Akvizícia

Herná softvérová spoločnosť AppLovin v utorok predložila ponuku na kúpu konkurenta Unity Software v celkovej hodnote 17,54 miliardy dolárov, čím zároveň hrozí, že zmarí ohlásený plán Unity na získanie IronSource za 4,4 miliardy dolárov. AppLovin ponúkol $58,85 za každú akciu Unity, čo predstavuje prirážku 18 % k pondelkovej záverečnej cene Unity. V prípade dohody bude AppLovin vlastniť 55 % akcií zlúčenej spoločnosti, čo predstavuje približne 49 % hlasovacích práv.

AppLovin si najal poradcov, aby vypracovali ponuku po tom, čo Unity minulý mesiac oznámilo, že kúpi ironSource v celoakciovej transakcii za 4,4 miliardy dolárov, uviedli zdroje oboznámené s touto záležitosťou pre Reuters. Správna rada Unity bude musieť podľa návrhu ukončiť dohodu o ironSource, ak chce pokračovať v kombinácii s AppLovin.

Podľa navrhovanej dohody sa výkonný riaditeľ Unity John Riccitiello stane generálnym riaditeľom spojeného podnikania, zatiaľ čo generálny riaditeľ AppLovin Adam Foroughi prevezme úlohu prevádzkového riaditeľa. Ponuka AppLovin prichádza v čase, keď vývojári hier a výrobcovia konzol varujú pred spomalením v sektore, keďže vysoká inflácia a zmiernenie obmedzení COVID-19 vedie hráčov k tomu, aby si vyberali outdoorové aktivity.

„Navrhovaná cena za Unity sa zdá byť hlboko pod jej vnútornou hodnotou a očakávali by sme, že ju Unity z tohto dôvodu odmietne,“ napísal Michael Pachter, analytik Wedbush Securities. „Myslíme si, že zasahovanie do akvizície ironSource je problematické a spôsobí, že predstavenstvo Unity bude postupovať veľmi opatrne predtým, ako bude súhlasiť s predajom.“

Unity Software

Spoločnosť Unity uviedla, že jej predstavenstvo ponuku vyhodnotí. Firma zároveň včera informovala, že jej štvrťročné príjmy v 2. štvťroku stúpli o 9 % na 297 miliónov dolárov, pričom jej prevádzková strata sa v porovnaní s minulým rokom prehĺbila. Manažment zároveň znížil svoju prognózu ohľadom príjmov na celý rok 2022.

Unity Software prevádzkuje vývojovú platformu, ktorá poskytuje softvérové riešenia na vytváranie, prevádzkovanie a monetizáciu interaktívneho 2D a 3D obsahu v reálnom čase pre mobilné telefóny, tablety, počítače, konzoly a zariadenia rozšírenej a virtuálnej reality. Firemný softvér dnes používajú vývojári hier, architekti, automobiloví dizajnéri, filmoví tvorcovia a ďalší. Softvér Unity bol použitý napr. aj na vytvorenie niektorých z najhranejších hier ako „Call of Duty: Mobile“ a „Pokemon Go“.

AppLovin

Akcie Applovin
Zdroj obrázku: applovin.com

Na rozdiel od Unity, AppLovin poskytuje vývojárom pomoc pri raste a speňažovaní ich aplikácií. Softvérová platforma AppDiscovery rieši automatizáciu, optimalizáciu a správu investícií získavania nových zákazníkov a platforma MAX riešenie, ktoré optimalizuje nákupy reklám v jednotlivých aplikáciách. Cieľom AppLovin je zlepšovať marketing a výnosnosť aplikácií pre smartfóny. Okrem toho podnik prevádzkuje viac ako 200 vlastných mobilných hier, ktoré vyvíja s dvanástimi partnerskými štúdiami z celého sveta.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokWalmart zvažuje partnerstvo s Disney, Comcast a Paramount ohľadom streamovania
Ďalší článokInvestovanie na akciovom trhu: profil dnešného investora
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno