V predchádzajúcich článkoch ako 3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste, 3 lacné dividendové ETF fondy alebo 3 rastové akcie, ktoré nedávno vstúpili na burzu a poklesli o viac ako 40% sme sa venovali pravdepodobne 2 najpopulárnejším skupinám akcií – dividendovým a rastovým.

Zatiaľ čo prvá skupina ponúka investorom možnosť vysokých a pravidelných príjmov, druhá ponúka vyšší rastový potenciál, ale zároveň aj vyššie riziko. Niektoré spoločnosti však spájajú výhody relatívne vysokej dividendy ako aj rastu a práve na 3 takéto akcie sa pozrieme v tomto článku.

Akcie PepsiCo

Dividendový výnos: 2,72%
Nárast tržieb za 5 rokov: 12,1%
Zhodnotenie akcií za 5 rokov:
+45,97%

Náš zoznam otvárame americkým nápojovým gigantom a 49. najcennejším podnikom na trhu – PepsiCo. Warren Buffet síce preferuje ako investor Coca-Colu, avšak už dlhší čas sa viac darí práve jej hlavnému konkurentovi. Môže za to predovšetkým krok vedenia spoločnosti diverzifikovať svoje podnikanie smerom k občerstveniu, keďže v súčasnosti už viac ako 50% príjmov pochádza práve z občerstvenia.

Celkovo firma vlastní desiatky obľúbených značiek vrátane Pepsi, Mirinda, 7UP, Lipton, Lay´s, Tropicana, Rockstar, Gatorade, Mountain Dew, Doritos, Cheetos. O mohutnosti úspechu jednotlivých produktov hovorí tiež fakt, že predaj až 23 značiek tvorí ročné príjmy presahujúce 1 miliardu dolárov.

Značky a produkty od Pepsi
Portfólio vybraných produktov patriacich pod PepsiCo, zdroj obrázku: Themanufcaturer

Napriek tomu, že PepsiCo je obrovská firma a spotrebiteľský trh neponúka také možnosti rastu ako napr. oblasť IT, manažment stále nachádza priestor na rozvíjanie podnikania. Rok 2020 bol z hľadiska podniku rekordný, keď dosiahol tržby vo výške 70,37 miliardy dolárov. Zároveň išlo 5. rok rastu výnosov v rade, pričom za toto obdobie celkové výnosy stúpli o +12,1% a už v tomto roku by mali podľa agentúry Zacks tržby spoločnosti stúpnuť na 77,2 miliardy dolárov a v roku 2022 na 80,3 miliardy dolárov. Taktiež by mala firma atakovať svoj najvyšší čistý zisk v histórií.

Rast výnosov a ziskov by malo v ďalších rokoch poháňať viacero iniciatív vedenia podniku. Dlhodobo podobne ako ostatní producenti sladených nápojov čelí aj PepsiCo zmene spotrebiteľského správania, keď dopyt po týchto produktoch klesá. Z tohto dôvodu taktiež plánuje spoločnosť predať podiel vo svojej značke Tropicana za 2,78 miliardy eur firme PAI. Najpredávanejšie pomarančové džúsy v USA – Tropicana čelili už dlhší čas poklesu predaja a taktiež nižším ziskovým maržiam.

Reakciou manažmentu na pokles dopytu po sladených nápojov je vývoj nízko kalorických alternatív, vitamínových nápojov či znižovanie obsahu cukru v nápojoch. PepsiCo sa snaží tiež zvýšiť svoj podiel na trhu energetických nápojov, čo je kategória, ktorá sa naopak teší rastúcemu dopytu. V minulom roku spoločnosť súhlasila s kúpou značky Rockstar Energy Beverages za 3,85 miliardy dolárov a práve akvizície predstavujú ďalšiu možnosť rastu.

Ďalšou iniciatívou, ktorá by mohla dostať podnik pred konkurenciu je dohoda s firmou Beyond Meat. Na základe tejto dohody firmy vytvorili spoločný podnik PLANeT s cieľom vyvíjať a produkovať občerstvenie a nápoje z rastlinných bielkovín, čo je oblasť, ktorá získava čoraz väčšiu pozornosť a priestor medzi spotrebiteľmi.


Akcie PepsiCo sa aktuálne nachádzajú blízko svojej najvyššej úrovne v histórií aj vďaka výborným kvartálnym výsledkom podniku, pričom v priebehu tohto roka vzrástli o +6,47% čím výrazne zaostávajú za výkonom akciového indexu S&P 500, ktorý stúpol o +19,09%. Za obdobie 5 rokov sa bez započítania dividendy a reinvestovania dividendy akcie podniku zvýšili o +45,97%.

K dnešnému dňu sa spoločnosť na burze obchoduje za 26,7 násobok čistého zisku na akciu (P/E) a 30,8 voľného cash flowu na akciu (P/FCF). Dividendový výnos je vo výške 2,72%.

Akcie Intel

Dividendový výnos: 2,64%
Nárast tržieb za 5 rokov: 31,1%
Zhodnotenie akcií za 3 roky: +49,52%

Medzi akcie, ktoré spájajú vysokú dividendu a rast možno taktiež zaradiť Intel, ktorá je v rebríčku najhodnotnejších spoločnosti hneď za firmou PepsiCo na 50. mieste. Firma, ktorá bola založená v roku v roku 1968, je dnes jedeným z najväčších producentov procesorov a čipov na svete, pričom produkty od Intelu sa používajú v počítačoch, notebookoch, dátových centrách, Wifi zariadeniach a v iných výpočtových či pamäťových zariadeniach.

Intel zaznamenal v posledných 5 rokoch nárast tržieb o +31,1% až na 77,87 miliárd dolárov a za toto obdobie jeho akcie vzrástli o +49,52%. Ide o slušné výsledky, avšak iba do chvíle, kým ich neporovnáte s konkurenciou, keďže Nvidia a AMD rástli neporovnateľne rýchlejším tempom a ich akcie sa zhodnotili o stovky percent. Obrovský nárast adresného trhu tak Intel v posledných rokoch nedokázal plno uchopiť a jeho podiel na trhu procesorov pre dátové centrá rýchlo klesá a v produkcii čipov zas zaostáva za taiwanským podnikom TSMC.

Problémy vyústili až do situácie, kedy sa mnoho investorov otočilo Intelu chrbtom. Vedenie spoločnosti reagovalo najatím nového výkonného riaditeľa spoločnosti, Pata Gaslingera, od ktorého sa očakáva, že zvráti súčasne nastavený kurz.

Intel AI slide
Potenciálne oblasti Intelu, zdroj obrázku: telecoms.com

Gaslinger krátko po nástupe informoval Wall Street, že „Intel je späť. Starý Intel je teraz nový Intel“. Narážal tým na to, že Intel sa bude aj naďalej na rozdiel od mnohých konkurentov, medzi nimi aj Nvidie a AMD, zaoberať produkciou čipov a nie len ich vývojom. Nový CEO podniku sa zaviazal, že Intel čoskoro obnoví svoje dominantné postavenie vo výrobe počítačových procesorov a čipov po tom čo ho v predošlých rokoch stratila oproti hráčom ako TSMC či Samsung. Spoločnosť by tak mala vyrábať procesory a čipy nielen pre sebou vyvinuté produkty, ale aj pre zmluvných partnerov.

Produkcia čipov a procesorov je však odvetvie, ktoré si vyžaduje pravidelne vysoké kapitálové investície a predovšetkým inovácie, keďže čipy a procesory sa neustále zmenšujú a ich výkon sa zvyšuje. Manažment firmy už ale informoval, že má pozitívnu spätnú väzbu od viac ako 100 amerických firiem, ktoré chcú, aby im Intel čipy a procesory vyrábal. Medzi týmito spoločnosťami sa nachádzajú napr. aj Amazon či Qualcomm, navyše Intel plánuje zameraním sa na výrobu využiť globálny nedostatok čipov na trhu, ktorý momentálne ovplyvňuje viaceré odvetvia vrátane automobilov a elektroniky.

V súvislosti s plánmi podniku sa taktiež začalo hlasno hovoriť o potenciálnej akvizícii spoločnosti GlobalFoundries. Tá by mohla výrazne pomôcť cieľu získať späť vedúce postavenie vo výrobe rovnako ako v marci oznámená investícia v hodnote 20 miliárd dolárov do výstavby 2 nových závodov na výrobu polovodičov v USA, v Arizone.

Nevýhodou však je, že GlobalFoundries nevyrába najpokročilejšie a najkomplexnejšie procesory, ktoré tvoria takmer polovicu príjmov konkurenta TSMC. Pred niekoľkými rokmi spoločnosť upustila od plánov na výrobu podobne pokročilých čipov pomocou technológie ultrafialovej litografie (EUV). Táto technológia je taká zložitá a drahá, že dokonca aj Intel mal ťažkosti so zdokonalením výroby, pričom zatiaľ iba Samsung a TSMC preukázali, že môžu efektívne vyrábať čipy prostredníctvom tejto technológie.

GlobalFoundries dnes používa staršiu technológiu na výrobu menej pokročilých polovodičov, hoci čipy majú často rovnako dôležité použitie. Podobne ako u iných výrobcov polovodičov, firma uviedla, že rozširuje svoju výrobu investíciou 4 miliárd dolárov do nového závodu v Singapure.


Akcie Intel sa v doterajšom priebehu roka zvýšili o +5,76% a výrazne tak zaostávajú za širším trhom. V súčasnosti stále relatívne skeptická investičná komunita oceňuje akcie firmy na iba 11,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 13,3 násobok ročného cash flowu na akciu (P/FCF). Dividendový výnos je na úrovni 2,64%.

Akcie SAP

Dividendový výnos: 1,46%
Nárast tržieb za 5 rokov: 23,93%
Zhodnotenie akcií za 5 rokov: +62,80%

Na akcie SAP sme viackrát upozorňovali s tým, že po prepade akcií o viac ako -30% sú podhodnotené. Prepad akcií vyvolala transformácia biznisu z klasického predaja licencií na používanie softvéru smerom ku cloudovej ponuke a predplatnému systému, keďže táto zmena dočasne spôsobuje pokles príjmov a tlačí na ziskovú maržu. Dnes sa aj vďaka kvalitnému vývoju a vysokému dopytu po cloudovej ponuke zo strany zákazníkov v druhom štvrťroku 2021 obchodujú akcie za omnoho racionálnejšiu cenu.

Najväčšia technologická firma v EÚ s trhovou kapitalizáciou na úrovni 176,5 miliardy dolárov bola založená v roku 1972 bývalými zamestnancami IBM. Svojim viac ako 440 tisíc zákazníkom v 180 krajinách sveta SAP poskytuje databázovú technológiu, firemný ERP systém, CRM softvér a ďalšie produkty. Výnosy spoločnosti sa sa v priebehu posledných 5 rokov zvýšili o +23,93% na 27,3 miliardy eur.

Rise with SAP
RISE WITH SAP, cloudová ponuka od SAP, zdroj obrázku: diginomica

Ako sme spomínali vyššie, SAP v súčasnosti prechádza zmenou podnikania, resp. zmenou svojej ponuky, avšak na túto dočasne bolestivú zmenu prechádza v poslednom čase v podstate každá softvérová firma. Manažment koncom minulého roka informoval, že transformácia by mala priniesť v najbližších rokoch zvýšené náklady na výskum a vývoj a tiež nižšiu ziskovú maržu, ktorá by mala klesnúť o 4 až 5% do roku 2023, kým SAP nezíska dostatočné úspory z rozsahu.

Zatiaľ čo akciové trhy reagovali výrazným poklesom, podľa nášho názoru bol krok vedenia firmy správny a dokonca nevyhnutný. Zároveň sme očakávali, že cloudová ponuka by mohla zvýšiť dopyt zo strany zákazníkov a zabezpečiť tak výraznejší rast podniku v ďalších rokoch. Presne to sa aj stalo.

Rýchlu adopciu cloudových služieb zákazníkmi SAP dokazuje nárast pohľadávok, ktoré sa zatiaľ nepremietli do výnosov o +17%. Tieto výsledky sa prejavili v optimizme manažmentu, ktorý zvýšil svoje očakávania pre rok 2021 a svoj názor na akcie SAP začínajú meniť aj analytici.

Jedným z analytikov, ktorí vyjadrili svoj optimizmus ohľadom akcií SAP je analytik Frederic Boulan zo spoločnosti Bank of America. Boulan zvýšil svoj rating o dva stupne z podpriemerného výkonu na nákup a cenový cieľ akcií zvýšil z 92€ na 150€ za kus.

Boulan vidí pokrok spoločnosti SAP najmä v hladkom prechode jej zákazníkov na cloudové verzie firemného softvéru. Presun na cloudový systém vychádza nemeckej firme veľmi dobre čo bude taktiež viesť k predvídateľnejšiemu modelovaniu jej budúcich príjmov. Boulan tvrdí, že SAP sa bude do roku 2023 tešiť z dvojciferného rastu príjmov a ziskov. Analytik tiež uviedol, že Bank of America vykonala prieskum u 300 vedúcich IT spoločností, ktoré preukázali „vysokú lojalitu k spoločnosti SAP“, pričom „takmer nikto z nich“ neplánuje spoločnosť opustiť a iba 5% nemá záujem o prechod na cloudový softvér.


Akcie SAP sa od prepadu z októbra minulého roka, kedy dosiahli cenu 90€ relatívne spamätali a dnes už sú na úrovni 127,18€, čo značí nárast o zhruba +40% a v priebehu tohto roka majú v podstate identický výkon ako index S&P 500. Za obdobie 5 rokov sa bez započítania dividendy a reinvestovania dividendy akcie podniku zvýšili o +62,80%.

Momentálne sa európska firma obchoduje za 25,6 násobok čistého zisku na akciu (P/E) a 23 ročného cash flowu na akciu (P/FCF). Dividendový výnos SAP je vo výške 1,46%.

xtb
Predchádzajúci článokNortonLifeRock kúpi český Avast za 7 miliárd eur
Ďalší článokNvidia zvýšila zisk medziročne takmer štvornásobne
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno