Miľník pre Joby Aviaton

Akcie Joby Aviation včera vzrástli o +44 % a v dnešnom obchodovaní o ďalších +17 % na 10,45 USD po oznámení, že spoločnosť dostala povolenie na spustenie letových testov. Americká spoločnosť vyvíja elektrické lietajúce taxíky s vertikálnym vzletom pre metskú mobilitu a oznámila, že už začala s produkciou a čoskoro dodá svoje vôbec prvé lietadlo eVTOL. Tento model pripomína svojím vzletom a pristátim vrtuľníky. S letmi by chcela firma začať v roku 2024.

Víziou spoločnosti je vytvoriť na požiadanie tichý a ekologicky šetrný dopravný systém, ktorý dokáže zmierniť preťaženie a znížiť emisie v mestských oblastiach. Joby Aviation vstúpila na burzu v roku 2021 nie klasickým procesom IPO, ale prostredníctvom SPAC akvizície.

Oznámenie prišlo len 2 týždne po tom, čo vesmírna spoločnosť Virgin Galactic miliardára Richarda Bransona oznámila, že spúšťa komerčné turistické lety do vesmíru, na čo jej akcie reagovali 40-percentným rastom.

Joby Aviaton a dôležité partnerstvá

Inovatívna firma spolupracuje aj s viacerými významými podnikmi z priemyslu. V októbri 2022 do Joby Aviaton investovala americká Delta Airlines, aktuálne najcennejšia letecká spoločnosť sveta pred írskym Ryanairom, ktorému sme sa venovali v našej analýze. Delta investovala do firmy 60 miliónov eur a získala tým 2 % podiel v podniku, pričom zároveň informovala, že v budúcnosti môže investovať do Joby Aviation ďalších 140 miliónov dolárov.

Joby Aviation

V apríli tohto roku spoločnosť oznámila aj ďalšie dôležité partnerstvo a to s najväčšou automobilkou sveta z hľadiska produkcie, japonskou Toyotou. Dohoda spočíva v dodávkach kľúčového hnacieho ústrojenstva, pohonu a komponentov pre výrobu lietadiel. Toyota je zároveň najväčším externým akcionárom Joby Aviation, keď do firmy investovala už zhruba 400 miliónov dolárov. Joby tiež spolupracuje s dcérskou spoločnosťou Toyoty Aero Asahi na leteckej taxislužbe pre cestujúcich v Japonsku.

Pri oznámení o povolení letových skúšok podnik oznámil aj ďalšie nové partnerstvo. Juhokórejská telekomunikačná spoločnosť SK Telecom informovala o investícií 100 miliónov dolárov do Joby Aviation. Investícia poskytne Joby prístup na rýchlo sa rozvíjajúci kórejský trh.

Kým začne Joby dodávať svoje lietadlá komerčným zákazníkom je odkázaná na kontrakt s leteckou základňou Edwards v rámci kontraktu s americkým letectvom v hodnote až 131 miliónov dolárov s cieľom demonštrovať rozsah potenciálnych prípadov logistického využitia lietadla.

Akcie Joby Aviation


Akcie Joby Aviation za posledné 2 dni v reakcii na pozitívne správy vzrástli o viac ako +60 % a od začiatku roka už o +208,5 %. Svojim výkonom tak prekonávajú aj akcie Nvidie a akcie Spotify.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokČínsky Baidu tvrdí, že jeho nová AI porazila ChatGPT
Ďalší článokMôže rast krypta pokračovať? Názor Kicoma a ďalších hostí streamu XTB
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno