Investovanie do rozvojových trhov

Ak máte 3 základné otázky prečo, ako a cez koho investovať vyjasnené a rozhodli ste sa pre investovanie do akcií alebo ETF fondov, vybrali ste si najvýnosnejšiu formu investovania. Akciové trhy sú ale široký pojem. Väčšina investorov má svoje portfólio zostavené z blue chip akcií, iní sa zameriavajú REIT akcie, rastové akcie alebo na dividendových aristokratov. Jednoducho možností je dosť, ale čo také investovanie do rozvojových trhov? Oplatí sa investovať do firiem z rozvojových krajín a aké sú s nimi spojené riziká?

Rozvojové trhy

Rozvojové trhy predsatvujú na rozdiel od rozvinutých krajín, krajiny s nižšou životnou úrovňou. Inými slovami tá sa v daných štátoch iba rozvíja. Rozvojové trhy lákajú investorov pre jednoduchý dôvod. Ak funguje štát správne, dokáže zaznemanť vyšší ekonomický rast, ako rozvinuté krajiny. Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) sa rozvíjajúce sa trhy a rozvojové ekonomiky podieľajú takmer 80 % na celosvetovom hospodárskom raste. Vďaka vysokému ekonomickému rastu vznikajú na týchto trhoch rýchlo rastúce spoločnosti, ktoré ponúkajú zaujímavé investičné príležitosti.

Výhody a úspešné príklady

Úspešných príkladov je vo svete hneď niekoľko. Možno najžiarivejším je Južná Kórea, ktorá ešte pred 60 rokmi bola po vojne chudobná krajina, ale dnes jej životná úroveň presahuje tú v Španielsku. Ekonomický rozmach dal možnosť vzniknúť aj viacerým dnes už svetovým gigantom, ako Samsung Electronics, Hyundai, Kia, LG Electronics, SK Hynix alebo Coupang.

Dobrým príkladom je aj Čína. Svetová banka uvádza, že odkedy Čína reformovala svoju ekonomiku v roku 1978, rast HDP dosahuje v priemere takmer 10 % ročne. Len medzi rokmi 1992 a 2012 tam HDP na obyvateľa vzrástol 17-násobne. V krajine taktiež vznikli technologickí giganti ako Alibaba, JD.com, Tencent, Baidu, Pinduduo, Nio, Xpeng a mnoho ďalších.

image 8

Ázia sa stala symbolom pokroku medzi rozvovojovými krajinami.

Investovanie do rozvojových trhov sa v týchto prípadoch jednoznačne oplatilo. Od roku 2000 do súčasnosti sa index MSCI China, zložený až zo 716 aktív, zhodnocoval priemerne o 7,51 %. V porovnaní s indexom S&P 500 ide zhruba o 2 p.b. horší výkon, ale je to dané aj tým, že zatiaľ čo americký index sa nachádza zhruba 15 % od svojho maxima, čínsky kvôli viacerým problémom je nižšie až takmer o polovicu.

Index MSCI Emerging Markets, zložený z aktív viacerých rozvojových krajín, si od roku 1988 pripísal v priemere ročne 9,54 %. Za rovnaké obdobie celosvetový index MSCI All Country World v priemere rástol o 8,02 %. Index MSCI Europe si pripisoval 8,03 %. Americké indexy si pripisovali rôzne výkonnosti. Najznámejší S&P 500 a technologický Nasdaq Composite boli zhruba na úrovni rozvojových trhoch a priemyselný Dow Jones 30 zaostáva.

Investovanie do rozvojových trhov – výhody:

  • Vyššia výkonnosť
  • Geografická diverzifikácia
  • Potenciál rozvojových trhov

Vyššia výkonnosť je teda hlavnou výhodou investovania do rozvojových trhov. Tá výchadza z vyššieho hospodárskeho rastu rozvojových trhov, čo podporujú dáta Medzinárodného menového fondu. Inštitúcia očakáva, že v najbližších 3 rokoch dosiahne najväčší ekonomický rozmach región rozvíjajúcej sa Ázie, nasledovaný subsaharaskou Afrikou, Blízkym Východom a Latinskou Amerikou. Rozvinuté trhy eurozóny a USA majú predikovaný najmenší ekonomický rast.

MMF

Očakávaný hospodársky rast jednotlivých regiónov

Ako ďalšiu výhodu ale môžeme označiť aj geografickú diverzifikáciu. Počas finančnej krízy v roku 2008, ktorá otriasla takmer celým svetom, sa ukázala napr. Čína a predovšetkým India pomerne odolnými. Ďalším lákadlom investorov je, že väčšina rozvojových trhov zažívajú populačný boom, ktoré by mali potiahnuť ekonomiku vpred na rozdiel od vyspelých štátov, kde sme svedkami starnutia populácie. Čína a India sú úž dnes 2. a 3. najväčšími ekonomikami a dopredu sa tlačia ďalšie rozvojové štáty, ako Indonézia, Turecko, Brazília alebo Mexiko.

Nevýhody a varovné príbehy

Ale pre každý úspešný príbeh rozvíjajúcich sa trhov, ako je Južná Kórea a Čína, existuje aj Venezuela alebo Rusko, ktoré majú všetky predpoklady na to, aby sa im darilo, ale nakoniec to dobre nedopadne. Venezuela má najväčšie zásoby ropy na svete, ale katastrofálna verejná správa zmenila prosperujúcu krajinu Latinskej Ameriky na ekonomický krach. Rusko je kapitola sama o sebe. Má všetko, čo štát potrebuje na to, aby bol úspešný. Veľkú populáciu i obrovské nerastné bohatstvo, avšak obrovská korupcia a autoritatívny režim mu nedovoľujú omdoknúť svoj potenciál.

Investovanie do rozvojových trhov – nevýhody:

  • Vývoj rozvojových trhov je volatilnejší
  • Investovanie do rozvojových trhov je riskantnejšie
  • Rozvojové trhy sú náchylnejšie na geopolitickú nestabilitu
  • Závislosť od cien komodít
  • Vyššia možnosť nesplácania dlhu a krachu

Hoci každá krajina môže mať krízu, rozvíjajúce sa trhy sú často náchylnejšie na geopolitickú nestabilitu. Rozvojové štáty totiž sú často terčom problémov, akými sú pády vlád, korupcia, vojenské konflikty, atď. Problémom môže byť aj tlak na ceny na komoditných trhoch, keďže mnohé z rozvojových krajín sú závislé od vývozu surovín.

Ďalším nebezpečenstvom sú meny jednotlivých štátov. V čase ekonomickej neistoty sú investori zvyknutí sťahovať sa do bezpečných prístavov a tým je napr. zlato, ale aj americký dolár. Problémom je, že mnoho rozvojových štátov má denominovaný dlh v dolároch a keď dolár voči domácej menej posilní, ťarcha dlhu je väčšia. Silný dolár tiež predražuje dovoz pre rozvíjajúce sa trhy. V minulosti to viackrát viedlo ku krachom rozvojových krajín. Z mixu týchto dôvodov je investovanie do rozvojových trhov riskantnejšie a volatilnejšie.

rozvojové trhy

Miesto pre rozvojové trhy v portfóliu

Investovanie do rozvojových trhov v skratke na základe historických dát býva ziskovou záležitosťou najmä v období ekonomického rozmachu a nopak v dobe globálnej neistoty sa im zvykne nedariť. Hoci je pomer výnosu a rizika rozvojových trhov vyšší, akcie alebo ETF fondy rozvojových krajín by si podľa nášho názoru mali nájsť miesto vo vašom portfóliu. Aké veľké zastúpenie by ale mali mať rozvíjajuce sa trhy v diverzifikovanom portfóliu? To záleží na dĺžke investičné horizontu každého investora, ale aj jeho vzťahu k riziku. Možno všeobecne prijateľná úroveň by mohla byť medzi 10 až 15 %.

Ako investovať do rozvojových trhov?

Investovanie do rozvojových trhov nie je nič náročné a možno do nich investovať viacerými spôsobmi. Prvou možnosťou je nakupovať akcie jednotlivých spoločností z rozvojových krajín prostredníctvom brokerského účtu. Odporúčame si prečítať náš článok na tému 3 najlepších ázijských akcií mimo Číny a 3 najlepších juhoamerických akcií.

Ďalšou možnosťou je investovať do ETF fondov, ktoré sú zložené z desiatok až stoviek akcií firiem rozvojových krajín. Na burze existujú fondy, ktoré sú zložené z viacerých štátov, ako je napr. vlajkový index MSCI Emerging Markets. Jeho zloženie tvoria z 33 % čínske akcie, z 15 % taiwanské akcie, z 13 % indické akcie, z 12 % juhokórejské akcie a zvyšok akcie z ostatných štátov. Na trhu nájdete aj ETF tvorené rozvojovými akciami bez čínskych spoločností alebo ETF so zameraním na konkrétne regióny, ako sú Latinská Amerika, juhovýchodná Ázia, stredná a východná Európa, atď. V neposlednom rade možno investovať aj do fondov zložených z akcií jednotlivých štátov, ako MSCI Turkey, MSCI India, MSCI China,…

Investovanie do rozvojových trhov je možné aj prostredníctvom kúpy celosvetového indexu MSCI All Country World, ktorý je zložený z akcií celého sveta a teda má zastúpenie aj v rozvojových krajinách.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokLVMH kúpi výrobcu šperkov Platinum Invest, aby pomohol produkcii Tiffany
Ďalší článokNetflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno