Tlaky na automatizáciu

Americká sieť predajní Walmart uviedla, že do konca roku 2026 chce mať zhruba 65 % obchodov obsluhovaných automatizáciou. Oznámenie prichádza v čase, keď Walmart oznámil prepustenie 2 000 ľudí, ktorí pracovali na vybavovaní online objednávok. Walmart chce automatizáciou čiastočne znížiť potrebu pracovnej sily, čo spoločnosti môže ušetriť peniaze, ale tiež zrýchliť proces spracovania objednávok.

Zatiaľ nie je jasné, či tento krok povedie k ďalšiemu prepúšťaniu u najväčšieho súkromného zamestnávateľa v USA s približne 1,7 milióna zamestnancov. Podľa vyjadrenia Walmartu zvýšená automatizácia povedie k nižšej potrebe nízko kvalifikovanej práce s nízkymi mzdami, ale časom by mohlo viesť aj k vytvoreniu nových pracovných miest súvisiacich s robotizáciou.

„Keďže zmeny sú implementované v rámci celého podniku, jedným z výsledkov sú úlohy, ktoré vyžadujú menej fyzickej práce, ale majú vyššiu mzdu,“ uviedla firma. „Postupom času predpokladáme zvýšený osobný výkon v dôsledku automatizácie pri zachovaní alebo dokonca zvýšení počtu spolupracovníkov pri vytváraní nových rolí,“ dodal Walmart.

Približne 55 % balíkov, ktoré podnik spracováva prostredníctvom svojich distribučných centier, sa do januára 2026 presunie do automatizovaných zariadení. To by malo spoločnosti priniesť úspory vo výške 20 %. Walmart v posledných rokoch investoval miliardy USD do technológií na vybavovanie online objednávok vrátane nákupu robotickej firmy Alert Innovation a partnerstva s Knapp.

„Táto zvýšená efektivita podporí nielen lepšiu správu zásob, ale podporí aj rýchlo rastúce podnikanie Walmartu v oblasti elektronického obchodu,“ napísal v poznámke analytik Stephens Inc Ben Bienvenu.

Firma zároveň ponechala svoju prognózu na súčasný fiškálny rok, ktorý sa končí v januári 2024. Očakáva zvýšenie organických príjmov o 2,5 až 3 % a čistý zisk na 5,90 až 6,05 USD na akciu.

Walmart

Walmart je najväčší reťazec supermarketov v USA s viac ako 11 500 predajňami (vrátane hypermarketov, supermarketov a obchodných domov), ktorý pôsobí v 27 krajinách. Ide o najväčšiu spoločnosť na svete z hľadiska tržieb a 17. najhodnotnejšiu firmu sveta s kapitalizáciou na úrovni 397 miliárd USD. Okrem svojich maloobchodných predajní Walmart prevádzkuje aj veľkoobchodný reťazec Sam´s Club a vlastný e-shop.

Akcie Walmart


Akcie Walmart za posledných 12 mesiacov poklesli o -2,5 %, čím prekonávajú výkon indexu S&P 500. V priebehu 5 rokoch vzrástli až o +70 %. Akcie firmy sa aktuálne obchodujú za 34,4 násobok zisku na akciu (P/E); 33,2 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 12,1 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos spoločnosti predstavuje 1,53 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNečakané rozhodnutie OPEC o znížení produkcie dvihli ceny ropy
Ďalší článokNajmenej výkonné ETF fondy roku 2023 lákajú peniaze investorov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno