Amazon nahradí Walgreens Boots Alliance

E-commerce gigant Amazon sa stáva najnovším členom indexu Dow Jones Industrial. Nahradí spoločnosť Walgreens Boots Alliance v 30-člennom indexe. Zmena nadobudne platnosť pred otvorením obchodovania v pondelok 26. februára. Táto zmena, oznámená včera po uzavretí trhu, bola spôsobená rozhodnutím spoločnosti Walmart rozdeliť svoje akcie v pomere 3:1. Takýto krok znížil váhu Walmartu v indexe kvôli cenovej konštrukcii tohto modrého indexu. Nižšia cena akcií by znížila zastúpenie maloobchodného sektora v indexe.

Zahrnutie spoločnosti do indexu predstavuje ďalší míľnik v rýchlej expanzii tohto maloobchodníka za posledné desaťročie. Spoločnosť, založená v roku 1994 ako online predajca kníh, predáva výrobky všetkých druhov a prevádzkuje najväčší podnik s cloudovým počítačovým systémom na svete. So sídlom v Seattli je druhým najväčším zamestnávateľom v súkromnom sektore v USA, hneď za spoločnosťou Walmart.

Medzitým, absencia Amazonu a mnohých ďalších veľkých technologických firiem v indexe Dow prispela k horším výkonom tohto modrého indexu v porovnaní s jeho konkurentmi minulý rok. Referenčný index S&P 500 získal v roku 2023 až +24 %, pričom technologický index Nasdaq Composite vzrástol o +44,5 % a Dow Jones dosiahol +13 % nárast. Ak by vás zaujímalo, ako sa darilo aj iným indexom v roku 2023, môžete si pozrieť nižšie uvedený článok:

Spoločnosť, ktorá lepšie reprezentuje americké hospodárstvo ako Amazon? Myslím si, že sme ju ešte nenašli,“ povedal Art Hogan, hlavný stratég trhu v B. Riley Wealth. „Nahradzuje inú spoločnosť zameranú na spotrebiteľov, takže rovnováha indexu zostáva rovnaká.“ Ako sa rozdiel medzi najvyššou cenou akcie, UnitedHealth Group, a najnižšou cenou akcie, Walgreens, za posledných niekoľko rokov zväčšil, účastníci možno očakávali zmeny v zložení indexu, povedal Kaasha Saini, vedúci indexovej stratégie v spoločnosti Jefferies. „Rozdelenie akcií Walmartu poskytlo výboru príležitosť na preskúmanie zloženia.

To, že Walgreens bude nahradený po svojom zaradení v júni 2018, po relatívne krátkej dobe, nemusí byť až tak prekvapujúce. Akcie spoločnosti minulý rok klesli o 30 %, zatiaľ čo akcie Amazonu stúpli približne o 80 %. Problematický reťazec lekární znížil svoju dividendu takmer na polovicu minulý mesiac v dôsledku oslabenia obchodného prostredia.

Amazon nedávno oznámil silné výsledky za celý rok 2023. Výsledky boli poháňané silou v online predajoch, ktorý mal silnú predvianočnú sezónu, a pokračujúcim rastom reklamných príjmov. Tržby z predaja online obchodov bol 70,5 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 9 % oproti minulému roku. Analytici odhadovali tržby na úrovni 68,7 miliardy USD. Príjmy z predplatného dosiahli 10,5 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 14 %. Firma tiež pokračovala v prepúšťaní zamestnancov a začiatkom tohto roka gigant oznámil nové kolo prepúšťania, na základe ktorého zruší stovky pracovných miest v dvoch rôznych obchodných jednotkách, Twitch a Prime Video.

Dow Jones Industrial Average

Dow Jones Industrial Average (DJIA) je jeden z najstarších a najznámejších akciových indexov na svete. Bol zavedený v roku 1896 a pozostáva z 30 veľkých amerických spoločností, ktoré majú významný vplyv na ekonomiku. Tieto spoločnosti sú z rôznych odvetví, ako napríklad technológia, zdravotníctvo, výroba a financie.

Index sa stal významným nástrojom pre investičné rozhodnutia a je často citovaným ukazovateľom finančných trhov. Jeho zloženie sa pravidelne mení, pričom spoločnosti sú pridávané alebo odstraňované v závislosti na ich výkone a význame v ekonomike. Na rozdiel S&P 500 a Nasdaq 100 je historický index Dow vážený podľa ceny akcií svojich držiteľov, nie podľa ich trhovej kapitalizácie.

Akcie Amazon


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +76,6 % na 167,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 57,4 násobok zisku na akciu (P/E), 31,5 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 21,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,74 bilióna USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNemecká farmaceutická firma Bayer zníži dividendu o 95 %
Ďalší článokWalmart so silnými výsledkami a akvizíciou firmy Vizio za 2,3 miliardy USD
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno