Nová akvizícia

Walmart zaplatil 1,4 miliardy USD za kúpu zostávajúceho podielu Tiger Global Management vo firme Flipkart. Touto akvizíciou zvýšil svoj podiel u indického maloobchodníka a zároveň pomohol investičnej spoločnosti poskytnúť cash investorom v čase, keď je prístup k likvidite obmedzený.

Transakcia, ktorá sa uskutočnila v posledných dňoch, ohodnotila indický gigant elektronického obchodu na 35 miliárd USD. Oznámili to predstavitelia spoločnosti Tiger Global. To je pokles oproti hodnote takmer 38 miliárd USD, ktorú Flipkart žiadal vo svojom kole financovania v roku 2021. Akvizícia je súčasťou stratégie Walmartu rozšíriť svoje pôsobenie v Indii, na trhu s rýchlo rastúcim sektorom elektronického obchodu. Dohoda sa považuje za spôsob, ako môže Walmart efektívnejšie konkurovať spoločnosti Amazon, ktorá tiež významne investuje v Indii.

Predaj dáva spoločnosti Tiger Global príležitosť úspešne ukončiť svoju dlhodobú investíciu do indického startupu. Spoločnosť pôvodne vložila 8,6 milióna USD do Flipkart’s Series B v roku 2009 v ocenení 42 miliónov USD, potom v rokoch 2010 až 2015 pridala 1,2 miliardy USD. Investície sa uskutočnili prostredníctvom ich venture Private Investment Partners fondov.

V roku 2017 Tiger Global predal časť svojho podielu Flipkart spoločnosti SoftBank Group, ktorá začiatkom roka predala takmer celý svoj podiel v Alibabe, a o rok neskôr predal časť podielu Walmartu. Celkovo jej investícia do Flipkart pomohla vygenerovať zisk 3,5 miliardy USD, ako uviedol finančný manažér Tiger Global Management.

Walmart, ktorý prvýkrát zaplatil 16 miliárd USD v roku 2018 za 72% podiel v Flipkarte, zrýchľuje svoj tlak na rastúci spotrebiteľský trh v Indii. Medzičasom, spoločnosť rizikového kapitálu Accel predala svoj 1% podiel vo Flipkart spoločnosti Walmart. Akvizícia podielov od spoločností Tiger Global a Accel znamená, že Walmart bude vlastniť približne 77 %.

Flipkart

Flipkart je popredným hráčom v indickom odvetví elektronického obchodu. V roku 2007 ju založili Sachin Bansal a Binny Bansal, ktorí boli bývalými zamestnancami Amazonu. Flipkart začínal predajom kníh online a postupne sa rozšíril do kategórie elektroniky, módy a ďalších. V čase akvizície Flipkart diverzifikoval svoje portfólio tak, aby zahŕňalo služby ako PhonePe, služba mobilných platieb, a Myntra, platforma elektronického obchodu zameraná na módu.

Akcie Walmart


Akcie Walmart v tomto roku vzrástli o +10,8 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +21,9 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za na 159,11 USD, čo predstavuje 38,2 násobok zisku na akciu (P/E); 22,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 16 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií je 1,43 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokGigant rýchleho občerstvenia McDonald’s vyhráva technologickú vojnu
Ďalší článokAMD oznámil solídne čísla, ale tiež prienik do umelej inteligencie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno