Kvartálne výsledky

Ak niekomu na akciovom trhu patrí rok 2023, tak Nvidia. Najcennejší výrobca čipov a 6. najhodnotnejšia spoločnosť sveta ťaží z rozmachu umelej inteligencie, ktorú poháňajú jej čipy. Spanilú jazdu akcií Nvidia odštartoval už prvý štvrťrok, počas ktorého manažment vydal tak silnú prognózu rastu príjmov, že prekvapila aj tých najväčších optimistov a fanúšikov. Vďaka tomu sa Nvidia dostala do klubu bilionárov, teda medzi spoločnosti, ktorých trhová kapitalizácia presahuje 1 bilión USD, čiže do exkluzívneho klubu, kde jej robí spoločnosť jedine Apple, Microsoft, Saudi Aramco, Google a Amazon.

Akcie Nvidie si od začiatku roka pripísali už 229 % a začali sa ozývať hlasy, či tento nárast a očakávania od umelej inteligencie nie sú už prehnané. Proti tomuto názor je napr. taký Stanley Druckenmiller patriaci medzi investorov, ktorých sa oplatí sledovať. Ten počas 2. kvartálu spravil z Nvidie svoju najväčšiu pozíciu v portfóliu s podielom 15,1 %. Zdá sa, že vedel, čo robil.

Nvidia totiž v 2. štvrťroku fiškálneho roka 2024, ktorý sa skončil 31. júla rozrdvila analytické predpoklady a potvrdila obrovský dopyt po umelej inteligencii. Navyše pokračujúci silný výhľad manažmentu nadchol investorov natoľko, že akcie Nvidia v rozšírenom obchodovaní rastú o ďalších +6,6 % na 502,15 USD, čo je najvyššia úroveň v histórií.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom fiškálnom kvartáli roku 2024 Nvdiia dosiahla tržby vo výške $13,51 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +101 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $11,17 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk sa medziročne zvýšil o +1 263 % z $499 MIL. na $6,80 MLD. 

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol o +843 % z $656 MIL. na $6,19 MLD., resp. z $0,26 na $2,48. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol $2,70 na akciu, pričom analytici prognózovali zisk $2,09 na akciu.

Voľný cash flow: Voľný cash flow stúpol v porovnaní s minulým rokom o +605 % z $837 MIL. na $5,90 MLD.

„Začala sa nová éra počítačov. Spoločnosti na celom svete prechádzajú od všeobecných k zrýchleným výpočtovým technikám a generatívnej AI,“ povedal Jensen Huang, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti NVIDIA. „Počas štvrťroka hlavní poskytovatelia cloudových služieb oznámili masívne investície do infraštruktúry AI NVIDIA H100. Poprední poskytovatelia podnikových IT systémov a softvéru ohlásili partnerstvá s cieľom priniesť NVIDIA AI do každého odvetvia. Preteky v osvojení si generatívnej AI sú v plnom prúde,“ povedal.

Najdôležitejšie novinky

Výsledky Nvidie boli skutočne pôsobivé, o čom svedčí viac ako 13-násobný nárast prevádzkového zisku. Firma dosiahla i ďalší miľník. Jej štvrťročné tržby vôbec prvýkrát predbehli predaj konkurenntého Intelu, ktorý sa trápi. Rozprávkový príbeh spoločnosti by mal pokračovať.

V ďalšom štvrťroku vedenie podniku očakáva, že príjmy dosiahnu 16 miliárd USD, čím jednoznačne prevýšila už tak veľmi vysoké očakávania analytikov. Tie boli vo výške 12,5 miliardy USD. Veľmi silné prognózy Nvidie potvrdzujú slová generálneho riaditeľa Nvidie, Jensena Huanga, ktorý ohlásil, že sa „začala sa nová počítačová éra“ a že spoločnosti po celom svete prechádzajú ku generatívnej umelej inteligencii.

Ďalšou veľkou novinkou je nový plán spätného odkupu akcií za 25 miliárd USD, ktorý plánuje spoločnosť naplniť ešte počas tohto roka.

Akcie Nvidia


Akcie Nvidia si od začiatku roku pripísali už +229 % a v dnešnom rozšírenom obchodovaní rastú o ďalších +6,6 % na 502,15 USD. Dividendový výnos akcií Nvidia predstavuje 0,03 %. Výsledky Nvidie podporili i mnohé ďalšie akcie konkurenčných spoločnostíí, ako AMD, Broadcom, ale i celý technologický sektor.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Európsky fintech Adyen za jediný deň odpísal 41 % a 20 miliárd z trhovej hodnoty
Zoom zvyšuje prognózy tržieb aj zisku na zvyšok roka
Akcie Robloxu odpísali 21 % po poklese denných používateľov
Akcie Sea odpísali 29 %, firma hlási opäť červené čísla
Výsledky Palantir investory přiliš nepotěšily. Akcie zamířily do červena
Apple už neťahá predaj iPhonov ale služby
Paramount global postupne znižuje stratu zo streamovania
AMD oznámil solídne čísla, ale tiež prienik do umelej inteligencie
Letná výsledková sezóna očami Tomáša Vranku
Párty sa skončila. Zisk najväčších ropných spoločností sa prepadol o polovicu
Intel prekvapil Wall Street nečakaným ziskom, akcie posilňujú
Akcie Meta opäť posilňujú o 7%, rast spoločnosti opäť zrýchľuje
Impozantný nárast počtu používateľov Snapu o 50 miliónov zatienený slabými vyhliadkami
Google prekvapil silným štvrťrokom prekvapil vo všetkých smeroch, akcie posilňujú o 7%
Microsoft prekonáva prognózy napriek postupnému poklesu predaja
Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokHerný priemysel a 3 najlepšie herné akcie z odvetvia
Ďalší článokBaidu v zelených číslach, hlási oživenie v oblasti reklamy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno