Herný priemysel sa rozrastá, herné akcie benefitujú

Herný priemysel sa každoročne rozrastá a naberá na popularite. Najdôležitejšií segment herného priemyslu predstavujú mobilné hry najmä vďaka svojej dostupnosti. Podľa prieskumu spoločnosti Newzoo mobilné hry vyprodukujú firmám príjmy 92,6 miliardy USD, čo však predstavuje medziročný nárast iba o necelé 1 %.

S odstupom nasledujú hry pre konzoly, ako sú PlayStation, Xbox alebo Nintendo, s predpokladanými ročnými príjmami na úrovni 56,1 miliardy USD. Ich medziročný nárast je však výrazne vyšší – 7,4 %. Môže za to oneskorené vydanie niektorých veľkorozpočtových titulov ako Hogwarts Legacy, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom, ako aj pripravované tituly ako Starfield a Spider-Man 2.

Nasledujú počítačové hry s 37,1 miliardami USD a nárastom o 1,6 %. Na poslednej priečke sú počítačové hry v internetovom prehliadači s 1,9 miliardami USD. Tie však strácajú na dôležitosti čo potvrdzuje medziročný pokles o 16,9 %.

image 13
Odvetviu herného priemyslu dominujú mobilné hry, ale najväčší nárast zažili konzolové hry

Podľa údajov spoločnosti Statista by mal herný trh dosiahnuť v roku 2023 tržby až na úrovni 385 miliárd USD a do roku 2027 rásť priemerným tempom 7,89 % ročne. V tomto roku by tak mala hodnota herného priemyslu stúpnuť na 522 miliárd USD, čo z neho robí populárne odvetvie aj medzi investormi. Popularitu a potenciál odvetvia a teda i herných akcií pomáhajú zvyšovať aj nové technológie ako virtuálna a rozšírena realita, resp. metaverzum.

Najväčšie herné akcie

Na ktoré akcie si teda treba posvietiť v rámci herného priemyslu? Nižšie je uvedených 10 najväčších herných spoločností z hľadiska trhovej kapitalizácie. Rebríček ovláda s veľkým náskokom Microsoft, ktorý však nemožno zaradiť vyslovene medzi herné akcie, pretože z tohto odvetvia generuje iba zlomok svojich príjmov. Technologický gigant vlastní hernú konzolu Xbox, niekoľko menších štúdií a herných tiulov, ako Halo, Gears of War alebo Age of Empires. Microsoft sa ale snaží do herného odvetvia preraziť stále viac, čo potvrdzuje nedokončená akvízicia najcennejšieho štúdia Activision Blizzard. Ide o vôbec najdrahšiu akvizíciu v histórií odvetvia.

herne akcie
Najväčšie herné akcie spoločností z hľadiska trhovej kapitalizácie, zdroj: companiesmarketcap.com

Podobne je na tom čínsky technologický obor Tencent, ktorý minulý rok zdvojnásobil svoju investíciu v európskom vydavateľovi hier Ubisoft. Prvú trojku uzatvára japonská spoločnosť Sony, ktorá vlastní obľúbenú konzolu PlayStation. Tá sa snaží tiež viac uspieť v lukratívnom odvetví a za týmto účelom minulý rok kúpila štúdio Bungie za 3,6 miliardy USD.

Prvú desiatku uzatvárajú spoločnosti Activision Blizzard, čínska spoločnosť NetEase, Nintendo, Electronic Arts, singapurský Sea, Take Two Interactive a Roblox. Poďme sa ale pozrieť na 3 najlepšie herné akcie.

Activison Blizzard

Activison Blizzard je americká firma, ktorá je so svojou trhovou kapitalizáciou na úrovni 71 miliárd dolárov najhodnotnejšou hernou spoločnosťou na svete. Vznikla v roku 2008 spojením vydavateľstiev Activison a PC Blizzard, pričom v roku 2016 pripojila herné štúdio King zamerané na vývoj mobilných hier. Medzi jej najznámejšie tituly patria hry ako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo, Overwatch či Candy Crush. Vďaka týmto hrám Activison Blizzard každý rok oslovuje viac ako 400 miliónov používateľov.

Activison ťaží zo silného portfólia obľúbených herných franšíz, ktoré produkuje ako na konzoly, tak pre mobilné zariadenia. Podnik medzi rokmi 2015 a 2022 zvýšil svoje príjmy o 61,6 % z 4,7 miliardy na 7,5 miliardy USD a zisk o 71,6 % z 880 miliónov na 1,5 miliardy USD.

Mobilné hry sú hlavným zdrojom rastu spoločnosti. Zatiaľ čo v roku 2015 vygenerovali príjmy vo výške 418 miliónov, v roku 2022 to už bolo 3,52 miliardy USD, čo značí nárast o 742 %. Podiel príjmov tohto segmentu na celkových tržbách sa tak zvýšil z 9,0 na 47 %. Medzi konkurentmi vyniká Activision zároveň i vysokou efektívnosťou a ziskovosťou. Zisková marža dosahuje až 25 %. Ako jedna z mála firiem v odvetví zároveň vypláca stabilne dividendy. Súčasný dividendový výnos predstavuje 1,09 %.

Herné akcie - Activision Blizzard
Herné akcie – Activision Blizzard

Ak by ste sa rozhodli investovať do akcií Activison Blizzard, jednalo by sa o arbitrážnu stávku, pre ktorú sa rozhodol aj Buffettov Berkshire Hathaway. Investícia by predstavovala arbitráž, pretože spoločnosť sa dohodla s Microsoftom o kúpe za 67 miliárd USD, resp. 95 USD na akciu. Aktuálna cena akcií je 90,9 USD, čo predstavuje potenciálny výnos 4,5 %. Tento rozdiel v cene je daný tým, že existuje hrozba zamietnutia zo strany regulačných úradov. Vyzerá to však, že transakcia v najbližších mesiacoch prebehne a Activison bude súčasťou Microsoftu.

Take-Two Interactive

Spoločnosť Take-Two Interactive Software nie je tak známa ako Activison Blizzard, avšak jej 2 herné štúdia Rockstar Games a 2K sú jednotlivým hráčom určite známe dosť. Medzi jej najznámejšie hry patrí GTA, Red Dead Redemption, NBA 2K, Borderlands, Mafia a Civilization. Take-Two sa snaží napodobniť úspech Activison a jeho akvizície herného mobilného štúdia King. V minulom roku preto dokončil kúpu štúdia na vývoj hier Zynga za 12,7 miliardy USD.

Rast príjmov spoločnosti Take-Two je ešte pôsobivejší ako v prípade Activison. Medzi fiškálnymi rokmi 2015 a 2023 jej ročné tržby vzrástli päťnásobne. Opäť ich ťahali mobilné hry, ktoré vygenerovali 57 % celkových príjmov. Do roku 2021 sa firme darilo aj pravidelne zlepšovať hospodárenie, avšak v roku 2023 prišla prudká strata. Tá je spojená práve so spomínanou akvizíciou štúdia Zynga.

V ďalších rokoch by mala spoločnosť Take-Two naďalej benefitovať svojich herných franšíz a otvorená bude pravdepodobne aj nákupom ďalších menších štúdií. V roku 2025 by mala vydať GTA VI, na čo sa už tešia milióny hráčov. V tomto roku by mali tržby spoločnosti stúpnuť na 7,8 miliardy USD. Prechádzajúca časť GTA V mala po celom svete predaných 180 miliónov kusov, čím sa stala 3. najpredávanejšou videohrou v histórií. Ďalšia hra z dielne spoločnosti, Red Dead Redemption 2, je v rebríčku predávanosti na 8. mieste.

Herné akcie - Take Two Interactive
Herné akcie – Take Two Interactive

Po dlhšom čase sa darí i samotným akciám Take-Two Interactive. Od začiatku roka si pripísali +35 %, hoci v posledných 5 rokoch predstavuje výnos akcií iba +12,1 %. Investori boli predtým zvyknutí na lepší výkon, keďže za posledných 10 rokov akcie firmy vzrástli o +832 %. Pri súčasnej cene 139,5 USD sa akcie Take-Two Interactive obchodujú za 45 násobok očakávaného tohtoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 45,9 násobok EV/EBITDA. Firma svojim akcionárom neponúka dividendový výnos.

Roblox

Roblox sme zaradili medzi 3 najlepšie herné akcie, ale spoločnostiam Activison Blizzard a Take-Two Interactive sa podobá len v máločom. Roblox je populárna online platforma a systém na tvorbu hier, ktorý umožňuje používateľom navrhovať, vytvárať a hrať hry vytvorené inými používateľmi. Uvedená na trh bola v roku 2006 a odvtedy získala obrovskú popularitu, najmä medzi mladším publikom. Takmer polovica jeho používateľskej základne je mladšia ako 13 rokov.

image 19
Herné akcie – Roblox

Spoločnosť sa nedávno podelila s investormi o svoje nové smerovanie, ktoré sa pozerá na budúcnosť metaverza. To je logický krok, keďže Roblox predstavuje virtuálny svet s vlastnými predmetmi a virtuálnou menou Robux. Celkovo ponúka Roblox jedinečnú kombináciu tvorby hier, sociálnej interakcie a zábavy, čo ho robí významným a vplyvným hráčom vo svete online hier.

Roblox v posledných rokoch zažil raketový vzostup príjmov. Medzi rokmi 2018 a 2023 stúpli o 585 % z 325 miliónov na 2,23 miliardy USD. Za tento čas výrazne vzrástol aj počet používateľov platformy z 15 na 66,5 milióna. Za posledný štvrťrok však počet používateľov mierne klesol, čo vyvolalo pokles akcií až o 29 % za jediný deň.

Na burze debutovali akcie Roblox v roku 2021 na cene 70 USD. Odvtedy spoločnosť stratila viac ako polovicu svojej trhovej hodnoty. Okrem spomínaneho poklesu počtu používateľov v poslednom štvťroku, investorov vyrušujú aj pokračujúce vysoké straty, ktoré podnik generuje a navyšuje. V roku 2022 dosiahla čistá strata Robloxu až 931 miliónov USD. Pokles používateľov zas spochybnil schopnosť firmy dosiahnuť jej cieľ pritiahnuť na svoju platformu až 1 miliardu používateľov.

Napriek výraznému poklesu akcií Roblox z tohto týždňa sú tento rok v zelených číslach, keď stúpli o +7 %. Pri súčasnej cene 30 USD sa akcie firmy obchodujú za 7,4 násobok tržieb na akciu (P/S) a 46,6 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF).

Vyššie zmienené a popisované spoločnosti nepredstavujú investičné odporúčanie. Článok ma informatívny charakter a jeho cieľom je priblížiť sitáciu na trhu a priblížiť podnikanie daných firiem. Herné akcie

Pozri tiež:

3 akcie športových klubov, ktoré si môžeš kúpiť
Rozvojové akcie s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
11 zbrojárskych akcií, ktoré budú benefitovať z rastúcich výdavkov na obranu
Toto sú vesmírne akcie, ktorými sa môžeš podieľať na raste celého odvetvia
3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti
3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať v tvojom watchliste
3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať
3 najlepšie juhoamerické akcie na burze s obrovským potenciálom
3 francúzske akcie, ktorými môžeš zarábať na vzostupe luxusu
3 akcie, ktorými sa brániť voči prípadnej korekcii
3 akcie, ktoré spájajú vysoké dividendy a rast
Herné akcie

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokStanley Druckenmiller verí v Nvidiu, vlastní už takmer 1 milión akcií
Ďalší článokNvidia rozdrvila predpoklady a jej akcie rastú na nové maximá
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno