Najvýkonnejšie akcie prvého polroka

V prvom polroku sa akciovým trhom darí. Nachádzame sa v býčom trhu, ktorý poháňajú zväčša pozitívne makroekonomické správy. Celosvetový index MSCI World si pripísal za prvých 6 mesiacov +14,1 %. Ešte lepšie je na tom americký S&P 500, ktorého ťahali predovšetkým Big Tech akcie. Technologický index Nasdaq Composite si v prvom roku pripísal až +29,9 %. Zahanbiť sa nenechal ani paneurópsky Euro Stoxx 50 s rastom o +14,9 %. Darilo sa i japonským akciám. Tamojší index Nikkei 225 zažiaril a pripísal si +27,4 %, naopak nedarí sa naďalej čínskym akciám, pričom Hang Seng odpísal -4,3 % hodnoty.

O tom či môže byť leto dobrou príležitosťou na nákupy sme sa pozreli v samostatnom článku s analytikom XTB Stanislavom Viktorinom. S analytikom investičnej platformy Portu Marekom Pokorným sme si zas posvietili na to, ako by mohol vyzerať druhý polrok 2023.

Späť ale k roku 2023. Vieme, že mánia okolo umelej inteligencie ťahá akciové trhy nahor. Nový trend sa postaral napr. o to, že výrobca čipov Nvidia rozšíril klub bilionárov. Podporil však nielen Nvidiu, ale v podstate všetky softvérové spoločnosti. Ktoré akcie sa ale môžu popýšiť tým, že patria medzi najvýkonnejšie akcie za prvý polrok 2023?

Zoznam 50 najlepších akcií za prvý polrok 2023

Do zoznamu sme zaradili iba akcie spoločností, ktorých trhová kapitalizácia presahuje 1,5 miliardy USD. Tým odstránime zo zoznamu najmenšie firmy, ktoré pravidelne zaznamenávajú veľké výkyvy v cenách akcií.

Technológie a USA

Rebríček najvýkonnejších akcií v prvom polroku 2023 ovládli spoločnosti z odvetvia informačných technológií (IT). Až 15 z 50 najlepších akcií pôsobí v tejto oblasti. V zozname možno nájsť aj viacero firiem, ktoré sa nachádzali ešte niekoľko mesiacov späť na svojom ročnom minime. Pomerne veľké zastúpenie mali aj podniky zo zdravotníctva a nehnuteľností. Čo sa týka geografického hľadiska neprekvapivo vedú americké akcie. V prvej päťdesiatke sa ich umiestnilo až 43.

Na prvej priečke s rastom 447 % sa umiestnil zadlžený predajca áut Carvana, ktorý po ťažkých covidových rokoch oznámil úsporný režim a návrat k ziskovosti. Na 10. a 24. mieste sa nachádzajú softvérové spoločnosti C3.ai (226 %) a Palantir (139 %), ktoré významne benefitovali z nástupu umelej inteligencie. Tieto podniky sme zaradili tiež medzi 3 zabudnuté rastové akcie, ktorým sa môže opäť dariť. Hneď za prvou desiatkou sa nachádza firma Joby Aviation (206 %). Tá vyvíja elektrické lietajúce taxíky s vertikálnym vzletom pre metskú mobilitu.

Spomínaná Nvidia s výkonom 189 % sa umiestnila na 15. priečke. O dve miesta nižšie sa umiestnil americký startup Upstart, ktorý vyvinul vlastnú platformu na posudzovanie úverového rizika založenú na umelej inteligencii. Medzi najvýkonnejšie akcie za prvý polrok 2023 sa zaradili aj rastové akcie MongoDB a Samsara. Tým sme sa venovali bližšie v článku 3 akcie, ktoré minulý týždeň stiahli pozornosť na seba.

Softvérová spoločnosť Applovin, ktorá sa minulý rok snažila o fúziu so svojim konkurentom Unity Software, je tesne za prvou dvadsiatkou. Na 25. a 27. mieste sa nachádzajú spoločnosti prevádzkujúce výletné plavby Carnival a Royal Caribbean, ktoré ťažia zo silného dopytu po cestovaní po ťažkých pandemických rokoch.

V marci minulého roka odkázal CEO spoločnosti Draftkings Jason Robins prevádzkujúcej online kasíno a športové stávkovanie, že predaj akcií môže byť ich najväčšou chybou v živote. Niečo na tom môže byť pravdy, pretože za prvý polrok 2023 si akcie firmy pripísali 133 %. Na 32. mieste sa nachádza ďalší technologický gigant Meta Platforms (123 %), ktorý pristúpil k veľkým úsporným opatreniam a jeho zisk opäť prudko rastie. V posledných týždňoch Meta zaujala predstavením novej služby predplatného pre svoje virtuálne headsety, ale aj spustením sociálnej siete Threads, ktorá má konkurovať Twitteru a už po pár dňoch získala 150 miliónov používateľov.

V rebríčku nájdeme aj dve automobilové spoločnosti a to britský Aston Martin (123 %), v ktorej nedávno získala 3. najväčší podiel čínska Geely a Tesla (109 %). Najcennejšia automobilka sveta v tomto roku aktívne verbuje konkurentov, ktorí budú používať jej sieť nabíjačiek. Akcie švédskeho Spotify si za prvý polrok pripísali 103 % vďaka rekordným prírastkom nových používateľov. Spoločnosť nedávno oznámila spustenie novej prémiovejšej verzie predplatného.

Kryptomenová burza Coinbase si pripísala 102 % aj napriek viacerým problémom, ktorým čelí zo strany amerických regulátorov. V minulom roku Coinbase strácal podiel na trhu, ale krachy FTX a problémy Binance upevnili jeho pozíciu na trhu. Po obrovskom kolapse sa oživujú aj akcie rýchlo rastúceho online predajcu nábytku Wayfair. Spoločnosť Duolingo (101 %) zameraná na online výučbu jazykov sa dostala medzi 100 najvplyvnejších spoločností, pričom ťaží z nástupu umelej inteligencie. Najvýkonnejšie akcie za prvý polrok 2023 uzatvára kanadská e-commerce firma Shopify, ktorá minulý rok pristúpila k rozdeleniu akcií v pomere 10:1.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokTrading vs. Investování: Môžu sa tieto disciplíny doplňovať?
Ďalší článokVeľká rebalancia indexu Nasdaq 100
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno