3 dividendové akcie, ktoré by nemali chýbať v tvojom watchliste

Tieto 3 dividendové akcie by nemali unikať tvojej pozornosti.

0
1009

Dividendové akcie

Investovanie do akcií ponúka obchodníkom niekoľko hlavných stratégií a tisícky možností. Dnes môžeme sledovať predovšetkým trend, kedy ľudia chcú zarobiť čo najviac a za čo najkratšiu dobu bez ohľadu na riziko. Túto možnosť im ponúkajú na jedine mladé agresívne a rastové akcie, avšak prioritou pre konzervatívnejších investorov je nájsť stabilnejšie akcie, ktoré im okrem pravidelného výnos ponúkajú i omnoho väčšiu ochranu. Takéto stabilné akcie spravidla sú známe vysokým dividendovým výnosom a vyhľadávajú ich taktiež mnohí rastoví investori, ktorý nimi vyvažujú svoje investičné portfólio. My sa v našom článku pozrieme práve na takéto dividendové akcie.

Akcie Broadcom

Dividendový výnos: 2,97%
Broadcom sa môže pochváliť veľmi rozmanitým produktovým portfóliom na celej škále koncových trhov. Je svetovým lídrom v 25 oblastiach infraštrukúrnych technológií, polovidočov a softvéru. Konkrétne spoločnosť dodáva polovodičové produkty ako napr. čipy, ktoré poháňajú dátové centrá, WiFi, routery, smartfóny, 5G, bluetooth, robotickú automatizáciu, zelenú energiu, autonómne vozidlá.

xtb

Všetky tieto technológie fungujú na výkonných čipoch či mikropočítačoch a Broadcom je lídrom v mnohých týchto odvetviach. Príjmy z tejto oblasti tvoria cca 72% celkových tržieb podniku. Zvyšok tvoria výnosy z infraštruktúrneho softvéru či bezpečnostného softvéru. Medzi zákazníkov spoločnosti patria napr. Apple, Huawei, Samsung, HP, IBM, Dell, Asus, Lenovo, Google, Cisco, Honeywell a ďalšie významné firmy.

Firma má za sebou úžasný rastový príbeh, ktorý je poháňaný najmä mnohými spájaniami a akvizíciami, ktoré ju posilňovali, upevňovali jej pozíciu na trhu a diverzifikovali produktové portfólio. Aktuálna trhová hodnota spoločnosti je na úrovni 198 mld. USD (51. najhodnotnejšia spoločnosť na akciovom trhu). Dividendové akcie

akcie Broadcom
Vývoj tržieb a cashlfowu spoločnosti Broadcom za posledných 10 rokov

Manažment podniku môžeme všeobecne označiť za jeden z najviac naklonených k uspokojovaniu akcionárov. Hock Tan a jeho tím uskutočňujú pečlivo vybrané akvizície, ktoré rozširujú voľný cashflow spoločnosti, ktorý následne využíva na vyplácanie dividendy. Stačí sa pozrieť na obrázok vyššie, kde možno vidieť, že od roku 2013 sa generovaný voľný cashflow zväčšil takmer 24 krát a zvyšovanie dividendového výnosu má v posledných 6 rokoch tempo až 49% ročne.

Je skutočnou vzácnosťou nájsť technologickú akciu, ktorá by pri relatívne rýchlom raste vyplácala zároveň tak štedré dividendy. Veľkým negatívom prečo sa niektorí investori vyhýbajú akciám Broadcom je zadĺženie podniku. Spoločnosť má aktuálne dlh vo výške 41 mld. USD, pričom ešte v roku 2018 bol na úrovni 17,5 mld. USD. Dividendové akcie

V súčasnosti sa obchoduje cena akcie Broadcom za $485 čo predstavuje v podstate historické maximum a kopíruje tak širší akciový trh, ktorý je tiež na svojich maximách. V prípade mierneho poklesu, ktorý skôr či neskôr na burze nastane, by mohli vyzerať akcie podstatne lákavejšie navyše ich dividendový výnos by prudko stúpol niekde medzi 3,5% až 4% (v závislosti od pádu ceny samozrejme). Dividendové akcie

Altria Group

Dividendový výnos – 6,68%
Altria s históriou viac ako 150 rokov podniká v oblasti tabaku, alkoholu a marihuany. Medzi jej dcérske spoločnosti patria napr. Philip Morris, US Smokeless Tobacco, John Middleton a prostredníctvom nich produkuje výrobky pod značkami ako Marlboro, iQos, Juul, Black & Mild a Parliament.

Americká firma drží taktiež podiel v niektorých podnikoch, vďaka ktorým diverzifikuje svoje podnikanie. Investovala napr. do marihuanovej spoločnosti Cronos, ktorá patrí medzi lídrov na trhu. 10%-ný podiel má taktiež v ABinBev, čo je jeden z najväčších producentov piva, pod ktorého patrí Budweiser, Corona, Beck´s, Leffe a ďalších 500 pivovarov. Ďalší podiel má v Ste Michelle Wine Estates (jeden z najväčších producentov vína v USA).

Akcie Altria
Vývoj tržieb, čistého zisku a operatívneho cashflowu za 10 rokov

Na obrázku vyššie je zobrazený vývoj tržieb, čistého zisku a operatívneho cashflowu za posledných 10 rokov. Nové iniciatívy pomáhajú ako iQos, JUUL či ON pomáhajú spoločnosti udržiavať si svoju pozíciu či dokonca mierne rásť, keď zisk na 1 akciu rástol medzi rokmi 2016 a 2020 priemerným ročným tempom +9,3%. Za toto obdobie Altria vyplatila svojim akcionárom dividendy vo výške 27 miliárd dolárov a odkúpila vlastné akcie v hodnote 6 miliárd dolárov.

Na obrázku nižšie je zobrazený rast dividendy od roku 2008. Dlhodobý cieľ manažmentu je vyplácať až 80% vygenerovaných peňazí svojim investorom prostredníctvom dividendy a vďaka tomu sa počas takmer trinástich rokov zvýšili z $1,16 na $3,44, čo predstavuje v podstate trojnásobný nárast.

Dividendové akcie Altria
Dividendové akcie – Altria, zdroj obrázku: Altria.com

Kúpou akcie Altria rozhodne nezískate rastový potenciál, ale získate stabilitu a vysoký dividendový výnos. Hoci fajčenie, čo je hlavnou zložkou príjmu spoločnosti, sa stáva čoraz menej rozšíreným a čoraz viac drahším, manažment dokáže pružne reagovať na nové trendy, ktoré sme opísali vyššie – iQos, JUUL či marihuanové produkty. To je hlavným predpokladom, prečo sa možno domnievať, že akcie Altria si budú v ďalších rokoch udržiavať svoju hodnotu, resp. môžu časť svojej stratenej hodnoty získať späť.


Čiastočne sa im to už poradilo. V posledných rokoch mali akcie Altria najmä klesajúci trend, avšak ten sa v posledných rokoch otočil. V roku 2021 stúpli už o +25,56% čo je vynikajúci výsledok vzhľadom na firmu, ktorá má pre investorov v prvom rade defenzívny charakter. Rovnako ako v prípade Broadcom aj pri Altrii je negatívum vysoké zadĺženie. Podľa posledných účtovných výkazov Altria má dlh vo výške 29,5 miliardy dolárov. Dividendové akcie

Akcie Unilever

Dividendový výnos: 3,35%
Medzi dividendové akcie sme zaradili aj giganta na trhu spotrebných výrobkov – Unilever. Spoločnosť možno nie je medzi verejnosťou taká známa, avšak jej výrobky sú. Spoločnosť predáva potraviny, výrobky na starostlivosť o domácnosť a výrobky osobnej starostlivosti, ktoré používa viac ako 2,5 miliardy spotrebiteľov na celom svete, a vytvára príjmy vo viac ako 190 krajinách.

Tento anglicko-holandský konglomerát po celom svete zamestnáva 150 000 zamestnancov a dodáva na trh produkty značiek ako sú: Hellman´s, Lipton, Axe, Dove, Ben & Jerrys, Magnum a mnoho ďalších. O sile firmy svedčí i fakt, že až 85% z viac ako 400 značiek patriacich pod Unilever patrí medzi lídrov vo svojom odvetví. Niektoré z nich je možné vidieť na obrázku nižšie.

Akcie Unilever
Značky patriace pod Unilever, zdroj obrázku: Pinterest

Silné portfólio a stabilný biznis zdôrazňujú aj výnosy, tie v minulom roku dosiahli hodnotu 52 miliárd a zisk 9,37 miliardy dolárov. V ďalších rokoch manažment spoločnosti Unilever plánuje naďalej rozširovať svoju pôsobnosť najmä na rozvojových trhoch v Indii, Číne, Indonézii a Brazílii, ktoré by jej mohli zabezpečiť ďalší rast.

Ďalšou možnosťou, ktorú aj firma uskutočňuje sú akvizície menších značiek a ich zaradenie do svojho produktového portfólia. V ďalších rokoch sa chce vedenie spoločnosti zamerať i na udržateľnosť a internetový predaj, ktorý akcelerovala súčasná pandémia.


Akcie Unilever sa radia medzi tzv. európskych dividendových aristokratov, keď akcionárom ponúka zvýšenie dividendy takmer 12 rokov (od 2009). Za tento čas sa štvrťročné dividendy zvýšili z 0,17 libry na akciu na 0,37 libry na akciu v predošlom kvartáli. Aktuálne sa akcie Unilever nachádzajú v poklese o cca -10% od svojej najvyššej úrovne spred pol roka. Dividendové akcie

Ďalšie zaujímavosti

Prečítaj si tiež:

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno