Sinusoida Palantiru

Softvérová spoločnosť Palantir si od svojho debutu na burze v septembri 2020 prešla zaujímavými etapami. Najprv sa jej akcie vyšplhali z 9,5 USD až na 39 USD, čo predstavuje viac ako 300 %-ný nárast a následne sa s rastom inflácie a úrokových sadzieb prepadli pod hranicu 7 dolárov. Kvôli tejto sinusoide si získala fanúšikov, ale i neprajníkov. Tí čo Palantir úplne odpísali môžu svoje rozhodnutie dnes ľutovať. Akcie Palantiru si v tomto roku pripísali už +178,7 %. S týmto nárastom sa Palantir radí medzi 50 najvýnosnejších akcií prvého polroka.

Tento nárast spôsobilo najmä oznámenie prekvapivo silných výsledkov, po ktorých akcie firmy vzrástli o 33 %. Investorov potešil nielen solídny rast tržieb o 18 % a ziskovosť spoločnosti, ale predovšetkým optimistické vyhliadky manažmentu a jeho komentáre ohľadom novej softvérovej platforme zameranej na umelú inteligenciu AIP. Tá má zaznamenávať zo strany zákazníkov bezprecedentný dopyt.

Messi umelej inteligencie

Palantir sme v máji zaradili medzi 3 zabudnuté rastové akcie, ktorým sa môže opäť dariť. Čas ukazuje, že sa mu skutočne darí a zdá sa, že jeho spanilá jazda by mohla pokračovať.

Analytik spoločnosti Wedbush Dan Ives sa ohľadom Palantiru vyjadril, že firma má dobrú pozíciu na získanie podielu na trhu komerčného aj vládneho analytického softvéru. Akciám podniku pritom priradil rating „Outperform“ a stanovil cieľovú cenu 25 dolárov, čo je o 40 % vyššia cena oproti súčasnej trhovej cene (17,81 dolárov). Táto cena je založená na predpoklade, že spoločnosť v roku 2027 dosiahne príjmy 5 miliárd dolárov. Akcie Palantiru reagovali na túto analytickú správu rastom v rozšírenom obchodovaní o +6,4 %.

„Palantir vybudoval pevnosť umelej inteligencie, ktorá nemá konkurenciu a je pripravená stať sa hlavným hráčom v revolúcii umelej inteligencie v nasledujúcom desaťročí,“ napísal Ives v poznámke s názvom „Messi of AI“.

„Veríme, že Palantir má generačnú príležitosť získať významný podiel na 800 miliardovom TAM [celkovom adresovateľnom trhu], zatiaľ čo neobmedzený počet aplikácií AI predefinuje obchodné procesy naprieč sektormi,“ povedal. V posledných mesiacoch spoločnosť navrstvila na svoj existujúci softvér novú vrstvu AI, ktorú nazýva AIP, pre platformu umelej inteligencie.“

Akcie Palantir


Akcie Palantir si od začiatku roka pripísali +178,7 % a v rozšírenom obchodovaní stúpajú o ďalších +6,4 % na 18,97 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 111,6 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 80,8 násobok Forward P/E (očakávaného celoročného zisku na akciu).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPôsobivý nárast akcií batériového startupu QuantumScape o 145 %
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno