Vojna ako spúšťač investícií do zbrojenia

Paradigma investovania do obranných akcií sa podľa analytika Bank of America Ronalda Epsteina dramaticky zmenila, keď Rusko napadlo Ukrajinu. Epstein odhaduje, že výdavky USA na obranu ako percento hrubého domáceho produktu (HDP) by sa v reakcii na nedávnu ruskú agresiu mohli zvýšiť z približne 2,8 % na 3,5 % až 4 %. Epstein očakáva, že v roku 2023 americké výdavky na obranu stúpnu na najmenej 800 miliárd dolárov.

Rovnaký scenár pritom možno očakávať aj v EÚ a štátoch, ktoré zastrešuje obranná aliancia NATO. Mnoho štátov vrátane Slovenska dlhodobo neplnilo svoj záväzok investovať do obrany 2 % HDP, ale to by sa malo zmeniť. EÚ už ohlásila masívne zvyšovanie výdavkov na obranu a z týchto plánov budú významne benefitovať zbrojárske spoločnosti. My sa teraz pozrieme práve na tieto firmy a ich akcie.

Zbrojárske akcie

Raytheon Technologies (RTX)

Raytheon Technologies je obranný gigant vytvorený fúziou spoločností Raytheon a United Technologies v roku 2020, ktorý produkuje široké portfólio produktov vrátane leteckých motorov, avioniky, aeroštruktúr, kybernetickej bezpečnosti, riadených striel, systémov protivzdušnej obrany, satelitov a bezpilotných lietadiel. Známou protilietadlovou zbraňou z dielne podniku sú napr. tzv. Stingery, ktoré sa vo veľkom už dnes dodávajú na Ukrajinu. Epstein hovorí, že Raytheon je podľa neho najlepšou zbrojárskou akciou pre rok 2022. Podnik by mal tiež ťažiť z investičných priorít ministerstva obrany USA v oblastiach hypersoniky, kybernetickej bezpečnosti a protiraketovej obrany.

Akcie Rayethon Technologies sa aktuálne obchodujú za 37,7 násobok zisku na akciu (P/E), 30,7 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 15,7 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 2,10 %.

General Dynamics (GD)

General Dynamics vyrába rad vozidiel a systémov pre americkú armádu. Vo februári ministerstvo zahraničných vecí USA schválilo predaj 250 hlavných bojových tankov M1A2 SEPv3 a MBT Poľsku za 6 miliárd dolárov. Očakáva sa, že Česká republika, Rumunsko a ďalšie východoeurópske krajiny sa môžu tiež pokúsiť posilniť svoju tankovú obranu.

Akcie General Dynamics sa obchodujú za 20,1 násobok zisku na akciu (P/E), 19,3 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 14,6 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 2,17 %.

BAE Systems (BA.L)

Britská firma BAE je jednou z najväčších európskych obranných spoločností, pričom pôsobí v 5 segmentoch: elektronické systémy, kybernetická a spravodajská služba, platformy a služby, letecká doprava a námorná doprava. Vyrába širokú škálu produktov od bojových vrtuľníkov, obrnených vozidiel, dronov až po bojové lode.

BAE Systems

Akcie BAE Systems sa obchodujú za 13,2 násobok zisku na akciu (P/E) a 8,3 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 3,42 %.

Northrop Grumman (NOC)

Northrop Grumman je jedným z najväčších svetových výrobcov zbraní a vojenskej techniky. Northrop má podľa Epsteina jedno z najlepších portfólií obrany na trhu, ktoré zahrňuje špičkové lietadlá a kozmické lode novej generácie až po bezkonkurenčné kybernetické bezpečnostné systémy a všestranné radary. Epstein hovorí, že Northrop je najmä dlhodobou stávkou, keďže najziskovejšia fáza programu B-21 Raider je stále vzdialená 10 rokov a zbrojný systém spoločnosti Ground Based Strategic Deterrent alebo GBSD sa začne vyrábať do konca desaťročia.

V súčasnosti sa akcie podniku obchodujú za 10,0 násobok zisku na akciu (P/E), 32,4 násobok voľného cashflowu (P/FCF) a 7,4 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 1,44 %.

Thales (HO.PA)

Francúzsky Thales produkuje široké portfólio zbrojárskych produktov vrátane striel krátkeho a stredného doletu, elektronických komponentov, dronov a raketových systémov. Pre pechotu zas vyrába taktiež zbrane pre pechotu ako samopaly F90. Spoločnosť sa tiež zaoberá vývojom sledovacích, detekčných a spravodajských systémov.

Aktuálne sa akcie Thales obchodujú za 23,1 násobok zisku na akciu (P/E) a 9,7 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 2,28 %.

Rheinmetall (RHM.DE)

Nemecký Rheinmetall so sídlom v Düsseldorfe v rámci svojej armádnej divízie vyrába tanky, zbraňové a muničné systémy stredného a veľkého kalibru, delostrelecké systémy, inteligentné projektily či vysokenergetické lasery. Okrem armádnej divízie sa podnik zaoberá aj systémami pre vozidlá, elektronickými systémami, a senzormi. Práve Rheinmettal nedávno informoval, že plánuje nový závod na Slovensku v Moldave nad Bodvou, ktorý by mal dodať našej armáde 152 bojových vozidiel KF41 Lynx.

Rheinmetall – Defence and security solutions to protect our forces
Zdroj obrázku: Rheinmetall

V súčasnosti sa akcie Rheinmetall obchodujú za 15,1 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 10,2 násobok EV/EBITDA.

Leonardo (LDO.MI)

Leonardo je talianska nadnárodná spoločnosť špecializujúca sa na letectvo, obranu a bezpečnosť, pričom ide o ôsmeho najväčšieho dodávateľa obrany na svete. Podnikanie firmy sa delí do 5 segmentov: vrtuľníky, lietadlá, konštrukcie, elektronika, kybernetická bezpečnosť. Medzi najznámejšie produkty talianskej spoločnosti patria bojové lietadlá M-346 a vrtuľníky AW139.

V súčasnosti sa akcie Leonardo obchodujú za 12,0 násobok zisku na akciu (P/E) a 4,1 násobok EV/EBITDA.

BWX Technologies (BWXT)

BWX Technologies dodáva americkým ponorkám a nosičom jadrové reaktory, palivo a súvisiace služby. Vedenie firmy nedávno oznámilo reorganizáciu svojho podnikania s cieľom oddeliť vládne a komerčné podnikanie do 2 rôznych segmentov vykazovania, čo čo by malo pomôcť vytvoriť strategické výhody a nákladovú synergiu.

Momentálne sa akcie BWX Technologies obchodujú za 16,2 násobok zisku na akciu (P/E), 64,5 násobok voľného cashflowu (P/FCF) a 11,9 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 1,67 %.

Lockheed Martin (LMT)

Lockheed Martin je americká korporácia pôsobiaca v oblasti letectva, zbraní, obrany, informačnej bezpečnosti a technológií. Vznikla zlúčením Lockheed Corporation s Martin Marietta v marci 1995. V súčasnosti je Lockheed Martin jednou z najväčších zbrojárskych firiem na svete, ktorá sa zaoberá v podstate všetkými obrannými produktmi. Medzi tie najznámejšie patria helikoptéry Blackhawk, stíhačky Sikorsky a F-16, ktoré majú byť dodané Slovensku v nasledujúcich rokoch či tzv. Javeliny. Ide o protitankovú ochranu, ktorá je posielaná práve na ochranu Ukrajiny.

Dosya:F-16 Fighting Falcon.jpg - Vikipedi
Stíhačka F-16

Akcie Lockheed Martin sa obchodujú za 19,3 násobok zisku na akciu (P/E), 15,8 násobok voľného cashflowu (P/FCF) a 13,2 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 2,55 %.

L3Harris Technologies (LHX)

L3Harris Technologies je letecká a obranná spoločnosť zameraná na riešenia misií poháňaných technológiami. Firma v posledných štvrťrokoch zasiahli problémy s dodávateľskými reťazcami, ale budúci rast v programe bojových lietadiel F-35 a medzinárodný dopyt by mali podporiť rast v roku 2023 a v období neskôr.

Momentálne sa akcie L3Harris Technologies obchodujú za 27,4 násobok zisku na akciu (P/E), 21,7 násobok voľného cashflowu (P/FCF) a 15,7 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 1,79 %.

Leidos Holdings (LDOS)

Leidos poskytuje technologické služby a riešenia pre obranný a spravodajský priemysel a je ďalším podnikom vystaveným výdavkom vlády USA na kybernetickú bezpečnosť. Spoločnosť nedávno zaistila novú zmluvu Agentúry pre obranné informačné systémy (DISA) v hodnote 11,5 miliardy dolárov na konsolidáciu systémov informačných technológií v rámci projektu Fourth Estate Network Optimization.

Momentálne sa akcie Leidos Holdings obchodujú za 19,4 násobok zisku na akciu (P/E), 15,8 násobok voľného cashflowu (P/FCF) a 13,0 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií je na úrovni 1,41 %.

Záver

Zbrojárskych spoločností, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu bude omnoho viac. Môžeme spomenúť napr. konglomerát Honeywell, softvérovú spoločnosť na analýzu údajov Palantir, Textron, Kratos, Boeing, Safran, Dassault Systems či Aerojet Rocketdyne,. Zároveň chceme upozorniť pred bezhlavým nakupovaním akcií týchto firiem bez ďalšej analýzy, keďže väčšina z nich v predchádzajúcich týždňoch už stúpla o desiatky percent. Investori totiž zapracovali do svojich modelov nové očakávania a premietli ich do súčasných cien akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokCEO Draftkings odkazuje investorom, že predaj akcií „jeho“ firmy je ich najväčšia chyba v živote
Ďalší článokStrach z rastúcej ceny plynu? Riešením môžu byť akcie Equinor
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno