Vstup na burzu

Samsara sa v stredu pridala k rekordnému počtu softvérových firiem vstupujúcich na burzu v tomto roku. Spoločnosť počas IPO predala 35 miliónov akcií za cenu $23 za kus, čím získala 805 miliónov dolárov a získala trhovú kapitalizáciu na úrovni 10,7 miliardy dolárov. Cena akcie Samsara bola napokon na hornej hranici, keďže pôvodne sa očakávalo, že akcie budú ponúkané v rozpätí od $20 do $23.

S akciami sa začalo verejne obchodovať v stredu na burze NYSE pod symbolom „IOT“ na cene $24,90 a obchodovanie ukončili na cene $24,70. Výnosy z primárnej ponuky akcií plánuje manažment použiť prevažne na akvizície. Debut Samsary na akciovom trhu my mal byť jedným z posledných veľkých v tomto roku počas ktorého získalo 478 firiem zhruba 166 miliárd dolárov bez započítania SPAC podnikov.

Samsara

Ako naznačuje jej akciový symbol IOT, Samsara sa zameriava na takzvaný internet vecí. Vyvinula cloudovú platformu, ktorá firmám umožňuje používať zariadenia pripojené na internet vecí a to od videokamier až po zariadenia zberajúce dáta. Vďaka jej službám sú priemyselné podniky a ich operácie výkonnejšie a to skrz vyššiu bezpečnosť, efektívnosť a udržateľnosť. Spoločnosť ma aktuálne na konte tisícky zákazníkov a viac ako 1 milión pripojených zariadení, od ktorých získava vyše 2 bilióny údajov ročne.

Podobne ako väčšina softvérových firiem aj Samsara pri vstupe na burzu nie je zisková. V prvých 9 mesiacoch roka 2021 vyprodukovala stratu 102 miliónov dolárov pri príjmoch vo výške 303 miliónov dolárov.

Potenciál

Samsara je pionierom v oblasti IoT – internetu vecí, ktorá by mala v najbližšej dekáde zažívať prudký rozmach a to najmä z dôvodu zvyšujúcej sa robotizácie a automatizácie. Podniky na celom svete budú čoraz viac závislé od strojov a s cieľom maximalizovať ich výkonnosť a efektivitu sa budú snažiť získavať čo najviac dát. A softvér od Samsary im to umožňuje.

Avšak ako to už býva zvykom, firmy s vysokým potenciálom zväčša vstupujú na burzu výrazne predražené. Akcie Samsara považujeme aktuálne za drahé, keďže súčasná trhová kapitalizácia 12,3 miliardy dolárov a očakávané príjmy na úrovni 400 miliónov dolárov vytvárajú pomer ročných výnosov na akciu (P/S) až 30,75.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokMeniaci sa Apple je už ďaleko viac ako iba výrobca iPhone
Ďalší článokOracle expanduje do zdravotníctva akvizíciou Cerner za $28,3 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno