Wayfair

Wayfair je populárny americký e-shop, ktorý sa zameriáva na predaj nábytku a domácich potrieb. V súčasnosti podnik svojim 21 miliónom zákazníkom ponúka 14 miliónov položiek od viac ako 20 000 svetových dodávateľov. Wayfair bol jednou zo spoločností, ktorá veľmi ťažila z pandémie Covidu-19, kedy sa zatvorili brány obchodov a spotrebitelia nakupovali online. V roku 2020 jej príjmy vzrástli medziročne o 55 % na 14,1 miliardy USD.

Aj napriek tomu vysokému dopytu však Wayfair dosiahol čistý zisk iba na úrovni 185 miliónov USD, čo predstavuje maržu vo výške 1 %. Keď sa ale brány obchodov opätovne otvorili, ľudia sa vrátili k fyzickému nakupovaniu a tržby firmy sa znížili 2 roky po sebe na 12,2 miliardy USD. Oproti roku 2019 ide stále o 34 % rast príjmov, ale spoločnosť sa opäť ocitla v strate.

wayfair
Zdroj obrázku: Wayfair Investor Presentation

Kvartálne výsledky

Pozitívnou správou rozhodne nie je ani fakt, že Wayfair v roku 2022 stratil až 5 miliónov zákazníkov a ich aktuálny počet je 21,1 milióna. Výnosy spoločnosti klesli v posledných troch mesiacoch minulého roka o 4,6 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom na 3,1 miliardy USD. Upravená strata dosiahla 1,71 USD na akciu, čo je nárast oproti minuloročnej strate 0,92 USD na akciu. Táto strata zároveň prekonala prognózy analytikov, ktorí očakávali stratu 1,62 USD na akciu.

Wayfair sa snaží zastaviť značné straty, keďže spotrebitelia míňajú viac na potraviny a služby a odvracajú sa od elektroniky a domácich potrieb. Wayfair preto v januári prepustil približne 1 750 pracovníkov, teda 10 % svojej globálnej pracovnej sily. Prepúšťanie nasledovalo po približne 870 zrušení pracovných miest v auguste. Obe kolá prepúšťania boli súčasťou širšieho programu na nájdenie ročných úspor nákladov vo výške 1,4 miliardy USD.

Spoluzakladatelia spoločnosti Niraj Shah a Steve Conine vo štvrtok v liste investorom uviedli, že sa chcú „vrátiť k našim koreňom ako šetrnej organizácie“. Manažéri Wayfair pri prezentácií štvrťročných výsledkov uviedli, že videli pozitívne signály nárastu objednávok a posunu smerom k ziskovosti v roku 2023. „Myslím, že uvidíme, ako sa čísla budú uberať smerom, ktorým chceme, aby rástli,“ povedal pán Shah.

Akcie Wayfair


Akcie Wayfair po oznámení výsledkov klesli o -23 % na 38,33 USD a za posledné 2 roky o takmer 90 trhovej hodnoty. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 0,4 násobok tržieb na akciu (P/S).

Ďalšie štvrťročné výsledky z tejto kvartálnej sezóny:

Alibaba tlačí na pokles nákladov, pretože rast príjmov zostáva nízky
Akcie Airbnb vzrástli v tomto roku už o 57 %, firma ťaží zo silného dopytu po cestovaní
Krok vedľa s Kanye Westom výjde Adidas veľmi draho, akcionárov už vyšiel
Medzinárodný obchod spomaľuje, hlási Maersk, ktorý očakáva štvornásobný pokles zisku
Zuckerberg avizuje rok efektivity a ohlasuje buyback za 40 miliárd USD, akcie Meta stúpajú o 20 %
Výsledky spoločností LVMH a H&M ukázali, že luxus môže prečkať krízy lepšie
SAP plánuje predať podiel v Qualtrics a zrušiť 3 000 pracovných miest
Akcie Tesly stúpajú o 5% po prekonaní analytických očakávaní, Musk upokojuje investorov
Procter & Gamble stratí kvôli silnému USD a inflácii 3,7 miliardy USD (VIDEO)
Netflix pridáva výrazne viac predplatiteľov ako čakal, akcie rastú o 7 % (VIDEO)
Ďalšie výsledky možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAlibaba tlačí na pokles nákladov, pretože rast príjmov zostáva nízky
Ďalší článokDomino´s Pizza s najväčším poklesom v histórií, zákazníkom sa vyššie ceny nepáčia
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno