanie podielu na trhu. Rizikovosť akcií GoTo je teda vyššia.

Grab

Grab je spolu so Shoppee jeden z kľúčových konkurentov GoTo na trhu juhovýchodnej Ázie. Cieľom singapurskej spoločnosti je pokryť všetky potrebné služby bežných ľudí v jedinej aplikácii – „superaplikácii“. Grab začínal na podobnom biznis modeli ako Uber, keď ponúkal zdieľanie jázd. Dnes však jeho podnikanie v mnohom pripomína model GoTo, keďže ponúka donášku jedla cez GrabFood, doručovanie jedla a balíkov cez GrabExpress a GrabMart, fintech služby (GrabPay) a e-commerce prostredníctvom svojej „superaplikácie“.

Ľudia v juhovýchodnej Ázii tak môžu v rámci jedinej aplikácie získať kreditnú kartu, využívat digitálnu peňaženku, objednať si potraviny, jedlo, nechať si doručiť balík, vybaviť zdieľanú jazdu, rezervovať hotel alebo kúpiť lístky do kina. Spoločnosť podobne ako jej hlavní konkurenti je v rastovom móde, čo potvrdzuje, že v 1. kvartáli 2023 vykázala 130 % medziročný rast tržieb, ale aj vysokú stratu. V čase kedy investori chcú vidieť cestu k ziskom. Aj preto akcie Grab v tomto roku stratili 11,5 % a obchodujú sa blízko svojho historického minima.

Vyššie zmienené a popisované spoločnosti nepredstavujú investičné odporúčanie. Článok ma informatívny charakter a jeho cieľom je priblížiť čitateľom vybrané spoločnosti a ich podnikanie. Rozvojové akcie

Pozri tiež:

3 zabudnuté rastové akcie, ktorým sa môže opäť dariť
11 zbrojárskych akcií, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu
Toto sú vesmírne akcie, ktorými sa môžeš podieľať na raste celého odvetvia
3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti
3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať v tvojom watchliste
3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať
3 najlepšie juhoamerické akcie na burze s obrovským potenciálom
3 francúzske akcie, ktorými môžeš zarábať na vzostupe luxusu
3 akcie, ktorými sa brániť voči prípadnej korekcii
3 akcie, ktoré spájajú vysoké dividendy a rast

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokChevron kúpi PDC Energy za 6,3 miliardy USD
Ďalší článokInvestori hľadajú úkryt mimo USA kvôli hroziacej recesii
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno