Mnoho futbalových fanúšikov pravdepodobne nevie, že si akciu svojho obľúbeného klubu môže kúpiť na burze. Investovanie do futbalových klubov na burze je unikátna forma investovania, ktorá spája prvky tradičného akciového investovania s dynamickým svetom športu. V súčasnosti môžeš cez burzu investovať len do 11 futbalových klubov v Európe, z ktorých najväčšie zastúpenie majú portugalské kluby, ktoré tvoria viac ako 25 % tohto odvetvia.

3 akcie športových klubov, ktoré si môžeš kúpiť

Špecifiká investovania do futbalových klubov

Ako každé podnikanie, aj futbalové kluby podliehajú širšiemu ekonomickému prostrediu. Hospodársky pokles môže znížiť spotrebiteľské výdavky na vstupenky a tovar, zatiaľ čo zmeny v dohodách o vysielacích právach môžu ovplyvniť príjmy klubov. Futbalové kluby podliehajú nariadeniam rôznych futbalových orgánov ako sú FIFA, UEFA a národné asociácie a zmeny v týchto nariadeniach môžu mať dopad na kluby. Napríklad zavedenie pravidiel finančného fair play zo strany UEFA prinútilo kluby, aby si viac všímali svoje výdavky.

Výkon klubu na ihrisku hrá významnú úlohu v jeho finančnej výkonnosti, pričom úspechy v domácich a medzinárodných súťažiach sa premietajú do vyšších príjmov prostredníctvom peňažných odmien, vysielacích práv a zvýšených komerčných príležitostí.

Popularita a fanúšikovská základňa klubu môže výrazne ovplyvniť jeho finančný úspech. Akýkoľvek incident, ktorý poškodzuje imidž klubu, môže potenciálne odcudziť fanúšikov a sponzorov, čo vedie k zníženiu príjmov. Zranenia kľúčových hráčov alebo odchody hráčov z dôvodu prestupov môžu ovplyvniť výkon tímu na ihrisku, čo môže následne ovplyvniť finančnú výkonnosť klubu.

Futbalové kluby majú širokú škálu zainteresovaných strán vrátane fanúšikov, hráčov, trénerov, futbalových asociácií a sponzorov. Riadenie týchto vzťahov je kľúčové pre finančnú výkonnosť klubu. Finančne môže utrpieť napríklad klub, ktorý si odcudzuje fanúšikovskú základňu vysokými cenami vstupeniek alebo nepopulárnymi rozhodnutiami. taktiež je nutné spomenúť trhovú likviditu. Len malý počet futbalových klubov je verejne obchodovateľný a to môže spôsobiť, že trh bude menej likvidný.

Manchester United

Jeden z najznámejších klubov na svete Manchester United s trhovou kapitalizáciou 3,7 miliárd EUR je najhodnotnejšou športovo akciou na svete. Futbalový Klub bol založený v roku 1878 a odvtedy sa stal jedným z najúspešnejších futbalových klubov v Anglicku a na celom svete. Od odchodu legendárneho Sira Alexa Fergusona však nezaznamenal žiaden väčší úspech.

V súvislosti s Manchestrom United sa dnes hovorí o predaji. Ponuku na kúpu anglického veľkoklubu údajne predložili podnikateľ Sir Jim Ratcliffe a katarský Sheikh Jassim. Súčasní majitelia klubu, americká rodina Glazerovcov, zaň zaplatili v roku 2005 „len“ 1,5 miliardy USD. V prípade dohody by mohli získať štvornásobné zhodnotenie.

Klub je kótovaný na burze cenných papierov v New Yorku (NYSE) pod symbolom „MANU“. Prvotná verejná ponuka (IPO) bola ocenená na 14 USD za akciu, čím sa vyzbieralo približne 233 miliónov USD. Ponuka sa však stretla s vlažnou odozvou trhu kvôli obavám z úrovne dlhu klubu a štruktúry IPO, v dôsledku čoho si rodina Glazerovcov ponechala väčšinu hlasovacích práv.

Akcie klubu dosiahli svoje historické maximum v auguste 2018 a obchodovali sa nad 26 USD za akciu. Tento výkon podporil návrat klubu do Ligy majstrov UEFA a zvýšenie príjmov z vysielania. Do finančnej súvahy klubov tiež patria, okrem iného, aj predaje a nákupy hráčov, predaj dresov, zahraničné turné či komerčné partnerstvá s rôznymi organizáciami. Medzi hlavných sponzorov klubu patria firmy ako Adidas, Chevrolet, Aon čI TeamViewer.

V nedávnej minulosti akcie organizácie prešli viacerými turbulenciami, napríklad v podobe otrasov v manažmente. Odchod dlhoročného manažéra Sira Alexa Fergusona v roku 2013 znamenal začiatok éry nestability s niekoľkými manažérskymi zmenami, ktoré ovplyvnili výkon klubu na ihrisku aj na burze. Vplyv pandémie COVID-19 navyše viedol začiatkom roka 2020 k výraznému poklesu ceny akcií Manchestru United v dôsledku zastavenia zápasov a absencie divákov.

Manchester United za posledné desaťročie výrazne investoval do rôznych oblastí. Najviditeľnejšie a najznámejšie sú akvizície hráčov, ktoré často zahŕňajú masívne prestupové a mzdové náklady. Mimo ihriska klub výrazne investoval aj do rozširovania a modernizácie svojich priestorov. Napríklad tréningové ihrisko klubu, Aon Training Complex.

Akcie Manchestru United


Akcie klubu v tomto roku klesli o -1,8 % na 22,75 USD ale za posledných 12 mesiacov stúpli o +96,74 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 66,6 násobok EV/EBITDA

Juventus Turín

Najúspešnejší taliansky futbalový klub poslednej dekády a pravdepodobne celej histórie Juventus Turín sa obchoduje pod skratkou JUVE.MI. Klub vstúpil na IPO v roku 2001 a od vtedy si prešiel viacerými turbulentnými obdobiami. Súčasná trhová kapitalizácia Juventusu predstavuje 1 miliardu USD.

Najvyššia cena za akciu bola obchodovaná v roku 2019 za 1,78 USD, veľký vplyv na cenu akcií mala vtedy akvizícia Juventusu v podobe jedného z dvoch najlepších hráčov futbalovej histórie Cristiana Ronalda. Očakávalo sa, že tento krok zvýši globálny profil Juventusu, najmä na lukratívnych trhoch, ako je Ázia a Severná Amerika, a zvýši príjmy z predaja tovaru a potenciálneho úspechu na ihrisku, vrátane príjmov z Ligy majstrov UEFA.

Naopak najnižšiu cenu za akciu zažil klub v turbulentnom roku 2012, kedy sa cena akcie dostala na 0,18 USD. Pokles ceny mal vtedy svedomí takzvaný taliansky futbalový škandál spojený s korupciou a kupovaním zápasov. To sa v Taliansku nestalo prvý krát, už v roku 2006 si celá talianska liga prešla korupčným škandálom, ktorý vyvrcholil tým, že Juventus Turín bol degradovaný do druhej talianskej ligy.

Podobným obvineniam čelí legendárny klub aj v dnešnej dobe, keď Talianska futbalová federácia (FIGC) obvinila z podvodu siedmich bývalých členov vedenia, vrátane niekdajšieho prezidenta Andreu Agnelliho a tiež aj bývalého viceprezidenta a držiteľa zlatej lopty Pavla Nedvěda. To samozrejme nevrhá dobre svetlo na „starú dámu“ ako fanúšikovia prezývajú klub, a akcie sú znovu v poklese. Hovorí sa aj o odstupe od zmluvy niektorých z hlavných sponzorov klubu, medzi ktorých patria Adidas, Jeep, Allianz a Cygames.

Akcie Juventusu Turín


Akcie klubu v tomto roku stúpli o +2,94 % na 0,4 USD ale za posledných 12 mesiacov klesli o -7,89 %.

Borussia Dortmund

Klub vstúpil na IPO v roku 2000 a od vtedy si prešiel viacerými turbulentnými obdobiami. Počiatočná cena akcií bola stanovená na 11 USD. Súčasná trhová kapitalizácia organizácie predstavuje 0,53 miliardy USD. Ako jediný verejne obchodovaný klub na nemeckom akciovom trhu sa Borussia Dortmund vydala na cestu, počas ktorej prechádzala vrcholmi a údoliami, čo odráža výkon klubu na ihrisku a širšie ekonomické faktory.

Zlé finančné riadenie viedlo k veľkému zadlženiu klubu, čo ho prinútilo predať areál Westfalenstadionu. Situáciu znásobil neúspech v postupe v Lige majstrov UEFA 2003-04, čo malo za následok výraznú stratu očakávaných príjmov. Do roku 2005 sa klub dostal na pokraj bankrotu a jeho akcie na Frankfurtskej burze cenných papierov klesli o viac ako 80 %.

V nasledujúcich rokoch sa klubu podarilo stabilizovať svoje financie a zlepšiť výkonnosť na ihrisku, čo sa odrazilo na cene akcií. Do júla 2009 akcie dosiahli najnižšiu cenu 0,77 USD. Finančné zotavenie Borussie Dortmund a konzistentné výkony v domácich a európskych súťažiach však viedli k postupnému oživeniu ceny jej akcií. Akcie klubu dosiahli v novembri 2018 historické maximum 10,09 USD.

Akcie Borussia Dortmund


Akcie klubu v tomto roku stúpli o +24,7 % na 4,72 USD ale za posledných 12 mesiacov stúpli o +32,7 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 5,27 násobok EV/EBITDA

Vzhľadom na riziká spomenuté v článku si investovanie do futbalových klubov na burze zvyčajne vyžaduje hlboké pochopenie športového aj finančného trhu. Tak ako pri každej investícii, potenciálni investori by si mali vykonať dôkladný prieskum.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJGurufocus, Companiesmarketcap
Predchádzajúci článokFederálny súd podporil dohodu Microsoft-Activision za 69 miliárd USD
Ďalší článokBude Nvidia ďalším investorom pri IPO spoločnosti ARM ?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno