Sentiment a nálada obchodníkov

image 6

Týmto odsekom by som rád začal, pretože aj tá najmenšia obchodná myšlienka by sa v úvode mala opierať o všeobecnú náladu alebo kontext trhu. Za posledný mesiac došlo k miernemu ochladeniu, z 69 bodov na 55 bodov indexu F&G Index od CNN. Historicky je september mesiac, v ktorom sa akciovému trhu veľmi nedarí, pozitívne je však to, že mesiace október a november už k tak negatívnym nepatria.

image 7

Opatrnejší by som bol pri aktuálnom momente trhu S&P 500, ktoré sa nachádza vyššie o zhruba 200 bodov oproti polročnému priemeru a na týchto úrovniach sa nachádza už dlhšiu dobu. Táto show však nemusí skončiť tak rýchlo.

Obchodníci začali znova vsádzať na to, že už v lete 2024 by americký FED mohol začať so znižovaním sadzieb, v cenách je aktuálne aj započítané pivotovanie aktuálnej sadzby. Predbežné indikátory nálady v priemysle a službách atakovali ročné minimá a situácia sa zhoršuje aj v ďalších meraných ukazovateľoch…začína sa skloňovať recesia. Je však nutné myslieť na to, že trhy sa zvyknú pozerať do budúcnosti a naceňovať očakávania trhu a tie by aj v najbližších mesiacoch práve mohli smerovať k zníženiu sadzieb už v budúcom roku. Posledné inflačné dáta túto myšlienku umocnili, síce sa hodnoty CPI navýšili medzimesačne aj medziročne, jadrové hodnoty ostali bez zmeny a naznačujú teda uvoľňovanie cenového napätia.

Americké dlhopisy

image 8

Situácia na 10-ročných vládnych dlhopisoch v USA je zatiaľ stále vyhrotená. Obchodujú sa približne na úrovniach z leta 2008. Po dekádach pozvoľného oslabovania tu máme najprudší run up. Aktuálne očakávania trhu by mohli byť narušené, napríklad rýchlo rastúcou cenou priemyselných komodít, ktoré by následne mohli spustiť novú vlnu inflácie. Spoločne s aktuálnym strednodobým pohybom amerického dolára sa však podľa mňa jedná o falošný poplach.

Nižšie som si pre Vás pripravil ešte praktický traderský pohľad na akcie troch technologických firiem, ktoré aj sám osobne sledujem a mám v pláne ich podiel vo svojom portfóliu navyšovať.

Nvidia


Jeden z hlavných víťazov “AI rally” akcie spoločnosti Nvidia. Očakávania analytikov rozdrtila aj v poslednom štvrťroku. Pozrime sa ale na to z pohľadu aktívneho obchodníka, čo by nás mohlo zaujímať. Zásadné pásma sú hneď tri. Prvé pásmo pri cenách 465-500$ je dokonca negatívnym, pretože na týchto cenách prevládal tlak predajcov, je to logické, pretože po tak výraznom raste, chce nie jeden obchodník opustiť svoje extrémne ziskové long pozície. Ak by sme však chceli špekulovať na návrat k nižším hladinám, bude nás zaujímať technický gap medzi cenami 305-375$ a dôležitejším pásmom, ktoré spustilo silný rastový trend môže byť 210-230$.

Apple


Akcie spoločnosti Apple sa nakrátko obchodovali blízko ceny 200$. Vo výhľade obchodníkov by mali byť nielen okrúhla-technická cena podpory 170$, ale aj dôležitejšia zóna výrazného záujmu nákupcov pri cenách 148-153$. Výraznou zónou zamietnutia pohybu vyššie tiež môže byť aktuálna cena 180$ a jej vyznačené pásmo. V našom článku sme sa pozreli tiež na to, či bude pokračovať prepad akcií Apple.

Alphabet


Akcie Alphabet sa vyznačujú v roku 2023 výrazným rastom, ktorý môžeme napokon vidieť aj v samotnom grafe. Dôležitými hladinami pre obchodníkov, či už vstupnými alebo výstupnými pri aktívnejšom obchodovaní môžu byť gapové pásma 122-129$ alebo 111-115$. Osobne by som sa zameral hlavne na druhú hladinu, ktorá je zároveň najvýraznejšou objemovou hladinou, po nej nasleduje silná long úroveň pri cene 90$.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článok3 dynamické akcie, ktoré majú skvelé momentum
Ďalší článokTOP 50 najhodnotnejších spoločností na svete

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno