Vesmírne akcie

Hoci ľudstvo dobylo vesmír ešte v 20. storočí, výraznejšie komerčné využitie sa začína objavovať až v 21. storočí. Boj o vesmírne preteky medzi ľuďmi spopularizoval predovšetkým Elon Musk, zakladateľ Tesly, so svojou spoločnosťou SpaceX, ale pridali sa k nemu i ďalší miliardári Jeff Bezos či Richard Branson so svojimi vesmírnymi firmami Blue Origin a Virgin Galactic.

Z týchto 3 pomerne známych firiem je však na burze iba tá posledne menovaná. Napriek tomu investori majú príležitosti investovať do tohto odvetvia. Len v minulom roku bolo do vesmírnych spoločností investovaných takmer 9 miliárd dolárov, z ktorých mnohé majú za cieľ narušiť súčasné fungovanie tohto odvetvia.

V posledných týždňoch sa skloňovalo vesmírne odvetvie taktiež v súvislosti s vytvorením prvého vesmírneho ETF fondu, ktorý uviedla na trh firma Cathie Wood – ARK Invest. Tá očakáva, že vesmírny priestor ponúka investorom veľké príležitosti. Niektoré firmy v tomto ETF fonde sa dotýkajú vesmírneho priestoru často len okrajovo alebo vôbec (JD.com), iné zasa viac: Lockheed Martin, Boeing, Iridium,…

My sa však pozrieme na vesmírne akcie, ktorých hlavný biznis, resp. potenciál sa nachádza v čiernej hmote nad nami. Vesmírne akcie

Virgin Galactic (SPCE)

Trhová kapitalizácia: 4,2 miliardy USD
Výnosy: 0,2 milióna USD
Zisk: -644 miliónov USD

Asi nikoho neprekvapí, že na prvé miesto medzi vesmírne akcie sme zaradili spoločnosť Virgin Galactic. Tá vyvíja komerčné vesmírne lety pre súkromné osoby a výskumných pracovníkov prostredníctvom vlastných vesmírnych vozidiel, pričom je prvou firmou, ktorá si za cieľ dala vyvinúť vesmírny turizmus. Okrem toho sa zaoberá návrhom, vývojom, výrobou, pozemnými a letovými skúškami a letovou údržbou kozmických vozidiel. Víziou spoločnosti je sprístupniť vesmírny priestor pre bežných ľudí, iné firmy, ale aj pre špecialistov, ktorí by vedeli využívať nové získané poznatky.

V súvislosti s touto firmou sme tiež pred pár dňami informovali, že po tom čo sa vedenie spoločnosti rozhodlo odložiť ďalší plánovaný testovací let, akcie Virgin poklesli v súhrne až o 70%. Test bol pozdržaný z dôvodu opotrebovania niektorých dielov a v prípade úspechu mal umožniť začatie komerčných letov firmy do vesmíru. Aktuálne sa čaká na vyjadrenie, na ktorý dátum bude testovací let presunutý. V súčasnosti podnik negeneruje v podstate žiadne výnosy a jeho trhová hodnota je na úrovni 4,09 miliardy dolárov.

Astra Holicity (HOL)

Trhová kapitalizácia: 2,1 miliardy USD
Výnosy: 150 miliónov
Zisk:

Ďalšou možnosťou ako investovať do vesmírneho odvetvia je skrz firmu Astra, ktorá vstupuje na burzu prostredníctvom SPAC transakcie s firmou Holicity. Astra sa zameriava sa na to, aby poskytla ľudstvu každodenný prístup do vesmíru z akéhokoľvek miesta, pričom svoj plán chce pretaviť do reality v roku 2025. Víziou spoločnosti je zlepšovať život na Zemi z vesmíru.

Astra chce zmeniť tvar fungovania vesmírneho priemyslu, počnúc tým, ako sa tam ľudia dostanú. Podľa vlastných slov, tým, že firma ponúkne menšie a častejšie štarty, umožní vlnu inovácií na nízkej obežnej dráhe Zeme a zlepší život na našej planéte prostredníctvom lepšej konektivity a pravidelnejšieho pozorovania.

Raketa od Astry je schopná uniesť náklad o váhe 100 kilogramov na nízku obežnú dráhu Zeme iba za 2,5 milióna dolárov, pričom táto cena by sa mohla ešte výrazne znížiť, keď podnik bude schopný lietať do vesmíru na týždennej báze, čo by mohlo byť od roku 2023.

Pri prezentácií investorom manažment odhalil, že spoločnosť má momentálne zazmluvnené príjmy na viac ako 150 miliónov dolárov od od vládnych a komerčných zákazníkov na spustenie viac ako 100 kozmických lodí. SPAC fúzia oceňuje Astru na 2,1 miliardy dolárov. Po uzavretí transakcie sa budú akcie firmy obchodovať na burze Nasdaq pod symbolom ASTR.

Viasat (VSAT)

Trhová kapitalizácia: 3,2 miliardy USD
Výnosy: 2,3 miliardy USD
Zisk: -0,2 milióna USD

Spoločnosť Viasat poskytuje širokopásmové a komunikačné produkty a služby po celom svete. V rámci svojho vesmírneho segmentu pôsobí v oblasti navrhovania, vývoja, nasadenia, prevádzky a údržby satelitných systémov, sieťových technológií a bezdrôtových komunikačných systémov. Firma prevádzkuje geostacionárne internetové satelity na vysokej obežnej dráhe, pričom za letu napájajú Wi-Fi pre komerčné letecké spoločnosti, domáce širokopásmové pripojenie a ďalšie služby.

Akcie Viasat po dlhodobom stabilnom raste zažili v roku 2019 strmý pád, kedy sa ich cena prepadla o -60%. V tomto roku akcie vzrástli o +42,73%.

AST SpaceMobile (ASTS)

Trhová kapitalizácia: 393 miliónov USD
Výnosy:
Zisk:

AST SpaceMobile buduje sieť satelitov, tiež známu ako konštelácia, ktorá je navrhnutá na poskytovanie širokopásmového pripojenia z vesmíru priamo do spotrebiteľských smartfónov. Svojou technológiou sa teda oddeľuje od existujúcich satelitných sietí od firiem ako Iridium či Starlink, ktoré vyžadujú na pripojenie k službe ďalšie fyzické zariadenia.

„To o čo sa pokúšame je spustenie vesmírnej satelitnej siete, ktorá umožní každému telefónu – bez akýchkoľvek úprav hardvéru, softvéru, aplikácií a ničoho – pripojiť sa priamo k satelitom,“ uviedol pre CNBC generálny riaditeľ AST Abel Avellan. „Toto podporí skutočnú rýchlosť 5G širokopásmového pripojenia.“

Avellan uviedol, že AST je „stále vo vývojovej fáze“. Spoločnosť vypustila svoj experimentálny satelit s názvom BlueWalker 1 v apríli 2019. Satelit sa úspešne dostal na obežnú dráhu a slúžil ako test. Svoj druhý testovací satelit BlueWalker 3 plánuje firma vypustiť na konci roku 2021. Tento satelit by mal stáť asi 48 miliónov dolárov, pričom rovnako ako BlueWalker 1 ani BlueWalker 3 nebude slúžiť pre služby koncovým používateľom.

K príjmom sa dostaneme, keď v roku 2022 vypustíme prvých 20 [satelitov] a uvedieme ich do komerčnej prevádzky v druhej polovici roku 2023,“ uviedol Avellan. Po prvej fáze manažment očakáva, že vypustenie ďalších 148 satelitov bude stáť ďalších 1,2 miliardy dolárov.

Spoločnosť odhaduje, že táto hodnota tohto trhu presahuje 1 bilión dolárov. AST má čoskoro ohlásiť kontrakty s viacerými raketovými spoločnosťami na dodanie svojich satelitov na obežnú dráhu.

Maxar Technologies (MAXR)

Trhová kapitalizácia: 2,1 miliardy USD
Výnosy: 1,7 miliardy USD
Zisk: 303 miliónov USD

Maxar Technologies nepredstavuje žiaden nový vesmírny startup, ide o zabehnutú firmu, ktorá bola založená už v roku 1969 a poskytuje vesmírnu infraštruktúru, robotiku, podsystémy a informačné riešenia vrátane komunikačných a zobrazovacích satelitov. Hoci nejde o nový podnik, ale v kozmickom priemysle je relatívne novým hráčom a väčšinu jeho príjmov tvoria produkty a služby, ktoré vybudoval v minulosti.

Maxar však v minulých mesiacoch a rokoch získal taktiež aj množstvo kontraktov týkajúcich sa misie NASA, ktorá chce opäť doletieť na mesiac. Maxar má vyvinúť nové technológie na pohon a tankovanie vesmírnych lodí a dokonca tiež postaviť základné prvky novej lunárnej vesmírnej stanice. Akcie Maxar Technologies sa po obrovskom prepade z roku 2019 pozviechali, avšak momentálne majú opäť zostupný trend. Svojim investorom taktiež ponúkajú dividendový výnos vo výške 0,14%.

Aerojet Rocketdyne (AJRD)

Trhová kapitalizácia: 3,8 miliardy USD
Výnosy: 2,07 miliardy USD
Zisk: 138 miliónov USD

Medzi vesmírne akcie môžeme zaradiť aj podnik Aerojet Rocketdyne, ktorého história siaha až do roku 1915. Aerojet je jedným z lídrov vo výrobe raketových motorov. Medzi najväčších zákazníkov firmy patrí aj americký výrobca lietadiel Boeing, pre ktorého Aerojet vyrába štyri hlavné motory.

Firma taktiež zostrojila hlavné motory raketoplánu a rovnaké motory použije na pohon novej super rakety spoločnosti NASA. Vyprodukovala tiež motory pre raketu Delta IV organizácie United Launch Alliance a posilňovače motorov Atlas V a keďže by mal vesmírny priemysel v budúcich rokoch rásť, ťažiť by z toho mala i samotná firma. Akcie Aerojet Rocketdyne sú aktuálne blízko svojej maximálnej úrovne. Vesmírne akcie

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokČínsky gigant JD pokračuje v rýchlom raste, počet používateľov sa blíži k 500 mil.
Ďalší článokAmerický kongresman T0M EMMER vytvára daňový prístav kryptomien
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno