Zameranie na OpenAI

Meta, materská spoločnosť Facebooku a Instagramu, pracuje na novom systéme umelej inteligencie, ktorý má byť rovnako výkonný ako najpokročilejší model ponúkaný OpenAI Chat-GPT. Spoločnosť si kladie za cieľ, aby jej nový model AI, o ktorom dúfa, že bude hotový budúci rok, bol niekoľkonásobne výkonnejší ako Llama 2, ktorý vydala len pred dvoma mesiacmi.

Plánovaný model, by pomohol ďalším spoločnostiam budovať služby, ktoré produkujú sofistikované texty, analýzy a iné výstupy. Na tomto projekte pracuje špeciálne oddelenie, ktoré začiatkom tohto roka vytvoril výkonný riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg s cieľom urýchliť vývoj takzvaných generatívnych nástrojov AI. Meta očakáva, že tento model začne trénovať začiatkom roku 2024.

Plány pre nový model, sú súčasťou Zuckerbergovho úsilia presadiť Metu ako hlavnú silu vo svete AI po tom, čo zaostávala za súpermi, ako Microsoft a Google, ktorý sa začiatkom roka predbiehali v uvádzaní jednotlivých schopností ich prehľadávačov. Konkurencia v tejto oblasti sa tento rok prudko zintenzívnila, čo vyvolalo rozdielne názory na všetko, od dohadov, ktoré obchodné modely sú najlepšie, až po to, ako by mala byť technológia AI regulovaná.

Spoločnosť v súčasnosti buduje dátové centrá potrebné pre túto prácu a taktiež získava ďalšie H100, najpokročilejšie Nvidia čipy používané na tréning AI. Zatiaľ čo sa Meta spojila s Microsoftom, aby sprístupnila Llama 2 na cloudovej výpočtovej platforme, Microsoft plánuje svoj model Azure trénovať na vlastnej infraštruktúre. Zuckerberg presadzuje, aby bol nový model, podobne ako predchádzajúce ponuky AI od spoločnosti Meta, otvorený, a teda dostupný pre spoločnosti zadarmo.

Meta dúfa, že bude nový model taký schopný ako GPT-4, ktorý OpenAI spustil v marci. Finálny model Meta by mal byť pravdepodobne predstavený až po očakávanom debute Gemini, pokročilého veľkého jazykového modelu, ktorý vytvorila spoločnosť Google. Model od Mety s otvoreným zdrojom by mal mať však oproti Gemini určité výhody. Zuckerberg presadzuje modely AI s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré sú obľúbené pre svoju nižšiu cenu a prispôsobivosť.

Riziká nového modelu

Meta, ktorá nedávno spustila novú predplatnú službu pre svoj virtuálny headset, musí bojovať aj s niekoľkými rizikami. Niektorí právni špecialisti tvrdia, že existujú aj potenciálne nevýhody modelu s otvoreným zdrojovým kódom, o ktorú sa Meta snaží. Patria medzi ne napríklad zvýšené riziko súvisiace s používaním informácií, ktoré sú potenciálne chránené autorskými právami, a širší prístup k nástroju, ktorého “silu“ možno použiť na vytváranie a šírenie dezinformácií alebo iných nekalých činov.

„Nemôžete ľahko predvídať, čo by systém urobil alebo jeho zraniteľné miesta, to, čo niektoré systémy umelej inteligencie s otvoreným zdrojom ponúkajú, je obmedzený stupeň transparentnosti, opätovnej použiteľnosti a rozšíriteľnosti,“ povedala Sarah West, bývalá poradkyňa Federálnej obchodnej komisie, ktorá je v súčasnosti výkonnou riaditeľkou inštitútu AI Now, výskumného ústavu, ktorý vyjadril obavy z kontroly veľkých spoločností nad AI.

Veľké jazykové modely sú vo všeobecnosti výkonnejšie, keď sú trénované na viacerých údajoch. Najvýkonnejšia verzia modelu Llama 2, bola trénovaná na 70 miliardách parametrov, čo je termín pre premenné v systéme AI, ktorý sa používa na meranie veľkosti. OpenAI nezverejnila veľkosť GPT-4, ale odhaduje sa, že je približne 20-krát väčšia pri 1,5 bilióne parametrov. Niektorí odborníci na AI tvrdia, že by mohli existovať iné metódy na dosiahnutie výkonu GPT-4 bez toho, aby sa nevyhnutne priblížili jeho veľkosti.

Akcie Meta


Akcie Meta Platforms patria v tomto roku medzi najvýkonnejšie, keď si pripísali už +146,6 % a v súčasnosti sa obchodujú za $307,56. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 35,8 násobok zisku na akciu (P/E); 33,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 19,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokMarihuanové akcie Canopy Growth a Aurora Cannabis včera vystrelili o viac ako 70 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno