Kvartálne výsledky

Meta Platforms, materská spoločnosť sociálnych sietí Facebook, Instagram alebo WhatsApp, má za sebou krušné obdobie. Odhodlanie Marka Zuckerberga viesť podnik smerom k metaverzu a virtuálnej realite sa na Wall Street nestretlo s pochopením. Na dôvere mu nepridali ani slabé príjmy a najmä obrovské straty v tomto odvetví, ktoré len za posledné štyri kvartály dosiahli necelých 15 miliárd USD. Meta musela zároveň čeliť tlaku zo strany čínskeho fenoménu, TikToku.

V dôsledku toho sa akcie firmy prepadli o viac ako dve tretiny. V tomto roku ale patria akcie Meta medzi vôbec najvýkonnejšie akcie na trhu, keď si pripísali už +140 %. Dopomohli tomu úsporné opatrenia spoločnosti vrátane niekoľkých kôl prepúšťania, ktoré opätovne zvýšili jej ziskovosť, ale aj pokračujúci rast užívateľov a lepší výhľad najmä v oblasti reklamy.

Meta v 2. štvrťroku 2023 dokázala prekonať odhady analytikov z hľadiska príjmov i zisku. Spoločnosť zároveň ponúkla Wall Street silný výhľad. Akcie firmy v reakcii v rozšírenom obchodovaní stúpajú o +6,89 % na 319,15 USD.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom štvrťroku 2023 Meta zaznamenala tržby vo výške $32,00 MLD., čo je o +11 % viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Analytici očakávali príjmy na úrovni $31,06 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk firmy sa zvýšil o +12,4 % z $8,36 MLD. na $9,39 MLD. a prevádzková zisková marža z 29,0 % na 29,4 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne vzrástol o +16,5 % z $6,69 MLD. na $7,79 MLD., resp. z $2,46 na $2,98 na akciu. Analytici odhadovali zisk $2,92 na akciu.

Voľný cash flow: Voľný cash flow stúpol o +149,2 % z $4,45 MLD. na $11,09 MLD., resp. z $1,64 na $4,25 na akciu.

Počet používateľov: Počet mesačných používateľov sociálnych sietí Meta Platforms stúpol v porovnaní s minulým rokom o +6 % z 3,65 na 3,88 MLD.

„Mali sme dobrý štvrťrok. Naďalej zaznamenávame silnú angažovanosť v našich aplikáciách a máme pred sebou najzaujímavejšiu cestu, akú som za nejakú dobu videl s produktmi ako Llama 2, Threads, Reels, pripravovanými novými produktmi AI a spustením Quest 3 plánovaným na túto jeseň,“ povedal Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Meta.

Najdôležitejšie novinky

a5c3b v voj a segment cia pr jmov spolo nosti meta platforms

Meta ako 8. najcennejšia firma sveta je pod drobnohľadom investorov a inak tomu nebolo ani pri zverejnení výsledkov za druhý štvrťrok 2023. Medziročný rast príjmov spoločnosti zrýchlil oproti minulému štvrťroku z 2,5 na 11 %, pričom tržby dosiahli 32 miliárd USD. Čistý zisk stúpol medziročne o 16 % na 7,79 miliardy USD a zisk za akciu až o 21 % na 2,98 USD.

Mete naďalej rastie užívateľská základňa, aspoň jednu z jej aplikácií používa už 3,88 miliardy ľudí, čo predstavuje 6 % nárast oproti minulému roku. Počet denných používateľov vzrástol o 7 % na 3,07 miliardy.

Manažment nakoniec potešil svojou prognózou, že v budúcom štvrťroku rast príjmov zrýchli na 20 %, čo značí oživenie na trhu s inzerciou, ktoré už predtým naznačili včerajšie výsledky Googlu. Tržby by mali v 3. štvrťroku dosiahnuť 32 až 34,5 miliardy USD, pričom analytici prognózovali príjmy iba na úrovni 31,2 miliardy USD.

Naďalej môže byť tŕňom v oku investorov divízia Reality Labs, pod ktorú spadajú iniciatívy spojené s vývojom metaverza a virtuálnej reality. Jej prevádzková strata sa medziročne zvýšila z 2,81 na 3,74 miliardy USD a negatívne prekvapila i odhady Wall Street, ktorí počítali so stratou 3,68 miliardy USD. Optimizmus investorov ešte viac krotil komentár, že straty „Reality Labs“ budú naďalej významne rásť.

Meta, ktorá nedávno predstavila aj svoju novú predplatnú službu pre svoj headset na virtuálnu realitu, oznámila, že najnovší headest Meta Quest 3 vyjde na jeseň. Teda práve v čase, keď sa preteky vo virtuálnej realite zintenzívňujú, pretože vstup do odvetvia oznámila aj spoločnosť Apple so svojou náhlavnou súpravou pre zmiešanú realitu, Apple Vision.

Zuckerberg sa ale vyjadril, že sa konkurencie nebojí, pretože Meta je technologicky popredu. „S našou náhlavnou súpravou Quest Pro sme boli priekopníkmi zmiešanej reality a Quest 3 ju posúva na úplne novú úroveň,“ povedal analytikom. „Teraz, samozrejme, pracujú aj iní v tomto odvetví na uvedení zmiešanej reality na trh, ale Quest 3 bude prvým bežným prístupným zariadením, ktoré podľa nás zažije mnoho miliónov ľudí.“

Akcie Meta Platforms


Akcie Meta Platforms patria v tomto roku medzi najvýkonnejšie, keď si pripísali už +140 % a v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o ďalších +6,89 % na $319,15. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 37,7 násobok zisku na akciu (P/E); 35,0 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 21,1 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Impozantný nárast počtu používateľov Snapu o 50 miliónov zatienený slabými vyhliadkami
Google prekvapil silným štvrťrokom prekvapil vo všetkých smeroch, akcie posilňujú o 7%
Microsoft prekonáva prognózy napriek postupnému poklesu predaja
Výrobca čipov ASML zvyšuje celoročnú prognózu predaja, keďže dopyt v Číne zostáva silný
Akcie Netflix odpisujú 7%, investori sklamaní výhľadom spoločnosti

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokFrancúzsky Thales kúpi Impervu za 3,6 miliardy USD
Ďalší článokVolkswagen investuje 700 miliónov USD do čínskeho elektromobilového startupu Xpeng
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno