Smerujú akcie Tesla k novým maximálnym úrovniam?

Minulý rok bol pre akcionárov Tesly ťažký. Spoločnosť stratila v roku 2022 až dve tretiny svojej trhovej hodntoy, avšak tí čo vydržali alebo využili výpredaj akcií na nové nákupy, si teraz môžu mädliť ruky. Tesla síce prišla o korunu najväčšieho výrobcu elektromobilov na svete, ale jej akcie v tomto roku vzrástli už o +130 %, čo z nej robí jednu z najvýkonnejších akcií indexu S&P 500.

V aktuálnom roku americký výrobca elektromobilov pristúpil k niekoľkým zníženiam cien s cieľom zvýšiť dopyt po svojich modeloch, čo znížilo ziskové marže firmy, ale Tesla zároveň uzatvorila dôležité partnerstvá. Dohodla sa na používaní jej siete nabíjačiek s americkými automobilkami Ford, General Motors a Rivian, ale aj s ďalšími, ako Honda, Nissan, Mercedes-Benz, Volvo a Polestar.

Bezpochyby je rok 2023 pre Teslu dobrým rokom. Tentoraz ďalší optimizmus priniesla investičná banka Morgan Stanley, ktorá tvrdí, že superpočítač Dojo, ktorý automobilka vyvíja, by mohol zvýšiť jej hodnotu až o 600 miliárd USD. Súčasná trhová hodnota Tesly je pritom 790 miliárd USD. Akcie Tesla reagovali na správu rastom v rozšírenom obchodovaní o +6,18 % na 263,85 USD.


Superpočítač Tesly Dojo

Tesla začala s výrobou superpočítača používaného na trénovanie modelov umelej inteligencie (AI) pre samoriadiace autá v júli a do budúceho roka plánuje minúť na vývoj Dojo viac ako 1 miliardu USD. Superpočítač by mohol podľa analytikov otvoriť Tesle nové trhy a priniesť príjmy ďaleko presahujúce ceny bežných vozidiel.

Dojo by mohlo tvoriť základnú platformu pre autonómne vozidlá iných automobiliek alebo robotaxíkov na základe vizualizácie okolia a vyhodnocovania informácií v reálnom čase. Superpočítač, ktorý je navrhnutý tak, aby spracovával obrovské množstvo údajov v tréningových jazdných systémoch, môže dať Tesle „asymetrickú výhodu“ na trhu s potenciálnou hodnotou 10 biliónov USD.

Morgan Stanley zvýšil svoj odhad príjmov na rok 2040 zo sieťových služieb spoločnosti Tesla z 157 miliárd na 335 miliárd USD. Divízia by pritom mala predstavovať až 60 % celkových tržieb firmy.

Maklérska spoločnosť na Wall Street aktualizovala svoje odporúčanie na akcie Tesly. Odporúča ich kúpiť, pričom cenový cieľ akcií zvýšila o 60 % na 400 USD. Urobila z nich zároveň svoju „najlepšiu voľbu“, čím nahradila akcie Ferrari.

Analytici prirovnávajú superpočítač Dojo a jeho potenciál k cloudovej jednotke AWS, s ktorým prišla spoločnosť Amazon a dnes je jednou z jej kľúčových častí.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokBude prepad akcií Apple pokračovať?
Ďalší článokAkcie softvérového startupu HubSpot prudko vzrástli
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno