Ázijské akcie

Investori hľadajúci šancu na vysoký výnos často obracajú pozornosť smerom k rozvojovým krajinám s tým, že rýchlo rastúce ekonomiky vyprodukujú niekoľko zaujímavých prosperujúcich firiem a na zhodnotení ich akcií by mohli profitovať. Uplynulá dekáda sa niesla predovšetkým v znamení ekonomického rozmachu Číny, ktorá vyprodukovala niekoľko technologických gigantov ako Alibaba, JD.com, Tencent či Nintendo.

Akcionári týchto spoločností sa mohli tešiť z vysokých výnosov, avšak stále silnejúca regulácia zo strany čínskych úradov vymazala ich podstatnú časť a uvrhla čínske akcie do veľkých prepadov. V súčasnosti sa tak mnohé pohľady upierajú na ďalšie rozvojové trhy ako sú Južná Amerika či juhovýchodná Ázia, ktorých firmy by mohli napodobniť predchádzajúci úspech čínskych spoločností. V našom predchádzajúcom článku sme sa už pozreli na 3 najlepšie juhoamerické akcie a tentoraz sa pozrieme na 3 najlepšie ázijské akcie mimo Číny, ktoré sa oplatí sledovať.

Taiwan Semiconductor Manufancturing Company (TSM)

Taiwanská spoločnosť je dnes jednoznačným svetovým lídrom v oblasti výroby polovodičov a čipov a v súčasnosti používa najinovatívnejšie a najpokočilejšie výrobné procesy. Tie lákajú jej prominentných zákazníkov, medzi ktorých sa radia spoločnosti ako Nvidia, AMD, Apple, Broadcom či ARM. Zatiaľ čo tieto firmy svoje vlastné čipy vyvíjajú, TSMC ich ako zmluvný partner produkuje a to s vysokou ziskovou maržou.

Spoločnosti TSMC sa v predchádzajúcom roku ako vôbec prvej na svete podarilo pre zákazníkov vyrábať čipy s veľkosťou 5 a 7 nanometrov, pričom dodnes tento progres konkurenti nedokázali napodobniť. Vysoká úroveň inovácií zabezpečuje, že TSMC má na trhu výroby polovodičov až 57% podiel a tento trh by mal vďaka digitalizácií a globálnemu nedostatku čipov rásť rýchlym tempom.

Vývoj tržieb a ziskov spoločnosti TSMC
Údaje sú uvedené v miliardách dolárov

Práve tieto 2 faktory a schopnosť inovatívnosti by mali zabezpečiť, že od roku 1997 priemerný ročný rast výnosov a ziskov na úrovni 17,2%, resp. 16,7%, bude pokračovať aj naďalej. V skutočnosti tento vzostup firmy naozaj pokračuje, keď v poslednom kvartáli TSMC zaznamenalo nárast tržieb o +19,8% a zisku na akciu o +11,2%. Manažment očakáva, že jej výnosy budú rásť do roku 2025 priemerným ročným tempom v rozpätí od 10% do 15%.

Okrem silnej pozície na trhu a pretrvávajúcemu rastovému potenciálu sú akcie najhodnotnejšej taiwanskej spoločnosti obľúbenými aj vďaka stabilite a dividendám. Pri pohľade na minulý vývoj podnikania či výkonu akcií by ste len ťažko hľadali stabilnejšie firmy na trhu ako je TSMC. To je cenené predovšetkým v časoch, kedy sa akcie obchodujú za vysoké násobky ako dnes. Vedenie podniku s rastúcim objemom vygenerovaných ziskov pravidelne zvyšuje aj dividendu pre svojich akcionárov, pričom za minulý rok im vyplatila 8,8 miliardy dolárov. Aktuálny dividendový výnos akcií TSMC je na úrovni 1,68%.


Od svojej maximálnej úrovne z februára tohto roka sa akcie TSMC prepadli o -23,3% na $109 a vďaka tomuto poklesu vyzerajú omnoho lákavejšie. Aktuálne 9. najcennejšia verejne obchodovaná spoločnosť sveta s trhovou kapitalizáciou na úrovni 565,4 miliardy dolárov sa obchoduje za 27,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 57,9 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). ázijské akcie

Coupang (CPNG)

Juhokórejský Amazon, tak je občas prezývaná spoločnosť Coupang, ktorá debutovala na burze NYSE v marci tohto roka a postarala sa o najväčšie zahraničné IPO od čias Alibaby z roku 2014. Firma prevádzkuje najväčší elektronický obchod na tamojšom trhu, pričom zároveň podniká v oblasti donášky potravín a jedla (Coupang Eat) a streamingu (Coupang Play).

Krátko po vstupe na burzu sa Coupang s trhovou kapitalizáciou vo výške 70 miliárd dolárov zaradil na druhé miesto v zozname najhodnotnejších kórejských spoločností (hneď za Samsung). Pri „boome“, ktorý nasledoval po debute na burze, akcie Coupang vzrástli na nové cenové maximum ($69 za akciu), čo oceňovalo spoločnosť na viac ako 100 miliárd dolárov. Vysoké ohodnotenie firmy poháňal jej obrovský rast, keď medzi rokmi 2019 a 2020 sa jej tržby zvýšili o +90,9%, z 6,27 na 11,97 miliardy dolárov.

Avšak netrvalo to dlho a ako to v prípade nových verejne obchodovaných firiem býva zvykom, nadšenie investorov opadlo a akcie Coupang sa začali prepadávať. Pozvoľný pád prerušila v máji správa, že Bill Gates a jeho nadácia, Gates Foundation nakúpila takmer 6 miliónov akcií ázijského podniku za priemernú cenu $46,22 za akciu. Investícia v hodnote zhruba 263,5 milióna dolárov opäť dodala investorom potrebnú dávku optimizmu, ktorá sa však nadobro vyparila po kvartálnych výsledkoch spoločnosti.

Vývoj kvartálnych tržieb spoločnosti Coupang a medziročná miera rastu - najlepšie ázijské akcie
Tržby sú zobrazené v miliardách dolárov

Štvrťročné čísla ukázali výrazne horšiu operatívnu efektivitu podniku, keď zverejnená strata výrazne prekonala očakávania analytikov a medziročne stúpla až päťnásobne, zo 102 na 518,6 milióna dolárov. Akcie Coupang sa tak postupne prepadli až na aktuálnu úroveň $26,05 za akciu, čo predstavuje pokles o -62,2% od najvyššej ceny a o -25,6% od IPO ceny.

Tu však výpredaj otvára dobré príležitosti na nákup akcií. Obrovská strata Coupangu je spôsobená predovšetkým vysokými investíciami na rozširovanie logistiky a medzinárodnú expanziu. Už k dnešnému dňu sa spoločnosť môže pochváliť tým, že jej logistické centrá sú v blízkosti do 10km až 70% populácie Južnej Kórey. Vedenie podniku sa snaží toto číslo ešte zvýšiť a rozširujúca sa distribučná sieť umožní spoločnosti dodávať zákazníkom produkty ešte v deň objednania alebo nasledujúci deň.

Práve zanietenosť urobiť zákazníkov spokojnými robí z Coupangu zaujímavý artikel, ktorý sa teší vysokému rastu naprieč všetkými dôležitými metrikami s výnimkou rentability. Počet aktívnych zákazníkov v poslednom štvrťroku vzrástol o +27% na 17 miliónov, priemerné ročné tržby na 1 zákazníka stúpli o +36%, zo $194 na $263 a celkové tržby sa zvýšili o viac ako 50% už 15. kvartál po sebe (nárast o +71%). ázijské akcie


Hoci je juhokórejský trh pomerne veľký a rýchly rast Coupangu na ňom pretrváva, môžu existovať obavy koľko priestoru naň ešte zostalo. Aj preto sa bude zrak investorov v najbližších mesiacoch upierať predovšetkým na medzinárodnú expanziu. Manažment nedávno oznámil vstup na trh v Singapure a v Japonsku, avšak tam sa firma stretne so silnou konkurenciou. Zo singapurského podniku Sea sa stáva silný hráč v celej juhovýchodnej Ázii a v Japonsku až 38% celého trhu ovládajú Amazon a Rakuten.

Až budúcnosť ukáže ako sa Coupangu podarí uspieť v tomto medzinárodnom konkurenčnom boji, avšak jeho akcie sa po veľkom prepade a aj napriek dočasne rastúcim stratám javia pútavo už dnes. Obchodujú sa totiž iba za 2,89 násobok ročných tržieb na akciu (P/S), čo je takmer 10x menej ako v prípade akcií Sea, spoločnosti, ktorej obchodný model je podobný a ktorej sa budeme venovať ako poslednej v tomto článku.

Sea (SE)

O máloktorých akciách sa v posledných mesiacoch hovorilo tak ako o singapurskej firme Sea Limited. Niet sa čomu čudovať, akcie Sea za necelé 3 roky stúpli o viac ako +1 830%. Firme sa v posledných rokoch darí agresívne rásť, keď v posledných 4 rokov zakaždým svoju hodnotu výnosov zdvojnásobila. V poslednom štvrťroku tržby podniku vzrástli dokonca o +158,6%, z 2,3 miliardy dolárov a za celý rok 2021 by mali tržby prvýkrát prekročiť hranicu 10 miliárd dolárov.

Sea prevádzkuje najväčší elektronický obchod (Shopee) pôsobiaci na trhu juhovýchodnej Ázie a v Taiwane. Okrem maloobchodného predaja sa firma venuje aj vývoju videohier skrz svoju hernú platformu Garena. Jej celosvetovo najznámejšou hrou je Free Fire, ktorá má až 1 miliardu stiahnutí a denne ju hrá až 150 miliónov ľudí. Sea zároveň podniká v oblasti digitálnych finančných službieb (SeaMoney) s aplikáciami AirPay, Shopee Pay a SPayLater.

Vývoj tržieb spoločnosti Sea Limited - najlepšie ázijské akcie
Tržby sú uvedené v miliónoch dolárov, 2021* – odhad analytikov

Spoločnosť s trhovou hodnotou vo výške 174 miliárd dolárov pôsobí teda v 3 odvetviach, pričom každé z nich by malo v nasledujúcich rokoch naďalej rýchlo rásť. Rozvíjajúce sa trhy, na ktorých Sea pôsobí, predstavujú ďalší dôvod, prečo sú investori ohľadom podniku takí optimistickí. Navyše manažment vykonáva všetko preto, aby firma expandovala rýchlym tempom aj naďalej.

V rámci plánov rozšíriť svoje podnikanie do Latinskej Ameriky a Európy sa vedenie spoločnosti nedávno rozhodlo pre získanie kapitálu napriek tomu, že minulý rok ukončila s hotovosťou na úrovni 6,17 miliardy dolárov. Sea predáva 11 miliónov akcií za $318 na akciu s dodatočnými opciami a tiež vydáva dlhopisy v hodnote 2,5 miliardy dolárov. V decembri minulého roka pritom podnik získal 2,6 miliardy prostredníctvom ďalšieho predaja akcií. Zatiaľ čo expanzia na nové trhy akcionárov určite teší, riedenie ich podielov až také populárne nie je.

Zdá sa, že však, že akcionári sú ochotní tento fakt tolerovať aj vzhľadom na to aké výborné výsledky spoločnosť neprestávať dosahovať. Garena zaznamenala medziročný nárast štvrťročne aktívnych hráčov o +45% na 725,2 milióna a počet platiacich hráčov o +85% na 92,2 milióna. Počet objednávok cez Shopee sa zvýšil v porovnaní s minulým rokom o +127%, z 0,6 na 1,4 miliardy. Počet platiacich užívateľov za mobilnú peňaženku firmy stúpol o +109% na 32,7 milióna.


Singapurská spoločnosť si v predošlých mesiacoch získala pozornosť celej Wall Street vrátane C. Wood, ktorej fondy ARK vlastnia 356,5 tisíc akcií v hodnote 114 miliónov dolárov. Napriek tomu, že súhlasíme s väčšinou akciového trhu v tom, že Sea Limited má pred sebou dostatok priestoru na rast a jej výsledky sú výnimočné, súčasná cena akcií sa nám mimoriadne nadhodnotená.

Nakoľko akcie Sea sa aktuálne obchodujú za 236,7 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 23,9 násobok ročných tržieb na akciu (P/S). Pri týchto násobkoch môžno konštatovať, že akcie sú skutočne veľmi drahé a najmä keď to porovnáme napr. s akciami Coupang. Preto máme akcie Sea zatiaľ iba na svojom watchliste, avšak v prípade, že by ich cena významnejšie poklesla radi by sme ich mali aj vo svojom portfóliu. ázijské akcie

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

etoro
Predchádzajúci článokNajväčší výpadok Facebooku v histórií stiahol jeho akcie na lákavé hodnoty
Ďalší článokPepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno