Rok 2022

Máme tu rok 2022 a investori už prognózujú nad tým čo prinesie. Po troch 3 rokoch prudkého rastu sa všeobecne očakáva, že výnosnosť akciových trhov by mala poklesnúť. Nasvedčujú tomu vysoké ocenenia akcií, rastúce úrokové sadzby a ďalšie faktory neistoty, ktorým sme sa venovali v predchádzajúcich článkoch. Niektoré pesimistické názory taktiež ohlasujú príchod korekcie a hoci my sa neodvážime predikovať takýto vývoj, rozhodli sme sa pozrieť na 3 akcie, ktorými sa môžeš voči prípadnému poklesu trhu brániť.

Akcie Visa

Visa spolu so spoločnosťou Mastercard má v podstate platobný duopol a už overená stávka na istotu pri korekciách. Investori sa v čase neistoty pravidelne prichyľujú k Vise, keďže jej podnikanie je voči ekonomickým cyklom v podstate imúnne. Zatiaľ čo typicky cyklické odvetvia ako sú automobilový, letecký či technologický priemysel zažívajú nižší dopyt napr. v dôsledku zníženej kúpyschopnosti, Visa tento problém riešiť veľmi nemusí. Ľudia totiž neprestanú platiť platobnými kartami, práve naopak platia nimi čoraz viac.

Akcie Visa sa aktuálne obchodujú za 38,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 33,4 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 27,4 násobok EV/EBITDA. Na základe týchto ukazovateľov akcie Visa nie sú zrovna lacné, avšak v roku 2022 a 2023 by mal zisk spoločnosti stúpnuť o viac ako 18% a rásť dvojciferným tempom by mal aj v ďalších rokoch.

Ak by sa radikálnejšie uvoľnilo medzinárodné cestovanie, zisk by mohol vzrásť ešte výraznejšie, keďže cezhraničné poplatky, ktoré sú jedným z hlavných príjmov spoločnosti naďalej trpia v dôsledku obmedzovania cestovania.


Investorov môže okrem odolného podnikania lákať taktiež dividendový výnos, ktorý je aktuálne na úrovni 0,69% a spätné odkupy akcií, ktoré by mohli zisky na akciu zvyšovať. Len nedávno Visa oznámila, že plánuje minúť na spätné odkupy vlastných akcií ďalších 12 miliárd dolárov, čím sa plán navýšil na 13,2 miliardy dolárov.

Akcie Thermo Fisher Scientific

Thermo Fisher je svetovým lídrom v poskytovaní výskumných činností v oblasti biologických vied a je zároveň jedným z najväčších výrobcov produktov, nástrojov a pomôcok pre zdravotnícky priemysel. Firma má jedinečné postavenie na trhu, históriu, schopnosť manažmentu a diverzifikované portfólio, ktoré z nej robí u investorov veľmi žiadaný artikel. A taktiež vhodného adepta do investičných portfólií tých, ktorí sa chcú chrániť pred prípadnými korekciami.

Akcie Thermo Fisher sa obchodujú za 31 násobok zisku na akciu (P/E), 33,5 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 21,1 násobok EV/EBITDA. A hoci podobne ako v prípade Visy nemožno považovať akcie Thermo Fisher za lacné, sú v skutočnosti lacnejšie ako index S&P 500, ktorého pomer P/E dosahuje hodnotu 30.

Spoločnosť zaznamenáva výborné výsledky predovšetkým vďaka svojej schopnosti reagovať na vývoj vo svete. Počas pandémie vyvinula nové testovacie riešenia a tie iba v 3. štvrťroku vygenerovali v príjmoch viac ako 2 miliardy dolárov. To umožnilo podniku nielen sa vyhnúť poklesu, ale dokonca rásť, keď v poslednom štvrťroku jej tržby stúpli o 9 % na 9,3 miliardy dolárov a za celý rok o 15 % na 37,1 miliardy dolárov. Upravený zisk by mal dosiahnuť v roku 2022 na základe odhadu manažmentu hodnotu $23,37 na akciu, čo je o 20% viac ako pred rokom.


Hoci nie je minulý vývoj zárukou budúcnosti, o niečom svedčí. Počas svojej dlhej histórie sa z Thermo Fisher stal hlavný hráč v oblasti zdravotníckych technológií, čo sa premietlo aj do výkonu jeho akcií. Za posledných 35 rokov sa zhodnotili o viac ako +22 000 % a za posledných 5 rokov o viac ako + 1 300 %. Spoločnosť aktuálne taktiež vypláca svojim akcionárom dividendový výnos na úrovni 0,16%.

Akcie Inditex

Názov Inditex Vám možno nič nehovorí, avšak o značkách Zara, Bershka, Pull&Bear alebo Stradivarius ste už asi počuli. Práve tieto značky a niekoľko ďalších zastrešuje španielska nadnárodná spoločnosť Inditex, ktorej trhová kapitalizácia dosahuje 88,7 miliardy eur. Firma sa skrz svoje značky zameriava na cenovo dostupnú módu, ktorá sa teší rastúcej popularite.

S vypuknutím pandémie a zatváraním jej obchodov v dôsledku lockdownov však klesli príjmy spoločnosti medzi rokmi 2020 a 2021 klesli o 8 miliárd na 20,4 miliardy eur. To vyvolalo aj prudký pokles akcií. Táto situácia nám pripadá ako potrebná facka pre vedenie podniku, ktoré si uvedomilo potrebu viac sa zamerať na online priestor, keďže trend nakupovania sa presúva práve tam. Spoločnosť v roku 2020 predstavila plán investovať do digitalizácie 1 miliardu ročne.

Výsledky sa pritom už začali dostavovať, keď príjmy z online predaja za prvých 9 mesiacov roku 2021 vzrástli oproti rovnakému obdobiu v roku 2019 o 124 % a z celkových príjmov by mali tvoriť už viac ako 25 %. Celkové príjmy za dané obdobie stúpli v porovnaní s minulým rokom o 37 %, čo značí rýchle ozdravovanie podnikania.


Akcie Inditex sa momentálne obchodujú za 34,4 násobok zisku na akciu (P/E), 22,2 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 13,9 násobok EV/EBITDA. Vzhľadom na rast, ktorý aktuálne a v budúcnosti môže Inditex generovať, popularitu jeho značiek, ale aj dividendový výnos, ktorý je vo výške 2 %, veríme, že to je veľmi prijateľná cena. Zároveň predpokladáme, že aj v prípade korekcie ľudia výrazne neobmedzia nákupy lacnej módy, čiže firmy by mala obstáť aj v horších časoch nadpriemerne.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokTesla dodala zákazníkom o 87 % viac áut ako v minulom roku, akcie opäť na vzostupe
Ďalší článokDo výroby vlastných elektromobilov sa pustí aj Sony
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno